Zdrowie Psychologia Sekrety dobrej atmosfery w pracy

Sekrety dobrej atmosfery w pracy

Sekrety dobrej atmosfery w pracy [fot: Nyul/Dreamstime]

Wakacje dobiegają końca, co oznacza, że już za chwilę wpadniemy w wir codziennych zajęć, obowiązków i... współpracy z otaczającymi nas ludźmi. Firma to ludzie, a dużo ludzi, to wiele spraw i niemało problemów.

Jako pracownik nie masz wpływu na wszystko, ale masz wpływ na siebie czyli na swoje zachowanie i reakcje na innych ludzi. Co więc możesz zrobić sam, aby budować atmosferę wokół siebie i zacząć dobrze wpływać na innych?

  • Otwórz się na innych czyli zadbaj o swoją osobistą markę w pracy.

Naszym zadaniem w pracy jest realizacja celów, które przed nami się stawia. Często pracownik koncentruje się więc na wykorzystaniu swojej wiedzy i doświadczenia merytorycznego. Jednocześnie nie otwiera się na budowanie relacji, a koncentruje się tylko na treści pracy.

Firma to też forma społeczność, gdzie liczy się to jak Cię widzą i jak Cię w związku z tym piszą. Daj się więc poznać, pokaż swoje zalety. Dzięki temu zminimalizujesz wątpliwości i nietrafione oceny na temat siebie wśród innych ludzi.

  • Okazuj zainteresowanie rozmówcom.

To w jaki sposób reagujesz ma znaczenie dla innych. Bądź skoncentrowany na rozmówcach czyli aktywnie słuchaj, zadawaj pytania, okazuj uznanie za profesjonalne działania, utrzymuj kontakt wzrokowy, podziękuj za pomoc i zaangażowanie ze strony innych, gdy ją otrzymujesz.

Te proste zasady najczęściej są postrzegane jako okazanie szacunku i uwagi rozmówcom. A szacunek w pracy jest jedną z kluczowych wartości, które cenimy sobie jako ludzie niezależnie skąd pochodzimy.

  • Wykaż się inicjatywą w relacjach.

Inicjatywa jest formą zaangażowania. A osoby zaangażowane są najczęściej odbierane jako bardziej dynamiczne i współpracujące.


Robert Milczarek/ Holis
Jak najczęściej ocenicie osobę, która podczas spotkania roboczego rzadko się odzywa, nie zadaje pytań, nie robi notatek i nie dzieli się własnymi opiniami? Najczęściej takie osoby są oceniane negatywnie – jako pozorujące pracę, nie zainteresowane jej przebiegiem, etc. Rzadko myślimy w takiej sytuacji: pewnie jest przeziębiony; może się wstydzi odezwać.

Tak działa ocena społeczna. Chcesz aby Twoja była pozytywna? Wykaż się inicjatywą, reaguj na potrzeby innych.

  • Pomagaj, jeśli rzeczywiście możesz być pomocny.

Firmy tworzą zespoły, a w zespołach zdarzają się problemy. Jeśli wiesz, że Twój współpracownik potrzebuje pomocy i nie jest to z jego strony próba zrzucenia pracy i odpowiedzialności na Ciebie, to zapytaj jak możesz się przydać?

Najczęściej potrafimy ocenić kiedy nasi współpracownicy rzeczywiście potrzebują wsparcia, a kiedy chcą abyśmy zrobili coś za nich. Jeśli potrafisz rozróżnić te sytuacje, to pomagaj wtedy, kiedy możesz i powinieneś pomóc.

Treść pochodzi z:

Tagi:

firma,

praca,

psychologia,

kariera

Komentarze

  • 2.09.11, 22:42:31

    ~Gość napisał(a):
    Witam serdecznie. Uprzejmie proszę o wypełnienie mojej ankiety pt. „Jak odżywiamy się w pracy?” stworzonej na potrzeby pracy magisterskiej. Ankieta składa się z 12 pytań, a jej wypełnienie trwa około 5 minut. https://www.survs.com/survey/TURS95CZOT Bardzo dziękuje za poświęcony czas.