Co stosować na odparzenia skóry?
Odparzenie skóry to nic innego jak jej stan zapalny. Powstaje on na skutek działania wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności. Na schorzenie to szczególnie narażone są niemowlaki, które cały czas przebywają w pieluchach. Są one idealnym środowiskiem do namnażania się bakterii, które prowadzą z kolei do podrażnień skóry. Na szczęście z odparzeniami można sobie poradzić.
Pieluszkowe zapalenie skóry – co to jest?
Pieluszkowe zapalenie skóry rozwija się w okolicach miejsc intymnych, na które nakłada się pieluszkę. Jej tarcie wywołuje podrażnienie naskórka, a zbyt długi kontakt skóry z zabrudzeniami sprawia, że dochodzi do namnażania się bakterii. Efekt? Pupa dziecka staje się czerwona i jest gorąca w dotyku. Często dochodzi do łuszczenia się naskórka, mogą pojawić się również krosty i pęcherze. Maluszkowi odczuwa pieczenie i swędzenie, co będzie sygnalizować niepokojem ruchowym i płaczem. W przypadku odparzenia skóry warto szybko reagować, aby nie doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Więcej o pieluszkowym zapaleniu skóry warto poczytać na https://sudocrempolska.pl/poradnik-rodzica/czym-jest-pieluszkowe-odparzenie-skory/.
Co stosować na odparzenia skóry?
Odparzenia skóry wymagają zastosowania specjalnej maści. Powinna ona nie tylko posiadać odpowiedni skład, ale być również produktem bezpiecznym dla wrażliwej skóry dziecka i pozbawionym czynników uczulających. Do takich produktów należy Sudocrem, który posiada pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Instytutu Matki i Dziecka oraz Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych.
Zawiera on w swoim składzie tlenek cynku – środek ściągający, który ma działanie regenerujące i ochronne. Kolejnym składnikiem jest alkohol benzylowy, który miejscowo znieczula oraz dezynfekuje skórę. W maści znajduje się również hipoalergiczna lanolina, środek bardzo dobrze natłuszczający. Oprócz tego krem zawiera cynamonian benzylu oraz benzoesan sodu. Mają one właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz wszobójcze. Przyśpieszają także proces regeneracji naskórka. Więcej o preparacie można przeczytać na https://sudocrempolska.pl/.
Jak stosować Sudocrem?
Sudocrem to wybór medyczny o podwójnym zastosowaniu. Można sięgnąć po niego w przypadku odparzenia. Krem należy wówczas zaaplikować na podrażnioną skórę. Najlepiej odrobinę maści umieścić na palcu, a następnie wetrzeć ją w dany obszar skóry kolistymi i delikatnymi ruchami, aż do uzyskania przezroczystej warstwy. Następnie trzeba poczekać na jej wchłonięcie. Pierwsze efekty widać już w kilka godzin po zastosowaniu maści. Przynosi ona także ulgę maleństwu, łagodząc poczucie swędzenia i pieczenia. Krem warto nałożyć kilkukrotnie. Nie istnieją żadne limity jego stosowania. Dopóki pomaga, można go nanosić na skórę. Inne zastosowanie Sudocremu dotyczy profilaktyki. Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego maść najlepiej jest aplikować w czasie każdej zmiany pieluszki. Utworzy on wówczas na skórze barierę ochronną, która będzie chronić przed podrażnieniami oraz rozwojem infekcji.
Odparzenia skórne a higiena
W przypadku odparzeń sama maść nie wystarczy. Bardzo ważna jest dbałość o higienę, codzienne mycie maluszka, korzystanie z hipoalergicznych kosmetyków oraz odpowiednia technika osuszania skóry (nie wolno jej pocierać ręcznikiem!). Dziecka nie powinno się przegrzewać, należy zadbać o przewiewne i wykonane z miękkiego materiału ubranka. Warto zwrócić uwagę na same pieluszki – niektóre z nich zawierają technologię „air”, która pozwala skórze oddychać. Dobrym pomysłem jest również częste wietrzenie pupy dziecka. Wszystkie te czynniki będą miały działanie zarówno profilaktyczne, jak i lecznicze.
Zauważanie stanu zapalnego na skórze maluszka jest dla rodzica powodem do niepokoju. Najważniejsze jest jednak to, aby działać. Dobrej jakości krem powinien szybko załagodzić pierwsze objawy odparzeń. W większości przypadków ich wystąpienie nie wymaga wizyty u lekarza. Warto mieć więc pod ręką dobrej jakości maść, którą można szybko zastosować w razie potrzeby.