Biorytm
Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego jednego dnia jesteś pełną energii, kreatywną optymistką, a drugiego zrzędzącą pesymistką bez sił, to koniecznie musisz zapoznać się z pojęciem biorytmu.
Każdy z nas ma naturalny rytm życia, w który wpisany jest cykl emocjonalny, intelektualny i fizyczny. Podobnie jak natura podlega powtarzalnym przemianom, takim jak chociażby dzień-noc, pory roku, tak i nasze życie charakteryzuje cykliczność. Chronobiologia, która zajmuje się badaniem cyklów biologicznych, określa takie zjawisko mianem zegara biologicznego, odpowiedzialnego za dopasowanie naszych funkcji życiowych do zmian zachodzących w środowisku. Wilhelm Fliess, twórca teorii biorytmów, zaliczanej do pseudonauki, stworzył ścisły wzorzec biologicznego rytmu człowieka, wskazujący, że po okresie aktywności następuje bierność, czyli okres regeneracji i odradzania się energii.Nie bez znaczenia jest również fakt, że na tych założeniach oparta jest cała tradycyjna medycyna chińska.
Biorytm i nasze codzienne obowiązki
Według znawców zagadnienia, to od fazy cyklu w danej chwili zależy, czy czynności, które akurat wykonujemy, są dla nas betką, czy też idą nam jak po grudzie. Na podstawie daty urodzenia jesteśmy w stanie stwierdzić, jaka jest aktualnie nasza dyspozycja dnia i dostosować ją do rodzaju podejmowanej aktywności. Według teorii biorytmów cykl intelektualny trwa 33 dni, emocjonalny 28 dni, natomiast fizyczny najkrócej, bo tylko 23 dni. Jak sama nazwa wskazuje, cykl emocjonalny definiuje nasze emocje i uczucia, zatem wyraża się przez naszą wrażliwość i kreatywność. Za sprawność procesów myślowych odpowiada z kolei biorytm intelektualny, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, gdy mamy do podjęcia jakąś kluczową decyzję. Natomiast, gdy nasze działania wymagają wydatku energetycznego, wtedy zerknijmy na biorytm fizyczny.
Faza wyżowa i niżowa w biorytmie
Istnieje też mnóstwo stron internetowych, które w mgnieniu oka tworzą nam indywidualny biodiagram, obrazujący nasz potencjał życiowy. Obliczenia oparte są na skomplikowanym algorytmie, a jego wynik jest jednoznacznie interpretowalny. Faza dodatnia (wyżowa) mówi nam o wyniku w odniesieniu do maksimum naszych możliwości, zaś wynik ujemny (niżowy), wbrew pozorom, nie jest negatywny, lecz sugeruje, że w tym czasie nasz organizm się regeneruje. Pomostem między fazą dodatnią a ujemną, jest faza zerowa, zwana krytyczną, która powinna być przedmiotem naszej szczególnej uwagi, z względu na swoją gwałtowność. Warto też pochylić się na trendem danej fazy, gdyż pokazuje nam, czy zmierzamy w stronę spadku, czy wzrostu, i na tej podstawie prognozować następne kroki.
Obliczanie biorytmu to wiarygodna i sprawdzalna metoda wskazywania potencjału życiowego na dany dzień, która potrafi przekonać nawet największych pesymistów. Zdecydowanie nie jest to wróżenie z fusów, a oparty na matematyce i wiedzy przyrodniczej sposób weryfikacji naszych poczynań. Jak w każdej tego typu metodzie, ważny jest zdrowy rozsądek i poglądowe traktowanie wyników. Ja już obliczyłam swój biorytm, a Ty?