Sprawdź, jak radzić sobie z dolegliwościami w ciąży – skuteczne rozwiązania
Ciąża jest dla kobiety wyjątkowym przeżyciem. To czas oczekiwania na dziecko, snucia planów… Z jednej strony to bardzo radosny okres, w którym przyszła mama jest otoczona szczególną opieką najbliższych i może pozwolić sobie na to, by nieco zwolnić oraz zatroszczyć się o siebie. Z drugiej strony wiele kobiet doświadcza różnych dolegliwości, takich jak m.in. większe zmęczenie, bóle brzucha, nudności czy zaparcia w ciąży. Jak im skutecznie zaradzić? Sprawdź!
Uwaga! Wszystkie zmiany zachodzące w ciąży, także te mniej przyjemne i dające poczucie dyskomfortu, są skutkiem działania hormonów i po prostu tego, że kobiece ciało zmienia się, by jak najlepiej przygotować się na utrzymanie ciąży i poród. Jeżeli jednak pewne dolegliwości są mocno nasilone i znacząco utrudniają lub wręcz mogą uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie, nie bagatelizuj ich, zrzucając odpowiedzialność za nie na ciążę samą w sobie! Ból, zwłaszcza ten silny i nietypowy, w żadnym wypadku nie stanowi normalnego, fizjologicznego zjawiska w przebiegu ciąży (1). Gdy zatem wystąpi, czym prędzej skonsultuj się ze specjalistą.
Ból brzucha w ciąży – czy to normalne?
W pierwszej kolejności należy ustalić, czym w ogóle jest „ból brzucha w ciąży” – czy chodzi o dolegliwości bólowe w okolicy podbrzusza, czy żołądka.
W przypadku wystąpienia bólu podbrzusza należy czym prędzej skonsultować się z ginekologiem. W początkowych tygodniach ciąży bolące podbrzusze może bowiem sygnalizować problemy z utrzymaniem ciąży i zbliżające się poronienie, natomiast w kolejnych miesiącach może zwiastować przedwczesny poród (1). Ponadto ból podbrzusza może być objawem rozwoju chorób układu moczowo-płciowego (1). One również wymagają szybkiego podjęcia leczenia, by nie doszło do związanych z nimi powikłań.
Jeśli chodzi o ból żołądka – zwłaszcza gdy jest długotrwały i silny – również udaj się do lekarza. Niemniej żołądek może Ci w pewnym stopniu dokuczać. Z racji powiększającej się macicy zarówno żołądek, jak i jelita zmieniają swoje położenie, czynność motoryczna żołądka zostaje osłabiona, a to może prowadzić do licznych niedogodności (2). I tak np. w związku z tym ciężarne często borykają się z uczuciem pieczenia w przełyku i zgagą. Jeśli odczuwasz nudności w ciąży lub/i wymiotujesz, także może to wpływać na duży dyskomfort w obrębie żołądka. Gdy dodatkowo walczysz z taką dolegliwością jak zaparcia w ciąży, i one nie pozostają bez znaczenia dla Twojego samopoczucia.
Co zrobić? Jeżeli lekarz potwierdzi, że ciąża przebiega prawidłowo i ból brzucha w ciąży nie jest objawem chorobowym, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby na jego złagodzenie. Przede wszystkim zadbaj o odpoczynek w wygodnej pozycji. Możesz też zastosować ciepłe okłady (ale nie gorące!) lub ciepłą kąpiel. Gdy ból brzucha spowodowany jest zaparciami, przyjrzyj się swojej diecie – być może to ona generuje tego typu problemy. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu.
Ból brzucha w ciąży może być oznaką stresu, dlatego staraj się znaleźć choćby chwilę każdego dnia na to, by odpocząć w ciszy i spokoju. Jeśli domowe sposoby nie pomogą, zwróć się do lekarza.
Wymioty i nudności w ciąży – czy jest na nie sposób?
Zarówno wymioty, jak i nudności w ciąży są bardzo powszechnym objawem. Najczęściej mają one związek ze zmianami, jakie zachodzą w gospodarce hormonalnej (3). Dobra wiadomość jest taka, że zwyczajowo występują one tylko w pierwszych tygodniach ciąży, później zaś samoistnie ustępują, a przyszła mama odzyskuje energię i dobre samopoczucie. Bardzo indywidualną sprawą są: czas trwania, nasilenie i częstotliwość występowania nudności i/lub wymiotów.
Jeśli dokuczają Ci wymioty, w żadnym wypadku nie sięgaj samodzielnie po środki przeciwwymiotne. Najlepszym sposobem na przetrwanie tego trudnego czasu jest po prostu duża dawka odpoczynku w ciszy i spokoju. Zwróć uwagę na swoją dietę – zadbaj o to, by była lekkostrawna, jedz częściej, ale mniejsze porcje. Unikaj produktów, które mogą podrażniać żołądek, jak np. ostre przyprawy.
Jeżeli wymiotom towarzyszą inne objawy, jak np. gorączka, silne osłabienie, omdlenia, udaj się do lekarza, ponieważ może to być oznaką zatrucia. Ponadto podczas wymiotów łatwo o odwodnienie, dlatego zwróć szczególną uwagę na to, aby przyjmować dużą ilość płynów. Podobnie jak w przypadku jedzenia – mniejsze porcje, ale często.
Kilka ważnych faktów
Na zakończenie warto wspomnieć o kilku istotnych kwestiach.
Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma do tego przeciwwskazań, pozostań aktywna jak najdłużej! Ruch to zdrowie – także w ciąży. Oczywiście wybieraj aktywności dostosowane do Twoich możliwości, nie forsuj się. Już same tylko codzienne spacery są ważne – dzięki temu zachowasz formę, a Twoje samopoczucie będzie lepsze.
Odpoczywaj, ale nie kosztem aktywności. Nie przepracowuj się, spróbuj nie ulegać stresowi. Jesteś w ciąży – to nie choroba, ale bardzo ważny czas w Twoim życiu, dlatego możesz pozwolić sobie na drobne przyjemności, które poprawią Ci nastrój i rozgonią negatywne myśli.
„Ogłuchnij” na złote rady i niestworzone historie! Co to oznacza w praktyce? Jeśli masz jakiekolwiek obawy czy wątpliwości, pozwól na to, by rozwiał je specjalista. Słuchanie o tym, jak strasznie ciężko znajoma znajomej znosiła ciążę i jak trudny miała poród, nie jest niczym przyjemnym i na pewno nie będzie Ci służyło.
Dbaj o siebie i maleństwo, wszelkie dolegliwości omawiaj z zaufanym ginekologiem i czekaj spokojnie na szczęśliwe rozwiązanie!
Aby osiągnąć najlepsze efekty należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie.
Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji.
Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt.
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku.
Bibliografia:
-
Prof. dr n. med. Skrzypulec-Pinta V., Bóle podbrzusza u ciężarnych, https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/85151,bole-podbrzusza-u-ciezarnych, data dostępu: 05.10.2019
-
Dr med. Bacz A., Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy, data dostępu: 05.10.2019
-
Prof. dr n. med. Skrzypulec-Pinta V., Wymioty u ciężarnej w III trymestrze, https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/92353,wymioty-u-ciezarnej-w-iii-trymestrze, data dostępu: 05.10.2019