Składniki pożywienia

Już Hipokrates mawiał Niech żywność będzie twoim lekarstwem, a lekarstwo twoją żywnością. Dla zdrowia i lepszego samopoczucia warto więc poznać podstawowe składniki pożywienia i zasady prawidłowo zbilansowanej diety.

Do utrzymania funkcji naszego organizmu niezbędne jest dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych, które ze względu na swoje funkcje dzielimy na 3 grupy:

energetyczne: węglowodany, tłuszcze i pośrednio białka;

budulcowe: białka, składniki mineralne (wapń, chlor, magnez, fosfor, potas, sód, żelazo, cynk, miedź, mangan, molibden, jod, fluor, chrom, selen);

regulujące: woda, błonnik pokarmowy, składniki mineralne

Nie istnieje produkt spożywczy, który zawierałby wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich, potrzebnych dla organizmu proporcjach i w pełni zaspakajał zapotrzebowanie organizmu na witaminy i składniki mineralne. Dlatego tak ważne jest wybieranie wciągu dnia produktów pokarmowych ze wszystkich grup tj. produktów zbożowych, warzyw i owoców, mleka i jego przetworów, mięs, ryb, jaj, a także produktów zawierających węglowodany.

Skład zrównoważonej diety należy ustalać indywidualnie według własnych potrzeb na podstawie proporcji piramidy żywności, z każdego jej poziomy wybierając urozmaicone produkty spożywcze.

Witamina D

Witamina D - ergosterol, kalcyferol, wiosterol - zwana jest też witaminą światła słonecznego poniewa...