Odpowiedzialna segregacja, czyli co wyrzucamy do jakiego pojemnika?
Niektóre osoby brak segregacji śmieci tłumaczą tym, że jest to dla nich niezrozumiałe. Chociaż rzeczywiście duża ilość pojemników i różne kolory oznaczeń mogą powodować uczucie zagubienia, to tak naprawdę sortowanie jest niezwykle proste. Jeżeli chcesz wiedzieć, co należy wrzucać do każdego z pojemników, poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje.
- Segregowanie metali i tworzyw sztucznych
- Gdzie wyrzucać papier?
- Jak segregować szkło?
- Wyrzucanie odpadów biodegradowalnych
Odpowiedzialna segregacja to nie tylko sposób na płacenie niższych rachunków za wywóz śmieci (co po kilku latach może wygenerować duże oszczędności), ale przede wszystkim prosty i przynoszący realne efekty sposób na to, aby zadbać o stan środowiska naturalnego. Zamiast więc traktować wszystkie śmieci jako odpady zmieszane, lepiej zaliczać do nich tylko te śmieci, których nie można poddać procesom recyklingu, a pozostałe odpady segregować zgodnie z poniższymi wytycznymi.
Segregowanie metali i tworzyw sztucznych
Z odpadami zmieszanymi sprawa jest prosta, ponieważ zalicza się do nich wszystko to, co nie powinno trafić do innych pojemników. Jeżeli jednak będziesz stosował się do zaleceń Ministerstwa Środowiska, na pewno zaskoczy cię to, że większość odpadów trafia do kolorowych pojemników, a więc można je będzie przetworzyć. W przypadku tworzyw sztucznych i metali należy wybierać pojemnik oznaczony żółtym kolorem. Powinny tu trafiać takie odpady jak kapsle, odkręcone butelki, plastikowe torby, aluminiowe puszki, folia aluminiowa oraz metale kolorowe. Najwygodniej jest dokonać segregacji w domu, w czym pomogą worki na śmieci przypisane poszczególnym rodzajom odpadów.
Gdzie wyrzucać papier?
Niebieskie pojemniki podstawiane są po to, aby mieszkańcy wyrzucali do nich papier. Dotyczy to szeroko rozumianego papieru, a więc kartonów, katalogów, gazet, zeszytów, książek oraz worków papierowych. Jednocześnie nie powinny tu trafiać kartony zatłuszczone lub zabrudzone (jak na przykład opakowania po mleku, pieluchy lub tapety). Do niebieskich pojemników na odpady papierowe nie powinno się wrzucać ręczników papierowych ani zabrudzonych chusteczek higienicznych. Jest to często popełniany błąd, dlatego warto zwrócić uwagę na to, że tego typu śmieci muszą trafiać do odpadów zmieszanych.
Jak segregować szkło?
W zależności od miejsca zamieszkania może się okazać, że zamiast jednego pojemnika na szkło (najczęściej oznaczonego na zielono) podstawiane są dwa. Wówczas jeden z nich służy wyrzucaniu szkła kolorowego, a drugi bezbarwnego. Najczęściej jednak stawiany jest jeden większy pojemnik, do którego mieszkańcy mogą wrzucać butelki po napojach, słoiki po żywności, puste butelki po alkoholach oraz niektóre opakowania po kosmetykach (wyjątkiem są opakowania produkowane z różnych surowców). W przypadku segregacji szkła trzeba pamiętać o kilku istotnych ograniczeniach. Takie pojemniki zdecydowanie nie służą wyrzucaniu luster, lamp, żarówek, szkła żaroodpornego oraz ceramiki. Dodatkowo nie można tu wyrzucać opakowań po lekach oraz szklanych zniczy, na których zazwyczaj znajdują się zabrudzenia z wosku.
Wyrzucanie odpadów biodegradowalnych
Produkty z serii Jan Niezbędny pomogą ci również w segregowaniu odpadów biodegradowalnych, a więc obierków po warzywach, resztek owoców, gałęzi oraz skoszonej trawy. Należy je wyrzucać do brązowych pojemników, gdzie spokojnie mogą trafiać również resztki jedzenia (o ile nie da się ich wykorzystać w kuchni) oraz naturalne (niezaimpregnowane) drewno. Jak widać, bezproblemowa segregacja ogranicza się tylko do zapamiętania kilku najważniejszych zasad.