Wyjazd do USA. Jak zorganizować własną podróż z dolarem w kieszeni?
Stany Zjednoczone kuszą różnorodnością, ogromem atrakcji i widokami, które znasz z hollywoodzkich filmów. Jednak taka wyprawa wiąże się z dość dużymi wydatkami. Możesz obniżyć ten koszt, rezygnując z oferty przygotowanej przez biuro podróży na rzecz wyjazdu zorganizowanego na własną rękę. Dzięki temu zaoszczędzisz trochę dolarów i dopasujesz plan podróży do siebie. Jak zorganizować wyjazd do USA? Podpowiadamy.
Na co zwrócić uwagę, organizując wyjazd do USA na własną rękę?
Tanie bilety lotnicze – za PLN czy USD?
Bilety lotnicze do USA z pewnością pochłoną dużą część budżetu. W tym przypadku nie opłaca się czekać na oferty last minute. Istnieje większe prawdopodobieństwo znalezienia cenowych okazji kilka miesięcy przed wyjazdem. Warto też sprawdzić, czy zakup biletów lotniczych w innej walucie niż złoty nie jest bardziej opłacalny. Wiele linii lotniczych oferuje taką opcję na swoich stronach internetowych. W takiej sytuacji sprawdź aktualny kurs dolara (np. tutaj: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/usd-pln/) i przelicz czy korzystniejszą opcją jest zakup biletów w USD czy standardowo w złotówkach.
Noclegi – hotel czy hostel? A może kamper?
Hotel to najdroższa i najbardziej komfortowa opcja noclegu. Tańszym rozwiązaniem są hostele o niższym standardzie. W Stanach Zjednoczonych popularną formą noclegu jest też sharing, czyli wynajem pokoi czy też mieszkań od prywatnych osób. To propozycja dla osób lubiących poznawać kulturę kraju poprzez poznawanie ludzi w nim mieszkających. Ciekawą opcją jest wynajęcie kampera. W ten sposób zyskujesz również niezależny środek transportu. To rozwiązanie jest bardziej opłacalne, jeżeli planujesz podróż w kilkuosobowej grupie znajomych.
Na czym jeszcze można zaoszczędzić trochę dolarów?
Jeżeli nie zdecydujesz się na wynajem kampera, musisz zastanowić się nad tym, jak chcesz podróżować po Stanach. Wynajem samochodu to większy wydatek niż podróżowanie autobusem czy pociągiem. Szczególnie że dostępne są bilety okresowe. Możesz wykupić bilet np. 15-dniowy lub miesięczny.
Jedzenie to również wydatek, który pochłonie sporą część środków. O ile obiady w restauracji to wygodny i szybki wariant, o tyle śniadania i kolacje śmiało możesz przygotować samodzielnie.
Wiza do USA i ubezpieczenie – czy jest potrzebne?
Wyjeżdżając turystycznie na okres nieprzekraczający 90 dni, nie musisz mieć wizy. Wystarczy, że uzyskasz zezwolenie wjazdu za pośrednictwem systemu ESTA, czyli Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży. Niezbędny jest za to paszport, który powinien mieć ważność minimum 6 miesięcy.
Istotną kwestią jest również ubezpieczenie, bo pamiętaj, że przezorność to nie czarnowidztwo. Wykup więc ubezpieczenie nie tylko od nieszczęśliwych wypadków, ale też odwołanych lotów czy zagubienia bagażu. Pamiętaj, że choroba może się przytrafić bez względu na szerokość geograficzną, pod jaką się aktualnie znajdujesz. Służba zdrowia w Stanach Zjednoczonych należy do jednych z najdroższych na świecie, warto więc odpowiednio przygotować się na ewentualność niedyspozycji podczas podróży.
Dolary – bez tego ani rusz
Obowiązkowym ekwipunkiem podczas wyjazdu do USA są dolary. Amerykańska waluta jest jedną z najbardziej popularnych walut na świecie i używa się jej w większości transakcji międzynarodowych. Popularność ta sprawia, że z łatwością kupisz ją w każdym kantorze, ale żeby nie przepłacić, najlepiej jest wymienić PLN na USD w miejscu, które oferuje korzystne kursy, jak np. https://www.walutomat.pl/landing/dolar. Jest to platforma, która pozwala na szybką i bezpieczną wymianę walut. Dzięki temu zaoszczędzone środki możesz przeznaczyć na więcej przyjemności w Stanach. Jeśli przygotowujesz się do wyjazdu, ustaw na stronie alert walutowy, który będzie informował o korzystnym kursie dolara.