Dziecko

Szok poporodowy

Szok poporodowy [fot: J-Elgaard/iStock]

Żadna kobieta debiutująca w roli mamy nie jest w stanie przewidzieć, jak zachowa się w nowej sytuacji życiowej, jaką niewątpliwie są narodziny dziecka.

Czasem bywa tak, że zamiast radości związanej z pojawieniem się maleństwa na świecie, w życiu świeżo upieczonej mamy rozgaszcza się smutek, lęk, strach, odrzucenie. To mogą być pierwsze symptomy szoku poporodowego!

 

 

Szok poporodowy dotyka około 3%świeżo upieczonych mam.

Zwykle pojawia się po pierwszym porodzie i jest konsekwencją definiowania porodu jako trudnego, traumatycznego wydarzenia lub jest efektem porodu, który rzeczywiście był trudny. Silne skupienie całej swojej uwagi na przeszłości, ciągłe wspominanie porodu i bezustanne jego przeżywanie właściwie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie młodej mamy. Pojawia się lęk przed ponownym zajściem w ciążę, koszmary senne, bezsenność, różne stany lękowe, żal do otoczenia, a w szczególności do dziecka „przez które” to wszystko się wydarzyło. Czasem forma szoku poporodowego przybiera bardzo niebezpieczne formy, np. agresji wobec dziecka. Dlatego otoczenie świeżo upieczonej mamy powinno być bardzo czujne i- w razie potrzeby- nie powinno się wahać prosić o pomoc.

Z szokiem poporodowym najczęściej zmagają się kobiety nie mające wsparcia ze strony bliskich, odczuwające obezwładniający lęk przed porodem, o osobowości neurotycznej.

W niektórych przypadkach szok poporodowy mija samoistnie, w innych konieczna jest pomoc psychologa lub psychiatry. Warto się po nią udać, gdy stany lęku dezorganizują życie młodej mamy i całej rodziny.

 

 2012-08-14 11:26:02

Treść pochodzi z:

Tagi:

ciąża,

depresja,

psychika,

szok poporodowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.

Kalendarz dni płodnych

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki:

Przeciętna długość cyklu: