Zdrowie Psychologia 10 sposobów na to, jak polubić pracę

10 sposobów na to, jak polubić pracę

10 sposobów na to, jak polubić pracę [fot: Nyul/Dreamstime]

Zadowolenie z pracy w sposób znaczący wpływa na jakość życia, nastrój oraz na zdrowie. Nawet jeśli nie znosisz swojej pracy, są pewne sztuczki, które mogą to zmienić. 10 najskuteczniejszych podpowiada psycholog i mediator Agata Wilska.


Agata Wilska/ Holis
Nawet jeśli uważasz, że praca nie jest do lubienia, dopadną cię efekty narzekania na nią. Zmęczenie, zły humor, brak energii - nielubiane zajęcie, nawet po powrocie do domu, skutecznie burzy spokój.

Dlatego warto to zmienić. Oto kilka sprawdzonych sposobów:

1. Pracuj dla marzeń.
Najlepszymi pracownikami są ci, którzy zarabiają pieniądze w określonym celu. Jeśli myśli się o tym, by móc spełnić marzenia (i nie ma większego znaczenia czy jest to wyprawa w nieznane, czy kupno płyty ulubionego wykonawcy) – pracuje efektywniej i z większym (co nas interesuje najbardziej) zadowoleniem. Ma cel, wie po co spędza 8 godzin w danym miejscu. Pracuj więc i realizuj marzenia.

ANKIETA

Czy lubisz swoją pracę?

2. Zainteresuj się tym co robisz.

Nie odkryjemy Ameryki mówiąc, że na motywację, a przez to na poczucie satysfakcji z danego zajęcia, ma wpływ głównie motywacja wewnętrzna, a nie zarobki czy bonusy. Dlatego tak ważne jest by interesować się tym co robimy. Jeśli pasjonuje cię dany temat, w ogóle nie odczuwasz upływu czasu. Zastanów się więc co zyskasz robiąc to co robisz? Co będziesz wiedzieć, o co będziesz mądrzejsza?

3. Ucz się i rozwijaj.
Nic nie zagraża twojej satysfakcji z pracy bardziej niż poczucie nudy, monotonii i braku rozwoju. Dlatego zrób wszystko, by uczyć się w pracy jak najwięcej. Podejmuj się nowych zadań, wzbogacaj wiedzę, trenuj nowe umiejętności. Chodzi o to, by praca była dla ciebie wyzwaniem. Adekwatnym do twoich możliwości, czyli nie przekraczającym ich znacznie, ale też nie poniżej nich. Poczucie lekkiego, mobilizującego stresu jest tym, co najkorzystniej wpłynie na twoje zawodowe zadowolenie.

4. Nadaj sens swojej pracy.
Trudno być zadowolonyą z zajęcia, którego sensu nie możemy się doszukać. Znajdź więc sens w swojej pracy, konkretny i zauważalny. Może to, co robisz komuś jest przydatne? Może robisz coś, co ułatwia ludziom życie? Nie musisz mieć zajęcia, które bezpośrednio wpływa na losy świata by wierzyć w jego sens.

Treść pochodzi z:

Tagi:

praca,

biznes,

kariera,

psycholiga

Komentarze

 • 29.09.11, 08:55:03

  ~Gość napisał(a):
  11. graj w totolotka tak długo, aż będziesz mógł polubić swoją prace za to, że do niej nie chodzisz
 • 29.09.11, 09:38:39

  ~Gość napisał(a):
  ~Gość napisał(a):

  11. graj w totolotka tak długo, aż będziesz mógł polubić swoją prace za to, że do niej nie chodzisz


  I możesz tak grać do smierci i przewalić na to niezły kawał ciężko zarobionej kasy. Jak sobie sam nie zapracujesz to nikt CI nie da tego co chcesz. TO POWINNA BYĆ 11. zasada.
 • teoenna

  29.09.11, 10:54:06

  teoenna napisał(a):
  ważne zeby lubić to co robisz...
 • 29.09.11, 11:59:20

  ~Gość napisał(a):
  "Jeśli pasjonuje cię dany temat, w ogóle nie odczuwasz upływu czasu. "
  Tia... wklepywanie faktur jest naprawdę pasjonujące ale po co narzekać, jak ktoś pracuje w jakiejkolwiek linii produkcyjnej to mu aż dech zapiera tak sie tym pasjonuje.
  Ku... kto te porady wymyśla
 • 6.10.11, 20:25:54

  ~Gość napisał(a):
  A jak ktoś pracuje w nieludzkich warunkach robiąc meble dla Ikei bo kadra ma w d....zdrowie pracowników to co mam bardziej polubić :rakotwórcze zapylenie,kadrę czy Ikeę bo od 10 lat nie mogę się zdecydować i polubić swojej pracy