5 kobiet zmieniających oblicze edukacji technologicznej na świecie

edukacja technologiczna

W ostatnich latach edukacja technologiczna znacznie zyskała na wartości. Wraz z rozwojem nowoczesnych metod nauczania, rośnie też liczba osób zaangażowanych w ten temat. Choć sektor EdTech wydaje się być zdominowany przez mężczyzn, również kobiety mają sporo do powiedzenia. Dziś przyglądamy się sylwetkom 5 pań, które warto poznać z bliska.

Edukacja technologiczna – co to takiego?

Sektor EdTech, a więc poświęcony edukacji technologicznej, dotyczy przede wszystkim innowacyjnych metod nauczania. Mowa o wykorzystaniu platform internetowych, serwisów www, programów komputerowych czy aplikacji mobilnych. Dziś, z projektów EdTech korzystają chętnie nie tylko szkoły, ale również firmy związane z korepetycjami, takie jak BUKI czy Easy School.

Za spory odsetek innowacji w ramach edukacji technologicznej odpowiadają startupy. Na całym świecie około 30% z nich może pochwalić się obecnością kobiet wśród założycieli firm. To o połowę więcej, niż w przypadku innych sektorów technologicznych.

Pora zatem poznać kilka z nich.

Siobhain Archer

Pochodząca z Wielkiej Brytanii Siobhain Archer to założycielka projektu Teachit.co.uk. Inspiracji do budowy własnej działalności szukała ona we współpracy i współdzieleniu materiałów przez nauczycieli. Jej platforma pozwala zainteresowanym osobom udostępniać oraz korzystać z jakościowych materiałów edukacyjnych online. Z serwisu korzysta aktywnie około pół miliona użytkowników.

Priya Lakhani

Firma, której przewodzi Priya Lakhani, to CENTURY Tech. Wśród projektów tej marki warto podkreślić zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji. AI wykorzystuje się tu do budowania spersonalizowanych doświadczeń podczas nauki w szkole. Warto podkreślić, że założycielka startupu sama pracowała w roli nauczycielki, lecz nie odpowiadało jej wykonywanie powtarzających się zadań.

Susie Seaton

Kolejna nasza bohaterka, Susie Seaton, również posiada doświadczenie na stanowisku nauczycielki. Dziś jest jednak ambasadorką własnej marki Twinkl, która miała być odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku edukacyjnego. Firma dostarcza nowoczesną platformę do wymiany materiałów dla nauczycieli oraz uczniów. Jest to doskonałe narzędzie dywersyfikujące dostępne na rynku metody nauczania.

Daphne Koller

Absolwentka Uniwersytetu Stanforda i pionierka w dziedzinie EdTech – Daphne Koller to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kobiet w biznesie. W 2012 roku zrewolucjonizowała podejście do edukacji dzięki projektowi Coursera, który do dziś pozwala korzystać z kursów online. Co więcej, Koller ruszyła z nowym startupem o nazwie Engageli. Ta platforma internetowa ma być atrakcyjną alternatywą dla spotkań online na Zoomie czy Google Meet.

Cindi Mi

Na koniec chcemy przybliżyć również sylwetkę Cindi Mi, która jest założycielką i prezeską firmy VIPKid. Od małego inwestowała ona w naukę języka angielskiego, a dziś chce pomagać dzieciom w poznawaniu mowy Byrona. Jej platforma online pozwala sparować anglojęzycznych native’ów z chińskimi uczniami języka angielskiego. Jest to innowacyjny pomysł, który może wkrótce pojawić się również w innych krajach na całym świecie.

Kobiety w EdTech mają głos!

Kobiece startupy mają nieco pod górkę, gdyż trafia do nich poniżej 3% finansowania w ujęciu globalnym. Do równouprawnienia jeszcze daleka droga, ale już dziś najbardziej ambitne panie udowadniają, że nie boją się wyzwań. Przestrzeń EdTech jest otwarta dla każdego, więc nie dziwi fakt, że coraz więcej kobiet poszukuje inwestycji w swoje projekty edukacyjne. Bądź co bądź, stanowią one najlepszą przyszłość edukacji dla kolejnych pokoleń.