Meble ogrodowe DIY. Proste projekty do zrealizowania w weekend

ogrodowe meble

Meble ogrodowe można kupić lub wykonać samodzielnie. Co ważne, te zrobione własnoręcznie nie muszą ustępować modelom ze sklepów. Wystarczy odrobina kreatywności, aby stworzyć swój idealny mebel. Oto sposoby na wykorzystanie starych rzeczy i nadanie im nowych funkcji.

Meble do ogrodu z drewnianych palet

Ten projekt DIY uznaje się za jeden z najpopularniejszych. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jego zalet nie sposób nie docenić. Z palet można wykonać:

  • stół;
  • ławki;
  • huśtawkę;
  • hamak.

Przy doborze materiału do zrobienia któregokolwiek z mebli trzeba wziąć pod uwagę jego wagę. Ciężka europaleta sprawdzi się jak surowiec do wykonania stołu i siedzisk. Nie przyda się jednak do zbudowania sprzętu, który ma wisieć i utrzymywać ciężar człowieka – do skonstruowania huśtawki albo hamaku potrzeba warto wykorzystać deski lub inny materiał.

Zbudowanie mebla wymaga użycia kilku prostych narzędzi jak miarki, szlifierki oraz wkrętarki lub wiertarki. Dzięki temu możemy wszystko dokładnie zmierzyć i odpowiednio obrobić drewno, aby pozbyć się szorstkich krawędzi i drzazg.

Jak zrobić stół? Wystarczy wyszlifowane palety, zaimpregnować i pomalować i umieścić je jedna na drugą. Od spodu można przymocować kółka, które umożliwią łatwe przesuwanie stołu po tarasie.

Doniczki ze starych opon samochodowych

opony samochodowe doniczki

Oryginalna aranżacja ogrodu nie wymaga wydawania dużych pieniędzy czy podejmowania wielkiego wysiłku. Dobrym przykładem są doniczki. Wystarczy kupić farbę i pędzel, a następnie pomalować opony na ulubiony kolor. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby puścić wodzę fantazji i każdą z nich przyozdobić inaczej i dodać wzory własnego pomysłu.

Pojedyncze opony można postawić na ziemi i wsypać do środka ziemię. Ciekawy efekt da też ułożenie ich na sobie. Tak zrobiona wysoka donica z opon może stanowić ciekawy element aranżacji ogrodu.

Stara umywalka jako element ozdobny ogrodu

O tym, że nieużywanym już przedmiotom można nadać nowe znaczenie, najlepiej przekonać się na przykładzie umywalki. W tym przypadku, ponownie, nie trzeba robić nic więcej niż przenieść ją z domu do ogrodu.

Stara umywalka doskonale sprawdzi się jako doniczka. Armatura sprawdzi się także jako miejsce go gromadzenia wody. W tym przypadku może to być miejsce wytchnienia dla ptaków.

Domowe umywalki zwykle są białe, ale po wielu latach żółkną, przez co tracą urok. Z tego powodu warto zastanowić się nad zakupem specjalnej farby do armatury. W sprzedaży są preparaty barwiące ją m.in. na biało, szaro i czarno.

Co ważne, do malowania armatury nie należy używać farb ściennych i olejnych. Wprawdzie niektóre z nich bywają odporne na zachlapania, ale żadna nie jest przeznaczona do malowania powierzchni narażonych na stały kontakt z wodą, zwłaszcza stojącą. Taki preparat po pewnym czasie spłynie z umywalki.

Siatka ogrodowa jako stelaż dla roślin

W aranżacji przydomowego ogrodu problemem bywają rynny. Ten konieczny element konstrukcyjny budynku z rzadka wygląda dobrze. Szczególnie po kilku latach blacha potrafi stracić blask i szpecić. Rozwiązaniem tego kłopotu są półokrągłe siatki ogrodowe. Posłużą one do otoczenia rur, a tym samym zamaskowania ich.

Siatki można kupić w różnych wariantach – prostych i tworzących wymyślne wzory. Mocowanie ich jest bardzo proste. Na początek należy wywiercić wloty w ścianach o średnicach odpowiadających śrubom z zestawu. Później do otworu przypasowuje się hak, a następnie przykręca go do ściany. Po wykonaniu prac trzeba posadzić roślinę pnącą (np. powój lub bluszcz) i poczekać, aż obrośnie kratki.

Konserwacja i ochrona mebli ogrodowych DIY

meble ogrodowe konserwacja

Meble ogrodowe wymagają odpowiedniej ochrony i konserwacji. Sposób ochrony drewna przed wilgocią i promieniami słonecznymi zależy od oczekiwanego efektu wizualnego. Osoby, które chciałyby zachować naturalny kolor palet, przynajmniej raz w roku powinny pokrywać je impregnatem w postaci wosku lub oleju. Tak samo często należy odnawiać powłokę lakierowaną albo pokrytą farbą.

To jednak nie wystarczy. Drewno w jak największym stopniu powinno być chronione przed czynnikami atmosferycznymi. Najlepiej, żeby meble ogrodowe znajdowały się pod dachem np. w altanie. Jeśli nie ma takiej możliwości, przydadzą się pokrowce. Na jesień, zimę i wczesną wiosnę najlepiej przenieść je do piwnicy lub pomieszczenia gospodarczego.

Pozostałe przedmioty DIY nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Można do nich podejść doraźnie, a więc odmalować, gdy będzie widać ubytki farby. Niektórych elementów nie da się dostatecznie pielęgnować – metalowy stelaż do pnączy zarośnie, co wykluczy jakąkolwiek konserwację.

Podsumowując, do stworzenia mebli własnego pomysłu nie trzeba nic więcej niż kilku prostych narzędzi. Mało tego, czasem nawet one nie są potrzebne. Niewielki wkład pracy nie wyklucza jednak uzyskania wspaniałych efektów. Wystarczy odrobina kreatywności, aby zaaranżować jedyny w swoim rodzaju przydomowy ogród.