Sennik

Popularne sny:

Sennik jest narzędziem stworzonym specjalnie na potrzeby interpretacji obrazów pojawiających się w naszych snach. Każdy z przywołanych w nim symboli zawiera szczegółowy opis jego znaczenia. Mimo sporej popularności senników, przedstawiciele nauki nadal uważają, że do tłumaczeń pojawiających się w sennikach nie należy przykładać zbyć dużej wagi. Choć nasze przeżycia rzeczywiście mogą mieć odzwierciedlenie w snach, te raczej dotyczą minionych sytuacji. Wszystko przez to, że podczas snu pamięć człowieka jest porządkowana.
Wraz z początkiem XIX wieku stosunek nauki do interpretowania snów, a więc i do senników znacznie się zmienił. To właśnie wtedy próbą tłumaczenia marzeń sennych zaczęli zajmować się nawet psychologowie. Ich wysiłki nie przyniosły jednak oczekiwanych rezultatów. Celu, którym było stworzenie jednego zbioru sennych symboli wraz z ich interpretacjami nie udało się jednak osiągnąć. Wynikało to między innymi z różnic kulturowych poszczególnych społeczności.
Nie zmienia to jednak faktu, że pierwsze próby interpretowania snu podejmowali już ludzie w starożytności. W czasach antycznych Egipcjanie oraz Grecy wierzyli w to, że sny są kanałem komunikacji pomiędzy światem ziemskim i boskim. Pojawiające się we snach przekazy miały być więc wyrazem oczekiwań stwórców względem postępowania śmiertelników i tego, co dzieje się na Ziemi. To właśnie dlatego tłumaczeniem pojawiających się we snach znaków zajmowali się specjalni kapłani. To zaś co z nich odczytano czasami traktowano nawet jako ważną dla losów państwa wskazówkę. Starożytni Grecy szli jeszcze o krok dalej i wpływając na sny umysłowo chorych starali się leczyć ich przypadłości.
Pierwsze zapisane wzmianki na temat próby interpretacji snów można znaleźć w babilońskim "Eposie o Gilgameszu", pochodzącym najprawdopodobniej z końca III w. p.n.e. Badaniem znaczenia snów zajmował się również Freud, który poświęcił temu zagadnieniu nawet osobną książkę "The Interpretation of Dreams".
- Człowiek spędza śpiąc aż jedną trzecią życia. - Już w antyku przywiązywano dużą wagę do obrazów pojawiających się w snach. W starożytnym Rzymie nad tymi, w których pojawiały się kwestie ważne dla spraw państwa, debatował nawet senat.
- Tylko w ciągu jednej nocy człowiek śni kilka razy.
- W czasie całego snu marzenia senne trwają około dwóch godzin. W tym czasie można mieć nawet od czterech do siedmiu różnych snów.
- Podobno sny osób, które rzucają palenie są nie tylko dłuższe, ale również bardziej intensywne.
- Już pięć minut po przebudzeniu z naszej pamięci ulatuje połowa snu. Po dziesięciu minutach jesteśmy w stanie przypomnieć sobie jedynie około 10 procent.
- Podobno w snach mężczyzn najczęściej pojawiają się inny mężczyźni, rzadziej zaś panie. W snach kobiet proporcje pomiędzy płciami są bardziej zrównoważone.
- Podobno nasz mózg aktywniej przesyła fale właśnie podczas snu niż wtedy, gdy trwamy na jawie.
- Podczas chrapania nie można śnić.
- Najczęściej koszmary pojawiają się we snach trzylatków oraz dzieci w wieku 7, 8 lat.
- Obrazy pojawiające się we snach co dziesiątego człowieka są czarno-białe.
- Nawet niewidomi śnią. W snach osób, które nie widzą od urodzenia nie pojawiają się jednak żadne obrazy. Bardziej intensywnie są natomiast doznania słuchowe, zapachowe, a nawet przeżywane emocje.

Losowy sen:

Gwizdanie

Sen, w którym słychać gwizdanie, może oznaczać, że nieprzychylni nam ludzi...

Biorytm

Wybierz datę urodzenia

HOROSKOP CHIŃSKI

Wybierz rok urodzenia

HOROSKOP AFRYKAŃSKI

Wybierz miesiąc urodzenia