Kryptowaluty, czyli o co tyle hałasu?
W ostatnim czasie głośno jest o kryptowalutach, a w szczególności o Bitcoinie, czyli najstarszej z nich. Informacje, które docierają do nas z różnych stron są często mylące i ciężko doszukać się w nich prawdy. Czym to są kryptowaluty, czy są bezpieczne i jaka czeka je przyszłość?
To pierwszy, wprowadzający w temat kryptowalut artykuł w serwisie iWoman.pl. Rozwój wiedzy o finansach, inwestycjach i samodzielności finansowej to jedna z misji naszego portalu. Zachęcamy do zadawania pytań dotyczących kryptowalut oraz tematyki finansów w komentarzach. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie z nich, a te, które wymagają rozwinięcia tematu przedstawimy w kolejnych artykułach.
Technologia „Blockchain”
Aby na samym początku opowieści nie wprowadzać zbyt wielu terminów i technologii, wspomnę o samej technologii, na której opiera się rewolucja kryptowalut. Jest nią „blockchain”, czyli łańcuch bloków. Wykorzystuje się go przy przechowywaniu i przesyłaniu informacji (w tym przypadku są to np. informacje o transakcjach, danych) i działa na podobnej zasadzie jak słynne sieci Peer 2Peer (Kazaa, torrenty), które służyły do wysyłania i pobierania plików w Internecie, a komputery biorące w niej udział zarówno pobierały, jak i udostępniały pliki.
Działanie „Blockchaina” nie odbywa się na scentralizowanym komputerze, lecz na wielu komputerach połączonych w sieć. Dane przechowywane i przetwarzane są w wielu kopiach w tym samym czasie, minimalizując ryzyko fałszerstw i manipulacji.
I właśnie fakt, że transakcje odbywające się za pomocą „Blockchaina” nie przechodzą przez światowe systemy finansowe jest niepokojący dla banków i instytucji finansowych. Wyobraźmy sobie, że każda transakcja, którą wykonujemy nie przechodzi przez banki, karty płatnicze Visa bądź Mastercard. Do tej pory cała ta wiedza była w rękach kilku współpracujących ze sobą instytucji, w przypadku rozproszonej sieci transakcji, bez nadzoru państw kontrola i wiedza na temat pieniędzy ludzi znika.
Fakt decentralizacji systemu finansowego na świecie spędza sen z powiek wielu państwom, bankom i firmom. Z tego powodu trzeba wziąć poprawkę na informacje, które docierają do nas na temat kryptowalut. Oczywiście prawda jak zawsze leży po środku. Wszelkie skrajne opinie na temat bezpieczeństwa i ich niebezpieczeństwa należy odłożyć na bok.
Kurs Bitcoina w ostatnich latach
Bitcoin w ostatnich trzech latach wzrósł z poziomu 250$ do ponad 10 000 $ za 1 BTC (skrót od Bitcoin). Jak widać, wiele osób w tym czasie stało się niespodziewanymi milionerami, ale warto też wspomnieć o tym, że wiele osób, które rozpoczęły przygodę od początku tego roku mogły stracić swoje majątki (kurs BTC spadł z ponad 19 000 $ do okolic 10 000-11 000 dolarów.
Nie tylko Bitcoin, czyli czym są „alty”?
Tak zwane „alty” są to alternatywne do Bitcoina kryptowaluty. Jest ich w chwili obecnej ponad 1500 i cały czas debiutują na rynku nowe. Oprócz trzech najstarszych: Bitcoina, Ethereum oraz Litecoina, wiele z alternatywnych kryptowalut szybko zdobywa popularność, głównie ze względu na technologię przez nich używaną, ale także pomysł i marketing z nim związany.
Wśród najpopularniejszych alternatyw dla Bitcoina można wyróżnić Ripple, Monero, Cardano, IOTA, lecz tak naprawdę poszukiwania tej, w którą warto zainwestować zależą od indywidualnego researchu. Nie zawsze pójście z nurtem jest najkorzystniejsze.
Najlepszym narzędziem do rozeznania na rynku jest Coin Market Cap, zawierający uśrednione kursy z wszystkich giełd, największej liczby krypto walut. (https://coinmarketcap.com/)
Jaka jest ich przyszłość?
Historia kryptowalut do tej pory pełna jest wzlotów i upadków, blokad państw i uznania przez cenione w świecie finansowym instytucje. W tym miejscu możemy powiedzieć tyle, że kryptowaluty są krok dalej od bycia wyśmiewanym i ignorowanym ruchem, lecz wciąż jeszcze daleko od realnego i praktycznego zastosowania i uznania ich tym samym za coś „pewnego”. Na obecnym etapie ludzie inwestują w kryptowaluty z dwóch powodów „bo wierzą” w tę technologię lub przyciągają ich szanse na szybkie zyski.
Gdzie śledzić kurs kryptowalut?
O ile wspomniany wcześniej Coin Market Cap pomaga zorientować się w globalnych trendach kryptowalut, do samej analizy technicznej oraz śledzenia kursu polecam stronę Trading View (https://pl.tradingview.com/). To narzędzie oraz platforma społecznościowa ludzi zajmujących się tradingiem. Darmowe konto da nam dostęp do podstawowych narzędzi i pomysłów udostępnianych przez innych użytkowników.
W następnym artykule dotyczącym kryptowalut opowiem co jest potrzebne, aby zainwestować w kryptowaluty, na co uważać oraz jak postawić pierwsze kroki w tym temacie.