Kiedy i jak ginekolog rozpoznaje ciążę?
Miesiączka spóźnia Ci się dłużej niż tydzień? A może test zrobiony zaraz po współżyciu potwierdził podejrzenia o ciąży? Stop, zaczekaj! Nie daj się ponieść emocjom. Pozytywny wynik lub brak menstruacji nie zawsze muszą oznaczać stan błogosławiony. Lekarz nie będzie w stanie od razu sprawdzić, czy zostałaś mamą. Kiedy ginekolog zauważy ciążę i jak ją wykrywa? Sprawdź, zanim zapiszesz się na wizytę.
Ginekolog – czym się zajmuje?
Lekarz ginekolog to specjalista z zakresu ginekologii, który zajmuje się funkcjonowaniem żeńskiego układu płciowego u kobiet w każdym wieku. Oprócz profilaktycznych działań, diagnostyki oraz leczenia schorzeń dróg rodnych, odpowiada również za wykrywanie i prowadzenie ciąży. Zakres obowiązków zależy również od wybranej specjalizacji. Podstawowe kształcenia trwa ok. 5 lat, lecz dobry ginekolog musi uczyć się całe życie.
Warto wiedzieć:
Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie lub skończyła 16 lat, powinna zapisać się na kontrolną wizytę do ginekologa. Coroczne badania profilaktyczne pozwalają uniknąć groźnych chorób układu rozrodczego.
Z pomocy ginekologa można skorzystać bezpłatnie lub odpłatnie. Poradnia ginekologiczna Salve oprócz prywatnych wizyt i teleporad zapewnia kobietom również wsparcie w ramach koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży (KOC) na NFZ. Salve to jedyna taka placówka medyczna w Łodzi i 1 z 3 w województwie łódzkim.
Co ginekolog robi w trakcie badania?
Przebieg wizyty zależy od przyczyny pojawienia się kobiety u ginekologa. Co robi lekarz w trakcie pierwszej wizyty? Przed wykonaniem badania odbywa się wywiad medyczny – dzięki rozmowie specjalista poznaje historię chorób, samopoczucie oraz ewentualne dolegliwości. Następnie przechodzi do badania wziernikowego, które pozwala na określenie stanu 0y oraz szyjki macicy. Jeśli ginekolog chce sprawdzić stan wewnętrznych narządów rozrodczych, wykonuje USG dopochwowe. Zdarza się również, że bada piersi. Zakres działań może być jednak inny w zależności od stanu zdrowia pacjentki.
Jak ginekolog sprawdza, czy jest się w ciąży?
Test ciążowy – od tego zazwyczaj zaczynają kobiety, gdy podejrzewają, że mogło dojść do zapłodnienia. Te dostępne w aptekach, drogeriach i większych sklepach potrafią być naprawdę skuteczne.
Warto wiedzieć:
Wiarygodność dostępnych testów ciążowych oceniana jest na poziomie 97-99%. Wynik nie zawsze jednak musi być zgodny z prawdą.
Kiedy wykonać test ciążowy? W momencie, gdy powinna rozpocząć się miesiączka. Wynik może być jednak niemiarodajny, więc warto odczekać dodatkowy tydzień.
Jeśli potrzebujesz 100% pewności, ciążę może potwierdzić wyłącznie lekarz ginekolog. Co robi najpierw? Oprócz wywiadu medycznego z pewnością wykona badanie palpacyjne. Po czym ginekolog rozpoznaje ciążę? Rozpulchniona pochwa i szyjka macicy oraz zasinienie mogą świadczyć o zmianach w organizmie. Nie są to jednak wystarczające dowody na rodzicielstwo. Podstawą są badania krwi, które dokładnie określą obecność oraz ilość hormonu hCG(gonadotropiny kosmówkowej). Wyniki zazwyczaj są znane po 1-2 dniach od pobrania próbki. Jak jeszcze ginekolog wykrywa ciążę? Kolejną metodą jest USG. Nie powoduje bólu ani nie wymaga znieczulenia. Lekarz może je wykonać również w tracie pierwszej wizyty, ale badanie nie zawsze będzie wiarygodne – wszystko zależy od czasu zapłodnienia.
Kiedy ginekolog rozpozna ciążę?
Perspektywa rodzicielstwa dla niektórych kobiet może być stresująca. Brak badań i odpowiedzi nie rozwiązuje wątpliwości. Lekarz powinien skontrolować, co się dzieje najpóźniej do 10. tygodnia ciąży – wpływa to na zdrowie zarówno dziecka, jak i przyszłej mamy. Kiedy ginekolog widzi ciążę?
- Badanie krwi daje wiarygodny wynik po 6-8 dniach od zakończenia owulacji.
- USG dopochwowe pozwala na zweryfikowanie, czy ciąża jest prawidłowo umiejscowiona w macicy po ok. 4-5 tygodniach. Dopiero wtedy widoczny jest pęcherzyk ciążowy.
- Zagnieżdżony w macicy zarodek można zauważyć w trakcie badania po ok. 6 tygodniach, a 7 dni później widoczne jest bijące serce.
Jak ginekolog liczy tydzień ciąży?
Lekarz określa czas trwania ciąży na podstawie daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki lub dnia, w którym doszło do zapłodnienia. Jednak niewiele kobiet wie, kiedy mogło to nastąpić. W taki sam sposób możesz samodzielnie obliczyć, w którym tygodniu ciąży jesteś. Pamiętaj, że brak krwawienia nie zawsze musi oznaczać stan błogosławiony. Brak miesiączki niekiedy świadczy o jakiś nieprawidłowościach, które powinien sprawdzić ginekolog.