Powoli zaczyna się sezon na kleszcze, ponieważ na przełomie marca, a kwietnia te groźne pajęczaki uaktywniają się. Kleszczy przybywa z roku na rok i niestety liczba chorych na boreliozę również.
Mitem jest, że kleszcze występują wyłącznie w lasach; to prawda, że lubią wilgotne lasy, a zwłaszcza mieszane i liściaste, ale są praktycznie wszędzie, również w parkach jak i na prywatnych czy miejskich trawnikach. Najbardziej lubią tereny przejściowe – skraj lasu i łąki, polany czy brzegi ścieżki. Lubią „ukrywać ”się w paprociach, czarnym bzie lub leszczynie. Tym sposobem najbezpieczniej spacerować środkiem ścieżek oraz wybierając porę dnia, kiedy kleszcze są najmniej aktywne, pamiętając, że najwięcej jest ich rano i późnym popołudniem.
Jak się ubrać?
Odpowiednie okrycie ciała jest bardzo ważne; należy na spacery ubierać bluzkę z rękawem, długie spodnie, czapeczkę z daszkiem lub kapelusz. Najlepiej jeśli ubranie będzie w kolorze jasnym, nie dlatego, że kleszcze nie lubią tych kolorów, ale na takim ubraniu najszybciej zauważymy, że coś po nas chodzi. Kleszcze są ślepe, więc mitem jest to, że przyciągają je ubrania o wyrazistym kolorze. Rozpoznają swoje ofiary po zapachu, ciepłocie ciała i wydychanym dwutlenku węgla. Niestety „brudny” i przepocony żywiciel będzie dla nich największą atrakcją, ponieważ tacy ludzie wydzielają zapach kwasu mlekowego, który wabi kleszcze.
Preparaty przeciw kleszczom
Przed każdym wyjściem do lasu zawsze używaj specjalnych preparatów odstraszających kleszcze. Możemy skropić ubranie olejkiem cytrusowym lub eukaliptusowym. Pamiętamy o tym w przypadku komarów, ale na kleszcze również jest wiele skutecznych środków. Pomimo tego, jak tylko wrócimy do domu zawsze obejrzyjmy swoje ciało. Jeżeli znajdziemy kleszcza, który zdążył się wkłuć, trzeba go jak najszybciej uchwycić np. pęsetą lub specjalnym przyrządem do usuwania kleszczy tuż przy skórze i ruchem lekko obrotowym energicznie pociągnąć do góry. Zdezynfekować miejsce i obserwować. Jeśli mamy obawy, żeby samemu pozbyć się kleszcza, to zawsze możemy pójść na pogotowie, gdzie mają obowiązek nam pomóc w każdym przypadku.
Ostatnio coraz częściej ryzyko ukąszenia przez kleszcza w mieście jest bardzo wysokie, tak samo jak na terenach podmiejskich. Kleszcze przesypiają zimę, dlatego kiedy budzą się są okrutnie głodne. Niestety liczebność kleszczy wzrasta, a świadczy o tym wzrost zachorowań na boreliozę. Borelioza to bardzo ciężka i uciążliwa choroba, którą przenoszą te pajęczaki pomimo tego, że same nie są zarażone tą bakterią, ale skutecznie mogą przenosić ją. Borelioza atakuje tkankę łączną – mięśniową i nerwową, a pierwsze objawy choroby rozwijają się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia. Często choroba uaktywnia się przez objawy skórne tzw. rumień wędrujący – zaczerwienienie, które jest lekko wypukłe, ciepłe, bolesne w dotyku. W tym czasie pojawiają się objawy grypopodobne, wówczas należy natychmiast podać antybiotyk, ponieważ borelioza przechodzi w fazę rozsianą. Kiedy pojawią się objawy wtórne może powstać zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.