Rozwód bez orzekania o winie
Rozwód bez orzekania o winie to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, którym zależy na szybkim zakończeniu małżeństwa. Jednakże orzeczenie rozwodu dotyczy tylko takiej sytuacji kiedy między małżonkami doszło do trwałego oraz zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Znaczy to, że między małżonkami nie ma już żadnych więzi emocjonalnych, fizycznych, ale również gospodarczych. Co więcej określenie „trwały rozkład” oznacza, że nie ma już żadnych szans na to, aby małżonkowie mogli kontynuować wspólne życie.
Aby możliwe było zawarcie rozwodu bez orzekania o winie konieczne jest złożenie zgodnego wniosku przez każdego z małżonków. Następnie sąd respektuje ten dokument, wyznaczając, iż żaden z małżonków nie odpowiada za rozpad małżeństwa. Jednakże dopóki decyzja sądu nie będzie ostateczna to małżonkowie mogą zrezygnować z rozwodu za porozumieniem stron. Wówczas konieczne jest modyfikowanie swojego wniosku.
Rozwód bez orzekania o winie pozwala na wnioskowanie o alimenty, zgodnie z zapisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Oznacza to, że małżonek, który udowodni przed sądem, że posiada bardzo skromne środki finansowe na przeżycie, może starać się o zasiłek alimentacyjny. To wówczas mamy do czynienia z tak zwanym „słabym” obowiązkiem alimentacyjnym. Natomiast do silnego obowiązku alimentacyjnego małżonek ma prawo tylko wówczas kiedy jeden z współmałżonków ponosi odpowiedzialność za rozkład pożycia małżeńskiego. Tym samym nie można ubiegać się o niego w przypadku rozwodu za porozumieniem stron. Szukasz więcej informacji? Odwiedź radcasilski.pl
Rozwód bez orzekania o winie – co jest najważniejsze?
Kluczową kwestią podczas rozwodu bez orzekania o winie jest ustalenie opieki nad nieletnimi dziećmi. W przypadku kiedy małżonkowie nie są zgodni co do podjęcia opieki rodzicielskiej wówczas to sąd rozstrzyga o tym który z rodziców będzie miał pełnię władzy rodzicielskiej i na którym z nich spoczywać będzie główny obowiązek opieki nad dziećmi. Jednocześnie w takich sytuacjach sąd bierze pod uwagę relacje dzieci z rodzicami, ale także ich dobro, także w wymiarze materialnym. Tym samym sąd rozstrzyga ostatecznie na podstawie bardzo wielu okoliczności sprawy, które przedstawione są ponadto przez każdego z współmałżonków. Dodatkowo możliwe jest również zasięgnięcie opinii biegłego psychologa, lecz także zespołu specjalistów sądowych. W niektórych przypadkach występuje także opieka naprzemienna. Wówczas opieka nad dzieckiem spoczywa w równej mierze nad obojgiem rodziców.
Ważnym elementem jest także podział majątku. Bardzo często jest on realizowany podczas sprawy rozwodowej. W przypadku braku intercyzy cały majątek staje się wspólnotą małżeńską, którą podczas rozwodu należy podzielić. Wraz z zakończeniem małżeństwa kończy się także wspólnota materialne. Zgodnie z powszechnie stosowaną zasadą udział każdego małżonka w majątku i jest równy. Jednakże są także odstępstwa. Zatem podział majątku może odbywać się drogą u gotową, kiedy małżonkowie samodzielnie dojdą do porozumienia lub podczas sprawy sądowej, gdzie to sąd określi prawa majątkowe każdego z małżonków. Tym samym m rozwód bez orzekania o winie może zakończyć się nawet na pierwszej rozprawie. Najczęściej jednak wymagana jest także kolejna rozprawa, zwłaszcza w przypadku posiadania małoletnich dzieci.