Pozew o rozwód bez orzekania o winie
Rozwód bez orzekania o winie jest najszybszym sposobem na formalne zakończenie małżeństwa. Sąd nie musi wtedy ustalać, czy któraś ze stron ponosi odpowiedzialność za rozpad związku, dlatego wyrok zapada najczęściej już na pierwszej bądź drugiej rozprawie. Muszą oczywiście zaistnieć przesłanki, które pozwalają stwierdzić że doszło do zupełnego i trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego. Jeśli dwoje małżonków nie łączą zatem negatywne relacje, warto zastanowić się nad złożeniem pozwu o rozwód bez orzekania o winie. Jeśli stronom zależy na szybkim uzyskaniu rozwodu, warto też wiedzieć, że ustalenie wcześniej pewnych istotnych kwestii może znacząco przyspieszyć całą procedurę.
Ile kosztuje pozew o rozwód bez orzekania o winie?
Opłata, którą należy wnieść do właściwego sądu, jest stała i wynosi 600 zł. Musi ona zostać uiszczona w terminie maksymalnie 6 dni od daty złożenia pozwu. W przeciwnym razie będzie on oddalony. Dodatkowo, jeśli sąd w trakcie postępowania rozwodowego ma się zająć również podziałem majątku, dodatkowo należy wnieść opłatę w wysokości 300 lub 1000 zł (wysokość opłaty uzależniona jest od tego, czy na wstępny projekt podziału majątku zgadzają się obie strony).
Jak długo czeka się na rozwód bez orzekania o winie?
O ile procedura rozwodu bez orzekania o winie jest zdecydowanie szybsza niż w przypadku gdy sąd miałby tą winę rozstrzygnąć, o tyle ciągle nie odbywa się błyskawicznie. Cały proces może potrwać nawet do kilkunastu tygodni. Na pierwszą rozprawę trzeba będzie poczekać średnio trzy miesiące. Dokładny czas oczekiwania jest oczywiście uzależniony od tego, jaki sąd orzeka w sprawie. Po złożeniu pozwu do sprawy zostaje losowo przydzielony konkretny sędzia, więc czas oczekiwania zależy również od jego obłożenia w danym okresie. Dopuszczalny czas oczekiwania nie jest jednak w żaden sposób określony w przepisach prawnych.
Co można zrobić, by cała procedura przebiegła sprawniej?
O ile w przypadku rozwodu bez orzekania o winie unikamy procedury związanej z ustalaniem winnej strony, o tyle sąd będzie dążyć do ustalenia wszystkich spraw związanymi z małoletnimi dziećmi, o ile małżeństwo takowe posiada. Procedura rozwodowa przebiegnie zatem o wiele sprawniej, jeśli dwie strony ustalą między sobą najważniejsze kwestie, takie jak:
- władza rodzicielska i opieka nad małoletnimi po rozwodzie;
- wysokość alimentów;
- częstotliwość i forma kontaktów z dziećmi tego rodzica, który nie będzie nad nimi sprawował opieki na codzień.
Zdecydowana większość spraw rozwodowych bez orzekania o winie kończy się na pierwszej sprawie rozwodowej. Całkowitą rzadkością jest natomiast brak rozstrzygnięcia na maksymalnie drugiej rozprawie. Trzeba jednak wiedzieć, że nie warto rezygnować z negocjacji na przykład wyższych alimentów na dzieci, jeśli są one uzasadnione potrzebami dziecka, w imię uzyskania rozwodu szybciej. Niezwykle ciężko jest w krótkim odstępie czasu po uzyskaniu rozwodu wywalczyć podwyższenie alimentów. Podobnie ten z rodziców, z którym dzieci nie będą mieszkać na codzień, powinien już w trakcie sprawy rozwodowej wywalczyć satysfakcjonującą częstotliwość kontaktów. Nie warto rezygnować z kluczowych kwestii, by przyspieszyć procedurę.
Kto składa pozew o rozwód bez orzekania o winie?
Pozew o rozwód bez orzekania o winie powinna złożyć jedna ze stron. W przypadku takiego rozwodu nie ma w zasadzie większego znaczenia, czy zrobi to mąż czy żona. Jeśli para chce się rozstać w zgodzie, warto zatem ustalić kto wystąpi do sądu z pozwem. W pozwie trzeba oznaczyć sąd, do którego go kierujemy, oraz strony procesu (powoda i pozwanego). Należy do niego dołączyć akt zawarcia małżeństwa, a także akty urodzenia dzieci, o ile para je posiada. Odpowiednim sądem dla pozwów rozwodowych jest Sąd Okręgowy, zgodnie z ostatnim miejscem, w którym wspólnie zamieszkiwali małżonkowie, o ile pod tym adresem ciągle przebywa chociaż jedno z małżonków. Jeśli obydwie strony mieszkają już gdzie indziej, pozew kieruje się do Sądu Okręgowego według miejsca zamieszkania pozwanego.