Jeśli uwielbiasz aktywność fizyczną, chcesz odkrywać nowe tereny poza miejskimi ścieżkami to rowery górskie damskie będą idealnym wyborem. Na rynku znajdziesz wiele modeli, dlatego wybór może okazać się dość trudny. Spokojnie, podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę i które jednoślady są godne uwagi.
Czym się charakteryzują rowery górskie damskie i u kogo się sprawdzą?
Rower górski damski, w odróżnieniu od męskiego odpowiednika, ma obniżoną górną rurę ramy, dlatego łatwiej jest na niego wsiadać i z niego zsiadać. Producenci stosują wiele nowoczesnych rozwiązań, aby taka konstrukcja świetnie prezentowała się także pod kątem wizualnym.
W ujęciu technicznym, jeśli chodzi o modele dla kobiet i mężczyzn, nie ma większej różnicy. Oczywiście warto na samym wstępie zastanowić się, na jakim jednośladzie zależy Ci najbardziej. Powszechnie znane górale są wszechstronne, można nimi poruszać się zarówno po pobliskim lesie, jak i wybrać na trudny szlak w nieprzewidywalnym terenie. Od tego głównie zależy, na jaki układ napędowy i zawieszenie się zdecydujesz.
Pamiętaj też, że im bardziej zróżnicowany teren Cię czeka, tym więcej przerzutek powinien mieć rower damski MTB. Przydadzą się też solidne hamulce, np. łatwe w obsłudze V-brake albo bardziej zaawansowane tarczowe. Kluczowa jest też amortyzacja, która tłumi wstrząsy.
Jeśli zależy Ci na pojeździe lekkim, a jednocześnie trwałym, to warto zdecydować się na ramę wykonaną z aluminium. Nie będziesz mieć wtedy problemu z pokonaniem podjazdu, a także wniesieniem roweru do piwnicy czy na piętro w bloku.
Jak widzisz, rowery górskie damskie są przeznaczone dla aktywnych kobiet. Mogą być świetnymi towarzyszami codziennych przejażdżek, a także dużym wsparciem przy wymagających, wielogodzinnych podróżach.
Świetne rowery górskie znajdziesz w portfolio naszego polskiego producenta: https://romet.pl/rowery/gorskie/gorskie-damskie.
Przegląd rowerów damskich górskich
Wiesz już, na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę przy zakupie. Oto kilka modeli, które na pewno Cię zainteresują:
- Jolene 7.2 (2023) – to bardzo ciekawa seria oparta o ramę z aluminium, amortyzowany widelec i hamulce tarczowe. Przerzutki mają logo Shimano, a do dyspozycji są 24 biegi. Napęd działa płynnie i nie jest zbyt skomplikowany. Dużym plusem jest też stylowy wygląd.
- Rambler 6.2 (2023) – model zarówno dla nowicjuszek, jak i średniozaawansowanych pań. Ma aluminiową ramę, amortyzator z przodu i 21 biegów. Hamulec tarczowy odpowiada za bezpieczną podróż.
- Mustang M3 (2023) – rower dla bardziej zaawansowanych i wymagających użytkowniczek. Ultralekka konstrukcja powstała na bazie stopu aluminium 6061 X-Lite, a napęd od Shimano zapewnia szeroki zakres działania, niesamowitą płynność i wydajność.
Rozmiar kół i jakość opon – nie zapomnij o tych parametrach
Istotna jest też kwestia rozmiaru kół. Rower górski damski 28 cali nie jest tak popularny jak 29 cali i 27,5 cala. Ten pierwszy świetnie radzi sobie z pokonywaniem dużych przeszkód, np. gałęzi, krawędzi czy dziur na ścieżce. Jest też stworzony z myślą o długich dystansach. Przeznaczony jest dla kobiet o wzroście od 175 centymetrów.
Rowery 27,5 cala świetnie sprawdzą się u użytkowniczek o wzroście do 175 centymetrów, bo będzie się nim znacznie prościej manewrować w trudniejszym terenie.
Z kolei rower górski damski 26 cali jest optymalnym rozwiązaniem dla młodszych użytkowników lub kobiet o niskim wzroście. Jest zwrotny, dynamiczny i może mieć nieco niższą masę ze względu na mniejsze obręcze i opony.
Jeśli już mowa o ogumieniu, w rowerach górskich powinno być one dopasowane do trudnego terenu. Właśnie dlatego bieżnik ma charakterystyczne klocki i nacięcia, skutecznie radzące sobie z błotem, kamieniami, ubitym piaskiem czy kałużami.