Dziecko Kalendarz ciąży
Dziecko

Kalendarz ciąży

pierwszy trymestr ciąży

Pierwsze miesiące ciąży są szczególnie istotne dla rozwoju dziecka. Już na tym etapie w jego organizmie kształtują się wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania narządy. Pod koniec trzeciego miesiąca serduszko maleństwa zacznie już samodzielnie bić. Pierwszy trymestr ciąży jest również niezwykle ważny dla przyszłej mamy. Ciało kobiety zaczyna się zmieniać jeszcze zanim ta zdoła rozpoznać pierwsze objawy ciąży. Charakterystycznym elementem tego etapu są również nudności oraz częste wahania nastroju.

Zapłodniona komórka staje się morulą, czyli zlepkiem wielu malutkich komórek. Swoją wielkością przypomina ziarnko maku.

Choć na tym etapie zarodek przypomina maleńką krewetkę lub konika morskiego, jego ciałko zaczyna nabierać kształtów.

Na tym etapie twoje maleństwo jest wielkości jabłka, jednak jego serce jest już dobrze wykształcone.

drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży jest czasem, w którym niezwykle intensywnie rozwija się organizm maluszka. Dziecko staje się coraz bardziej aktywne. Ponieważ w brzuchu nadal ma sporo miejsca, bez przeszkód może się poruszać i ćwiczyć kolejne umiejętności. Drugi trymestr to także czas, kiedy przyszła mama czuje się najlepiej. Nieprzyjemne dolegliwości z początków ciąży już minęły, a brzuszek jest jeszcze na tyle mały, że nie przeszkadza w codziennej aktywności oraz spaniu.

Maluszek doskonali kolejne umiejętności. W brzuchu mamy wypróbowuje między innymi działanie... układu moczowego.

Fikołki, prężenie niewielkiego ciałka i wyciąganie się - to ulubione zajęcia dziecka na tym etapie ciąży. Oczywiście zaraz po spaniu.

trzeci trymestr ciąży

W tym czasie organizm malca skupia się głównie na gromadzeniu tkanki tłuszczowej. Dzięki niej nie będzie miał trudności z utrzymaniem stałej temperatury ciała. Dziecko ma już otwarte oczka i doskonale wyłapuje dźwięki napływające z zewnątrz. Gdy tylko bodźce są zbyt intensywne, manifestuje swoje niezadowolenie. W takich sytuacjach najlepiej postawić na uspokajający dotyk mamy. Trzeci trymestr ciąży to czas, kiedy ciężarne mogą bardziej niż dotychczas narzekać na ból pleców czy obrzęki nóg. Zdecydowanie lepiej więc postawić na buty na płaskim obcasie.

Relaksująco na maluszka działa nie tylko twój dotyk, ale również głos. Dlatego gdy tylko wyczujesz jego niepokój, zacznij do niego mówić.

Choć dziecko nadal chętnie by się powyginało i pomachało rączkami, w brzuchu mamy jest coraz mniej miejsca.

Maluszek waży już ponad trzy kilogramy i ma blisko 50 centymetrów. Ponieważ coraz bardziej brakuje mu miejsca, chętnie zawitałby już na świecie.

Kalendarz dni płodnych

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki:

Przeciętna długość cyklu: