Każdy mieszkaniec domu jednorodzinnego, bliźniaka bądź mieszkania, do którego przyłączony jest ogród zdaje sobie sprawę z tego, że oświetlenie jest niezwykle istotnym elementem wyglądu części zewnętrznej naszego terenu. Sprawi ono, że nasza przydomowa przestrzeń nawet po zachodzie słońca będzie prezentować się świetnie, a organizowanie spotkań z bliskimi i przyjaciółmi stanie się prawdziwą przyjemnością. Zanim jednak zaczniemy rozplanowywanie punktów oświetleniowych, warto znać podstawowe zasady, którymi dobrze jest się kierować. Jak zatem skutecznie oświetlić ogród? Prezentujemy szczegółowy poradnik.
Oświetlenie ogrodu – jakie są najważniejsze zasady?
Zanim wybierzemy się do sklepu po konkretne oświetlenie ogrodowe, warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które z pewnością ułatwią nam proces jego wyboru. Przede wszystkim musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo. Warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie oświetlenie miejsc strategicznych, takich jak chociażby wejście do domu czy drogę do tarasu. Nie można również zapomnieć o podświetleniu schodów, dzięki którym będziemy mogli je pokonywać nawet po zmierzchu. Z kolei nad wejściem dobrze jest zawiesić reflektor dekoracyjny z czujnikiem ruchu, który zapali się zawsze, kiedy podejdziemy pod drzwi posesji.
Kolejną istotną kwestią jest zadbanie o szczegółowy projekt. Pozwoli on nam dokładnie rozplanować umieszczenie źródeł światła w naszej przydomowej przestrzeni. Projekt można wykonać na kartce papieru bądź w formie elektronicznej, jednak w przypadku pierwszego sposobu można wprowadzać tyle poprawek, ile będziemy chcieli. Następnie możemy wydzielić konkretne strefy w naszym ogrodzie. Jest to o tyle ważne, ponieważ innych lamp będzie wymagała strefa rekreacyjna, a innej aranżacji możemy spodziewać się chociażby na podjeździe domu.
Jakie lampy ogrodowe wybrać?
Oświetlenie w ogrodzie może być naprawdę zróżnicowane, jednak warto wiedzieć, czym kierować się przy wyborze konkretnych elementów. Lampy LED są jednymi z najbardziej popularnych obecnie wyborów. Nic dziwnego, bowiem takie oświetlenie zewnętrzne jest również energooszczędne. Ich światło może mieć również różne temperatury barwowe, które oznaczane są za pomocą Kelwinów. Lampy o niskiej zawartości tych jednostek zapewnią cieplejsze światło, natomiast te z wysoką zawartością Kelwinów dadzą chłodny, a przez to bardziej nowoczesny blask. Punktowe lampy warto rozmieszczać tuż przy ścieżkach, dzięki czemu będziemy mieli wyznaczone ciągi komunikacyjne w naszym ogrodzie.
Inną opcją będą kinkiety zewnętrzne. Można wybrać te bardziej dekoracyjne i stylowe formy, które będą oświetlać zarówno górę, jak i dół ogrodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu w łatwy i szybki sposób uzyskamy efekt iluminacji oraz girland świetlnych na elewacji domu, altance bądź ogrodzeniu. Podobną funkcję będą pełniły reflektory, które będą stanowić jasną oprawę tarasu czy podjazdu nawet po zmroku. Niektóre z nich mogą być również wyposażone w specjalny czujnik ruchu.
Z kolei lampy solarne nie potrzebują zasilania energią elektryczną, bowiem instalacja skonstruowana jest tak, aby mogły pobierać energię zarówno ze słońca, jak i światła dziennego. Dzięki temu nie generują one żadnych kosztów. Obecnie można wybierać wiele modeli, od efektownych słupków rozmieszczonych przy drzwiach wejściowych aż po odporne na wilgoć lampki, podłączane niedaleko oczka wodnego. Co ciekawe, takie oświetlenie LED może być również montowane i podłączone na ścianie naszych domów. Dzięki takiej aranżacji oświetlenia możemy być pewni, że każdy sąsiad nie przejdzie obojętnie obok naszej posesji.
Jak pomysłowo oświetlić ogród i taras?
Swój ogród można ozdobić nie tylko za pomocą klasycznego i inteligentnego oświetlenia. Oprócz kinkietów ogrodowych czy lamp wiszących na elewacji budynku, możemy pokusić się o zainwestowanie w zewnętrznych mebli ogrodowych, które będą pełnić także funkcję lampy. Przykładowo sofa z miękkim siedziskiem podświetlana LEDową żarówka sprawi, że doskonale nada się na taras czy nawet balkon. Z kolei dla większych romantyków polecane są specjalne sznury lampek ogrodowych. Można nimi także podświetlić rośliny bądź rozpiąć pomiędzy konarami drzew. Nie musimy również martwić się o warunki atmosferyczne, bowiem gwinty takich żarówek uszczelniane są silikonem, przez co lampki są odporne na deszcz i śnieg.
Można także zainwestować w oświetlenie ogrodu bez prądu. W takim przypadku elementami ogrodu staną się pochodnie, podgrzewacze czy blask świec. Dzięki nim, zamiast instalacji elektrycznej, będziemy mogli jednocześnie dodać nieco uroku i ogrzać się. Warto również wspomnieć, że sposobem na oświetlenie mogą być również biokominki. Obecnie na rynku możemy znaleźć fantazyjne kształty i zapachowe wkłady, dzięki którym dopasujemy je indywidualnie do własnych potrzeb.