Astrologia Wróżby Wróżby andrzejkowe - skąd się wzięły i jak wróżyć

Wróżby andrzejkowe - skąd się wzięły i jak wróżyć

Wróżby andrzejkowe w Polsce [fot: REPORTER]

Mamy XXI wiek, nie wierzymy już w zabobony, a większości kobiet zamążpójście nie spędza już snu z powiek. Mimo to wciąż chętnie bawimy się w andrzejkowe wróżby. Święto to zatraciło jednak swój matrymonialny cel. Dziś to przede wszystkim okazja do zabawy. Sprawdź, jak przygotować się do magicznego wieczoru.

Chyba każda z nas lała kiedyś wosk, w nadziei ujrzenia swojej przyszłości lub przebijała szpilką kartonowe serce z imionami chłopców. Andrzejkowe wróżby towarzyszą nam od wieków i nawet jeśli dziś już w nie nie wierzymy, wciąż lubimy się w to bawić.

- Współczesne andrzejki mają wymiar przede wszystkim ludyczny, zabawowy. Biorąc pod uwagę, że wróżenie praktykuje się nawet w szkołach podstawowych, a obchodzenie andrzejek sprowadzają się często do imprezy, dyskoteki w klubie, trudno mówić o jednoznacznym, matrymonialnym celu tych praktyk. Często są po prostu ostatnią imprezą, która zamyka okres zabaw i otwiera Adwent, czyli okres postu - mówi w rozmowie z iWoman.pl etnolog Katarzyna Szmyrska.

ZOBACZ TAKŻE


Wróżka XXI wieku: horoskop przez internet i tarot przez telefon
Teorii skąd tak naprawdę wzięło się to święto i dlaczego wróżbom patronuje św. Andrzej, brat św. Piotra, jest wiele. Część badaczy wskazuje na greckie pochodzenie tego święta. Świadczyć ma o tym chociażby greckie tłumaczenie imienia Andrzej – Andros oznacza męża, mężczyznę. Inni dopatrują się genezy tej tradycji w starogermańskim kulcie boga Freyera. Chrześcijanie z kolei wierzyli, że modlitwa do św. Andrzeja sprawi, że małżeństwo będzie szczęśliwe i długie. Bez względu na pochodzenie, tradycja matrymonialnego wróżenia na przełomie listopada i grudnia przyjęła się w całej Europie.

Andrzejki i Katarzynki

Dziś w andrzejkowy wieczór kobiety i mężczyźni wróżą wspólnie, jednak dawniej dla kawalerów przeznaczona była inna noc wróżb – katarzynki, która odbywała się kilka dni przed andrzejkami (24-25 listopada). Ta tradycja zniknęła jednak w XIX wieku.

- Katarzynki nigdy nie cieszyły się tak dużą popularnością, jak andrzejki. Być może wynikało to z roli, jaką przypisywano kobiecie w kulturze chłopskiej. Dojrzewająca dziewczyna szukała męża, bo ożenek i posiadanie dzieci oznaczały dla niej istnienie na pełnych prawach w społeczności lokalnej – mówi Katarzyna Szmyrska.

-Bezżenność, podobnie jak bezpłodność u kobiety uchodziła za karę boską. Ta sankcyjność w przypadku mężczyzn była mniejsza. Mężczyzna mógł wyjechać do miasta, pójść na wojnę, a kobieta była związana przez całe życie z rodzinną wioską – dodaje etnolog.

Kiedyś wieczór wróżb matrymonialnych był atrakcją wyłącznie dla niezamężnych kobiet. Dziś to okazja do zabawy bez względu na płeć i stan cywilny. Jednak same wróżby nie do końca zeszły na drugi plan, chociaż nie koniecznie powinnyśmy brać je na serio.

- Przed andrzejkami nie ma większego zainteresowania usługami wróżek ze strony osób prywatnych, jest za to sporo zgłoszeń od firm, które chcą wynająć wróżkę na organizowane przez siebie imprezy – mówi w rozmowie z iWoman.pl Agata Bleja, wróżka. – Nie przywiązywałabym jednak większej wagi do wróżb andrzejkowych. Traktujmy je jak tradycję, czystą zabawę. Tak naprawdę nie ma czegoś takiego, jak dobre czy złe dni na wróżenie. Nie wierzę w przesądy, tylko w zdrową telepatię – dodaje.

Jak wróżono kiedyś?

Dawniej w Andrzejki wróżyły wyłącznie panny a wróżby zaczynano po zmroku. Panny często pościły przez cały dzień, w nadziei, że w nocy przyśni się im postać przyszłego męża. Według XVIII-wiecznych zapisów, należało położyć się spać nago, wcześniej odmawiając modlitwę do św. Andrzeja. Podczas wróżby do domu wpuszczano często psa lub gąsiora wierząc, że pierwsza dziewczyna, do której zwierzę podejdzie prędko wyjdzie za mąż. W dawnej Polsce popularne były też takie wróżby jak:

- przygotowywanie kulek z chleba i umieszczanie w nich kartek z imionami chłopców. Kulki wrzucano do wody i czekano na wypłyniecie kulki z imieniem przyszłego ukochanego;

- dziewczyny wychodziły przed zagrodę, potrząsały płotem, wymawiały formułkę z prośba do św. Andrzeja o jakiś znak dotyczący ukochanego, po czym nasłuchiwały skąd słychać szczekanie psa - stamtąd przyjść miał chłopiec;

- liczenie sztachet w płocie, w zasięgu rozciągniętych rąk; liczba parzysta oznaczała zamążpójście w nadchodzącym roku;

- dziewczyny ucinały gałązkę wiśni, czereśni, lub bzu i sadziły w doniczce lub wkładały do wody. Ta, której gałązka zakwitnie do świat Bożego Narodzenia, w najbliższym roku będzie szczęśliwa w małżeństwie, albo znajdzie męża.

CZYTAJ DALEJ I SPRAWDŹ JAK WRÓŻYĆ W ANDRZEJKOWY WIECZÓR

Tagi:

wróżby,

wróżka,

andrzejki,

wróżby andrzejkowe

Komentarze

 • 23.11.10, 14:13:40

  ~Gość napisał(a):
  To takie miłe. Wstaję sobie rano i myślę: ciekawe o czym będzie dzisiejszy artykuł na Iwoman...
  Przyjemna rutyna ;).
 • 23.11.10, 14:28:02

  ~Konto usunięte napisał(a):
  Hah ja mam dokładnie tak samo :) I zawsze znajduję coś ciekawego dla siebie!
  Zastanawia mnie tylko, dlaczego nagle tak mało dyskusji pojawia się na forum. Lubię te nasze wymiany poglądów. Czasami bywa bardzo ciekawie :)
  Pozdrawiam z szarego Wrocławia!
 • pogorulez

  23.11.10, 15:01:41

  pogorulez napisał(a):
  mogę z jednym polemizować: wróżyć powinno się w wigilię św. Andrzeja, czyli 29 listopada, jak widać teraźniejszość znalazła inna datę, poza tym... w horoskopy też wierzymy:)
 • 19.11.12, 16:40:01

  ~gościnna napisał(a):
  W tym roku wróżby andrzejkowe zapowiadają się ciekawie ;)
 • 23.11.12, 20:15:22

  ~magick napisał(a):
  ja ze szkolnych wróżb andrzejkowych najbardziej pamiętam te z butami ;) Fajne to były czasy

Biorytm

Wybierz datę urodzenia