DIETY

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa jest jednym ze sposobów leczenia i zapobiegania celiakii, choroby spowodowanej nietolerancją glutenu, czyli białka roślinnego pojawiającego się w zbożach. Jej podstawowym założeniem jest więc wyeliminowanie z jadłospisu pokarmów z pszenicy, żyta, jęczmienia, a czasami nawet owsa. Nie oznacza to jednak, że osoby stosujące tą dietę nie mogą spożywać pieczywa, ciasta czy makaronu. W niektórych sklepach (głównie duże markety i sklepy ze zdrową żywnością) można dostać te produkty zrobione ze specjalnej mąkini np. ryżowej czy kukurydzianej. Przestrzeganie bezglutenowej diety jest o tyle trudne, że wymaga stałego zwracania uwagi na to, czy organizmowi dostarczane są wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki. Większość osób stosujących dietę bezglutenową musi jej przestrzegać do końca życia.
 • Dla kogo

  Dieta bezglutenowa zalecana jest przede wszystkim w leczeniu oraz profilaktyce celiakii. Poza tym powinny na nią przejść osoby, u których gluten wywołuje alergię. Obecnie stosuje ją około jeden procent naszego społeczeństwa.
 • Efekty

  Podstawowym efektem diety bezglutenowej jest ustąpienie objawów choroby związanej z nietolerancją glutenu oraz alergią na to białko pochodzenia roślinnego. Z wykluczeniem z diety niektórych zbóż może wiązać się niedobór witaminy B, żelaza oraz błonnika. W związku z tym warto pamiętać, by kontrolować i uzupełniać poziom tych składników w organizmie.
 • Przykładowy jadłospis

  Produkty dozwolone w diecie bezglutenowej:

  - ryż oraz wszystkie produkty wytworzone z mączki ryżowej
  - produkty przygotowane z mąki kukurydzianej, płatki kukurydziane
  - soja, sago
  - owoce
  - bezglutenowe pieczywo oraz makarony
  - kasza gryczana oraz jaglana
  - bezglutenowe ciastka i słodycze
  - warzywa
  - mleko i niektóre przetwory mleczne
  - mięso oraz niektóre wędliny
  - miód.

  Produkty niedozwolone w diecie bezglutenowej:
  - zwykłe jasne i ciemne pieczywo
  - maratony
  - mąka pszenna i żytnia
  - kasza manna oraz jęczmienna
  - otręby
  - kaszanka, pasztetowa, salceson
  - kawy zbożowe.

Inne przykładowe diety:

Dieta Montignaca

Specjalny program odżywiania, który bazuje między innymi na produktach o niskim indeksie glikemicznym.


Dieta lekkostrawna

Podstawowym celem stosowania diety lekkostrawnej jest nie tyle zrzucenie zbędnych kilogramów, co raczej wzmocnienie organizmu.