Dziecko Dziecko Jak zadbać o wzrok dziecka?
Dziecko

Jak zadbać o wzrok dziecka?

Jak zadbać o wzrok dziecka? [fot: Liw Lewant]

Wady wrodzone można rozpoznać na bardzo wczesnym etapie rozwoju dziecka. Tylko trzeba umieć rozpoznać symptomy.

W pierwszym okresie po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie, a spory wysiłek dla niewyrobionych jeszcze mięśni twarzy powoduje, że jego oczy są zaczerwienione i wyglądają na zmęczone. Jest to zjawisko normalne i nie należy się nim martwić na zapas. Na tym etapie rodzice powinni dbać o codzienną higienę poprzez przemywanie oczu wacikiem namoczonym w soli fizjologicznej lub przegotowanej, ostudzonej wodzie.

Stopniowo jednak wzrok poprawia się, zwiększając dotychczasowe pole widzenia i nadając obserwowanym przedmiotom wyraźnych kształtów. Nieoceniona jest na tym etapie rola rodziców, którzy powinni kontrolować prawidłowość tego rozwoju i zgłaszać okulistom wszelkie niepokojące objawy.

W różnym wieku mogą pojawiać się symptomy wskazujące na występowanie u pociechy wady wzroku. Do niepokojących zjawisk należą m.in.: pocieranie, mrużenie i wytrzeszczanie oczu, zezowanie, bóle głowy, częste zapalenia spojówek czy pozornie niewinne przysuwanie się dziecka do ekranu telewizora lub komputera.

- Za sygnał alarmowy możemy też uznać problemy z nauką czytania i pisania w pierwszym okresie edukacji - dodaje Urszula Rogulska, optyk. Trafna diagnoza w połączeniu z odpowiednią reakcją pozwala skutecznie likwidować negatywne skutki pogorszenia wzroku. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest szybki zakup okularów.

Okulary korekcyjne wybieramy zawsze według wskazań specjalisty, określających wadę występującą w każdym badanym oku. Istotne jest także prawidłowe dopasowanie nosków, zauszników i całych opraw, by okulary były wygodne.

Trzeba także zadbać o prewencję, edukację i kontrolę. Dziecko powinno stopniowo zaczynać rozumieć szkodliwość zbyt długiego przebywania w pobliżu ekranu telewizora i komputera. Zawsze istotne jest także zapewnienie właściwej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni UV. - Warto pamiętać, że również dziecko w wózku potrzebuje ochrony przed słońcem, np. w postaci tzw. budy, specjalnej parasolki lub po prostu okularów przeciwsłonecznych - mówi Urszula Rogulska, optyk.

(PP)

2012-10-17 10:01:29

Tagi:

rozwój,

zdrowie,

dziecko,

okulary,

wzrok

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.

Kalendarz dni płodnych

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki:

Przeciętna długość cyklu: