Zdrowie Psychologia Kobiety wydają więcej z powodu trudnych dni

Kobiety wydają więcej z powodu trudnych dni

Kobiety wydają więcej z powodu trudnych dni [fot: Randy Son Of Robert/CC/Flickr]

Najnowsze badania psychologów przynoszą wiedzę, która nie wydaje się wcale bardzo odkrywcza. Otóż okazuje się, że kobiety są mniej skłonne kontrolować swoje wydatki w czasie, gdy dopada je tzw. zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Psycholodzy zdają się mieć odpowiedź na dręczące nas często pytanie (chociaż częściej spędzające sen z powiek naszym partnerom), dlaczego znowu przepłaciłyśmy za kolejną parę butów, której pewnie nigdy nie włożymy. Według nich największe prawdopodobieństwo zakupowego szaleństwa przypada na okres dziesięciu dni przed naszą menstruacją.

Ten szał zakupów ma, według naukowców z angielskiego Hertfordshire University, wynikać z intensywnych emocji, jakie związane są z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, który co miesiąc dotyka 90 procent kobiet.

Badania były prowadzone przez profesor Karen Pine, autorkę znanej książki "Sheconomics". Wzięły w nich udział 443 kobiety w wieku 18-50 lat. Im bliżej comiesięcznego krwawienia były badane kobiety, tym częściej wydawały za dużo pieniędzy.

Wśród przebadanych kobiet, 153 miały mniejszą kontrolę nad wydatkami w późniejszych stadiach cyklu miesiączkowego. Prawie dwie trzecie przyznało się do

ZOBACZ TAKŻE
New Scientist: Kobiecą twarz łatwo rozszyfrować kupienia czegoś pod wpływem impulsu, podczas gdy 57 procent wyznało, że przepłaciły w sklepach ponad 25 funtów. Kolejne 6 procent kobiet wydało nawet ponad 250 funtów więcej niż planowały.

Wydatki w tej fazie cyklu były mniej kontrolowane, bardziej impulsywne i przesadne - tak prof. Pine komentuje swoje odkrycia dla Daily Mail - Zachowania związane z zakupami są reakcją na silne emocje. Kobiety czują się zestresowane albo przygnębione, dlatego chętniej idą na zakupy aby poprawić sobie humor i kontrolować swoje emocje.

Według prof. Pine takie zachowania są zresztą akceptowane społecznie. Lepiej w taki sposób radzić sobie z huśtawką nastrojów niż przy pomocy alkoholu czy narkotyków. Profesor radzi też jak unikać wydawania zbyt wielu pieniędzy: Jeśli martwimy się o nasze wydatki, powinnyśmy unikać chodzenia na zakupy pod koniec naszego cyklu.

Adriana Tronina

2009-04-27 07:10:47

Tagi:

pms,

pieniądze,

wydatki,

psychologia,

badania,

statystyki

Komentarze

 • karoligrz

  20.03.10, 13:45:42

  karoligrz napisał(a):
  totylkoizka napisał(a):
  sylwiawsk napisał(a):
  90%?? ciekawe, ja się do nich nie zaliczam, jak mnie dopada PMS to się wsciekam i nie mam ochoty z domu wychodzić wogóle, a już napewno nie na zakupy;)

  90% kobiet cierpi na zespół napięcia przedmiesiączkowego... A zakupowy boom miesiączkowy dotyczy 2/3 badanych osób (czyli niecałe 67%). Tak napisane jest w artykule ;)

  ja nie mam wielkiego PMS, poprostu wtedy mi sie nic nie chce, a tym bardziej biegac po sklepach
 • 21.03.10, 17:16:38

  ~Konto usunięte napisał(a):
  Ja tak nie mam, chociażby z tego względu, że wiem, że nie mogę sobie pozwolić na takie "wyrzucanie" pieniędzy...
 • listeri

  31.03.10, 14:30:13

  listeri napisał(a):
  jak ja nie lubie jak sie wszystko zwala na trudne dni..wiecej wydam masz trudne dni, wkurze sie na kogos masz trudne dni i tak wkolko...
 • guga-20

  31.03.10, 14:40:05

  guga-20 napisał(a):
  mnie to też wkurza, to że któraś jest przed czy w trakcie okresu nie wpływa na to ile wydajemy, ja uważam wręcz, że kobieta w tym czasie wydaje mniej ponieważ ciało co by tu nie mówić jest opuchnięte i zero przyjemności z zakupów jak musisz kupować większy rozmiar
 • Ksiezniczka

  18.04.10, 21:55:30

  Ksiezniczka napisał(a):
  Nie zwróciłam na to uwagi, ale może faktycznie tak jest:P Trudno się kłócić:P
 • dandi38

  18.04.10, 22:00:22

  dandi38 napisał(a):
  też jakos nigdy nie zwracałam na to uwagi , a zreszta czy to ważne kiedy ......
 • 18.04.10, 22:07:34

  ~Konto usunięte napisał(a):
  ja jak mam zly dzien to lubie sobie cos kupic na poprawe humoru ale jaka mam naprawde trudne dni to sie nie ruszam z domu
 • sylwia777

  18.04.10, 22:46:39

  sylwia777 napisał(a):
  Ja jak mam te trudne dni to lepiej nie podchodzić mój mąż mówi że mi wściekłość uszami wychodzi.:)
 • marculka

  28.04.10, 21:12:22

  marculka napisał(a):
  ja jak mam trudne dni to ide do sklepu i zaoptruje sie w cos słodkiego ,to mi dobrze robi nie wydaje majatku na słodkosci nie gryze wkoło
 • Ryksa

  3.06.10, 18:21:41

  Ryksa napisał(a):
  sylwia777 napisał(a):
  Ja jak mam te trudne dni to lepiej nie podchodzić mój mąż mówi że mi wściekłość uszami wychodzi.:)


  Mój chłopak zawsze mówi, że boi się zapytać mnie czy podałabym mu sól... Bo nawet wtedy potrafię wybuchnąć. Więc akurat u mnie w te dni nie widzę tendencji do robienia większych zakupów. Nawet powiem, że tłumy wtedy bardziej mnie męczą...