Co spakować na poród?
Czy właśnie przekroczyłaś 25 tydzień ciąży? Jeśli tak, to teraz nadszedł czas, aby pomyśleć nad spisem rzeczy niezbędnych podczas porodu i tuż po nim.
Jak w przypadku każdego tego typu przedsięwzięcia, nie daj się zwariować i wyposaż się tylko w te akcesoria, które są absolutnie kluczowe.A jeśli jesteś typem niespokojnego ducha, zrób to stosunkowo wcześniej i trzymaj walizkę w łatwo dostępnym miejscu, w razie gdyby TA godzina nastała w nieoczekiwanym momencie. Z własnego doświadczenia nie polecam zubożać swojego ekwipunku szpitalnego o rzeczy, które są teoretycznie zapewniane prze szpital, w którym planujesz rodzić. Po pierwsze-nigdy nie wiesz, czy porodówka akurat wtedy nie będzie przepełniona i nie odeślą Cię do innej placówki, w której panują zgoła odmienne zwyczaje (czego nie życzę) i, czy akurat teraz nie zabraknie niezbędnego asortymentu dla ciebie. Kiedy trafiłam na ginekologiczną izbę przyjęć, to poinformowano mnie, że wszystkie koszule do porodu „wyszły” i zostałam poproszona o ubranie swojej. Wyobraźcie sobie, co by było, gdyby moja walizka nie zawierała 2-3 koszul, a akcja porodowa właśnie się zaczęła?! Stres z powodu tak błahej sprawy jest ostatnią rzeczą, która powinna towarzyszyć rodzącej. Dla pocieszenia powiem, że tuż po porodzie miło zaskoczyła mnie z kolei dostępność laktatora elektrycznego, zwanego kombajnem, do którego jedynie trzeba zakupić w szpitalnej aptece wymienne końcówki.
Naczelną zasadą podczas gromadzenia torby porodowej jest dobra organizacja. Możesz zdecydować się na wariant jednej wspólnej walizki dla siebie i maluszka, która będzie wyraźnie podzielona na część dziecka i część mamy. Dodatkowo rzeczy, których będziesz potrzebować w pierwszej kolejności, umieść na wierzchu. To wyeliminuje problem” dokopywania się” do potrzebnych w danym momencie akcesoriów. Drugim wariantem są dwie osobne torby, lecz zawsze stanowią one problem logistyczny i z uwagi na ograniczoną przestrzeń szpitalną, mogą okazać się niewygodne.
Potrzebne dokumenty
Zacznij od zgromadzenia niezbędnych dokumentów. W twojej podręcznej torbie nie może zabraknąć dokumentu tożsamości, aktualnych wyników badań z miesiąca porodu, karty ciąży, czy skierowania/wskazania do cesarskiego cięcia. Dla utrzymania kontaktu ze światem i rodziną, zabierz koniecznie telefon i ładowarkę. Jeśli zostałaś przyjęta na porodówkę, a akcja nie zapowiada się na gwałtowną, nie zapomnij o odtwarzaczu muzyki, czy gazecie, które uprzyjemnią Ci ten czas nerwowego oczekiwania. Przydatne mogą okazać się też ciepłe skarpetki, czy pomadka ochronna. Osobę towarzyszącą zaopatrz w wygodne ubranie i jedzenie/picie, ale nie pomiń w zakupach czegoś dla siebie, tj. wody niegazowanej, landrynek, banana.
Odzież na poród
Do samego porodu niezbędny okaże się zestaw 2 krótkich koszul, które bez żalu będziesz mogła ubrudzić/wyrzucić, podkłady chłonne, które wykorzystasz również po porodzie i chusteczki nawilżone. Niektóre szpitale rekomendują ciepły prysznic przed porodem, więc zabierz ze sobą ręcznik, koniecznie ciemny, płyn do podmywania oraz ręczniki papierowe o wszechstronnym zastosowaniu.
Jeśli znajdziesz się już na sali poporodowej, pamiętaj o klapkach prysznicowych, które mogą pełnić funkcję kapci po osuszeniu, 2 koszulach, opcjonalnie o biustonoszach do karmienia oraz o bieliźnie poporodowej w postaci 5 par majtek oddychających oraz 2 opakowaniach wkładek/podpasek poporodowych. Najkrócej pobyt w szpitalu trwa 2-3 dni, więc nie może ci zabraknąć przyborów toaletowych w postaci żelu pod prysznic, płynu do higieny intymnej, szamponu, grzebienia, czy 2 ręczników. Szpital to jednak nie dom, więc jeśli lubisz spać na „jaśku”, zabierz go ze sobą do szpitala. Przydatna może okazać się również poduszka do karmienia, a już na pewno wygodne ubranie na wyjście.
Rzeczy dla noworodka
Dla maluszka zabierz kilka par śpiochów i kaftaników, u mnie sprawdziły się jednoczęściowe rampersy, które usprawniły pierwsze nieporadne ubieranie noworodka. By otulić malucha, zabierz ze sobą kocyk/rożek lub otulacz, a także kilka pieluch tetrowych, które można wielorako wykorzystać. Zestaw ten uzupełnij o 2 pary czapeczek bawełnianych i skarpetek. Oczywistym jest tez zabranie zestawu pielęgnacyjnego, w postaci paczki pieluch, chusteczek nawilżonych, kremu przeciw odparzeniom. Jeśli w szpitalu panuje zwyczaj mycia dzieci (u mnie zalecało się tylko wycieranie), spakuj okrycie kąpielowe i jakiś specyfik do mycia malucha.
Mimo, iż wiele stron internetowych oferuje gotowe niezbędniki, z których możemy odhaczać kolejne zakupione pozycje, to jednak najlepszym doradcą będzie własna intuicja i preferencje. Dziś, po urodzeniu pierwszego dziecka, i w przededniu następnego porodu, wiem, że niektóre rzeczy okazały się zbędne i niepraktyczne. Dlatego polecam metodę czytania na głos jakiegoś przykładowego spisu i omówienie z partnerem poszczególnych pozycji. Pomocna może okazać się szkoła rodzenia, która kierunkuje ciężarną, ale warto też skorzystać z rad doświadczonych już koleżanek, czy poczytać fora tematyczne. Pamiętaj jednak, że nie ma takiej rzeczy, której nie możesz dokupić i/lub poprosić o dowiezienie przez bliskich. Zatem uszy do góry i do dzieła!