Zdrowie Partnerstwo i seks Życie po zdradzie - sprawdź co radzi psycholog

Życie po zdradzie - sprawdź co radzi psycholog

Życie po zdradzie - sprawdź co radzi psycholog [fot: Yuri_Arcurs/iStockphoto]

Niestety to przytrafiło się też właśnie tobie. Pewnie każda z nas liczy, że niechlubne statystyki dotyczące zdrad dotyczą innych związków, nasz z pewnością ona ominie.

A jednak ciebie też dotknęła. Co robić? Jak się zachować? Czy wybaczyć? Jak?

Zdrada boli zawsze, niezależnie od przyczyny i tego jak przebiegała. A jeśli dodatkowo nie był to jednorazowy epizod a trwający romans, jeśli dotyczy osoby, którą znasz, może nawet lubisz, jeśli dowiedziałaś się o niej od osób trzecich – cierpienie jest prawdopodobnie wzmożone.

Czy to koniec? Co dalej? Te pytania pojawiają się automatycznie, jednak dobrze jest zostawić je sobie na później. Trudno o racjonalną odpowiedź w początkowej fazie. Być może nie będziesz skłonna wybaczyć, ale nie możesz o tym wiedzieć, kiedy emocje są tak silne. Daj sobie czas.

Niech wybrzmią emocje. Na pewno jest ich w tobie cała masa. Pewnie ból, złość, żal, niepewność...Pozwól sobie na ich okazanie. Dobrze jest mieć kogoś komu możesz opowiedzieć o tym co się stało, kogoś przy kim możesz swobodnie wyrazić to co przeżywasz (przyjaciółka, psycholog). W pierwszej fazie nie musisz też oszczędzać partnera. Możesz okazać mu to co się z tobą dzieje po to, by stłumione uczucia nie odbijały się czkawką. To nie będzie służyć naprawie waszej relacji.

Słuchaj siebie. Czego ci teraz potrzeba? Niektórzy wolą dojść do siebie w samotności, obecność partnera jest dla nich zbyt trudna. Inni wybiorą konfrontację. Sprawdź czy lepszy będzie dla ciebie dystans czy wręcz przeciwnie. Co jest ci potrzebne, żeby sobie pomóc? Towarzystwo życzliwych, wyjazd? Idź za tym.


A. Wilska/ Holis
Co mówi kryzys?
A świadczy o czymś zawsze. Gdy już trochę opadną emocję zastanów się nad tym. Najlepiej wspólnie z partnerem. Co doprowadziło do tej sytuacji? Co zaczęło szwankować? Odpowiedź na pytanie dlaczego jest na tym etapie bardzo ważna. Często od niej zależy czy zdecydujemy się odbudować relację. Inną sytuacją jest ta, kiedy partner zdradził, bo po prostu chciał spędzić noc z nieznaną kobietą czy miał potrzebę sprawdzenia się lub ukarania partnerki, inną, gdy parterowi brakowało czułości czy podziwu. A może wasz wspólny seks nie był dla partnera satysfakcjonujący?

Czasem mamy swój udział. Choć nie jest łatwo to przyjąć najczęściej jest tak, że mamy swój wkład w przyczyny kryzysu. Oczywiście to parter zdradził i on musi wziąć pełną odpowiedzialność za swój czyn. Jednak my też powinniśmy uznać, że za jakość relacji odpowiadamy i my. Może nie poświęcałyśmy na pielęgnację związku wystarczającą ilość czasu? Może nie odpowiadałyśmy na potrzeby naszego partnera? Może o nich nie rozmawialiśmy? Naturalnie zdrada nie jest odpowiednim i dobrym sposobem na okazanie swojego głosu w sprawie. To często wyjście niedojrzałe, czasem jednak wynika z desperacji. Po analizie sytuacji może okazać się, że nasz parter ma wygórowane oczekiwania czy zbyt wyidealizowany obraz tego czym jest związek, ale możemy też dojść do wniosku, że same coś zaniedbałyśmy.

Sens zdrady. To pytanie może się wydawać początkowo absurdalne. Ale kiedy emocje opadną - kluczowe. Co nam fakt zdrady pokazał? Czego nauczył? Jakie wyciągniemy z tej sytuacji wnioski? Na co teraz powinniśmy wspólnie zwrócić uwagę? Co zmienić? Jaką nową jakość stworzyć? Bo z pewnością, żeby iść dalej zmiana jest konieczna.

Weź odpowiedzialność za decyzję. Niezależnie od tego jaką podejmiesz. Jeśli zdecydujesz się odejść – nie użalaj się nad sobą, nie przyjmuj roli ofiary. Stwórz swoją nową rzeczywistość i otwórz się na nowe. Jeśli zdecydujecie się być ze sobą – wyciągnij wnioski, dbaj o jakość związku, ale nie wchodź w rolę kata. Nie wypominaj, nie szantażuj, nie dręcz i nie kontroluj. Zamknij rozdział tego co się stało, buduj nowe, lepsze.

Kiedy do specjalisty? Oprócz poradzenia sobie z bólem najtrudniejsze dla zdradzonego są dwie kwestie: odbudowa zaufania i poczucia własnej wartości. Jeśli czujesz, że sobie z tym nie radzisz (mimo zadośćuczynienia partnera i jego pomocy) dobrze jest skorzystać z pomocy fachowca. Na każdym też etapie jeśli tylko macie taką gotowość – możecie wybrać się wspólnie. Specjalista pomoże wam odreagować emocje w możliwie jak najmniej raniący sposób, uporządkować uczucia i myśli związane ze zdradą, by podjąć decyzję co dalej, a także przewartościować to co się stało i stworzyć nową jakość. Pamiętaj, że dla wielu par zdrada była bolesnym, ale potrzebnym wstrząsem, by zobaczyć to, czego do tej pory nie widzieli. Swoje wzajemne potrzeby i siłę wzajemnego uczucia.

Autorka jest psychologiem i mediatorem. Pracuje w z pacjentami indywidualnymi w Poradni Zdrowia Psychicznego, prowadzi grupy wsparcia oraz szkolenia. Jest autorką i prowadzącą audycje radiowe o tematyce psychologicznej.

 

Agata Wilska

2011-11-22 11:45:16

Tagi:

psychologia,

zdrada

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.