Zdrowie Psychologia O psychoterapii w pigułce - co warto wiedzieć

O psychoterapii w pigułce - co warto wiedzieć

O psychoterapii w pigułce - co warto wiedzieć [fot: jgroup/iStockphoto]

Jak wybrać psychoterapeutę?

Terapeutę trzeba wybrać dobrze

Tak jak wybierasz odpowiadającego ci lekarza rodzinnego czy stomatologa, do którego masz zaufanie i przy którym czujesz się bezpiecznie. Terapeuta będzie kimś, komu będziesz wyjawiała najintymniejsze sekrety. To musi być ktoś, przy którym czujesz się dobrze, cokolwiek to dla ciebie znaczy.

Ważne jest wykształcenie psychoterapeuty.

Dobrze, jeśli jest to psycholog (ponieważ nie jest to warunek konieczny) po ukończonej 4 letniej szkole psychoterapii. Powinien on także odbyć terapię własną oraz pracować pod superwizją (nadzorem i wsparciem). Takich osób jest jednak wielu. Kogo z nich wybrać?

Dobrze jest się rozejrzeć, popytać.

Ktoś polecony zawsze bezpieczniejszy jest od kogoś zupełnie anonimowego.

Rozeznaj się nieco w swoich preferencjach

Czy bezpieczniej poczujesz się z mężczyzną w wieku swojego ojca czy z żywo reagującą rówieśniczką? Może opis osoby rekomendującej lub opis np. na stronie internetowej zachęcą cię do kogoś konkretnego?

Poczuj się dobrze

Jeśli już wybrałaś i jesteś po pierwszych spotkaniach ważne jest byś czuła, że rozmawiasz z osobą ci życzliwą i przyjazną. Jeśli czujesz się słuchana i traktowana z szacunkiem - prawdopodobnie jesteś w dobrych rękach.

Otoczenie

Jeśli terapeuta zadbał o odpowiednie warunki (przyjemne, neutralne wnętrze, ciche pomieszczenie, wygodne siedzenia), punktualność, rzeczowe zapoznanie cię ze swoimi kwalifikacjami (jeśli o nie zapytasz)- pewnie wybrałeś właściwie.

Poprawa samopoczucia

A jeśli twój nastrój w czasie pierwszych spotkań uległ pewnej poprawie, a ty nabrałaś nadziei i odwagi na zmianę – wybór najprawdopodobniej był słuszny.

Nie ma pewnie terapeuty dobrego dla wszystkich

Ważne, byś czuła, że wybrałaś odpowiedniego dla siebie.

 

Agata Wilska

2011-11-06 16:43:09

Treść pochodzi z:

Tagi:

psychologia,

psychoterapia

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.