Mleko dla dzieci — jak wybrać najlepsze?

mleko

Mleko dla dzieci stanowi bezpieczny i pełen ważnych, dopasowanych do ich potrzeb składników odżywczych zamiennik pokarmu matki. Żywienie malucha w jego pierwszych miesiącach i latach życia może mieć wpływ na jego dalszy rozwój, dlatego warto wybrać dla niego najlepszy pokarm. Jaki? Podpowiadamy.

Mleko początkowe

Mleko początkowe przeznaczone jest dla noworodków oraz niemowląt do 6 miesiąca życia w celu zastąpienia pokarmu matki. W tym wieku jest to jedyny rodzaj pożywienia, jakie otrzymuje dziecko, dlatego powinien być lekkostrawny i posiadać wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze, witaminy i minerały. Należą do nich: witaminy z grupy B, D, wapń, sód, jod, magnez, potas, czy selen. Może zawierać również prebiotyki i probiotyki. Na rynku dostępne są produkty na bazie mleka krowiego oraz koziego. Te drugie są przeznaczone dla niemowląt alergików. W każdym dobrym produkcie powinniśmy znaleźć źródło białka, jakim jest serwatka w proszku, a także oleje roślinne, witaminy i kwasy tłuszczowe.

Mleko następne

Po ukończeniu 6 miesiąca życia wprowadzane są kolejne cyfry w oznaczeniu mleka. Produkty z numerem 2 dedykowane są dla dzieci do ukończenia 1 roku życia, 3 – do drugiego, 4 – do trzech lat, z kolei 5 dla juniorów. Dobór odpowiedniej mieszanki zależy więc głównie od wieku malucha, ponieważ jego organizm na każdym etapie rozwoju wymaga innych składników, w związku z czym skład tych produktów się zmienia. Niezależnie od wieku powinno ono jednak być akceptowane przez malucha, to znaczy nie może wywoływać u niego alergii, nietolerancji pokarmowych i po prostu mu smakować.

Mieszanki specjalistyczne

Mleko dla dzieci, które mają niestandardowe potrzeby, powinno być dostosowane do ich stanu zdrowia. Wyróżniamy mleka początkowe dla wcześniaków, które posiadają większą ilość witamin, składników mineralnych i kalorii. Jeżeli dziecko cierpi na wzdęcia i kolki, możemy wybrać specjalną dedykowaną do tego celu mieszankę, która zawiera mniej laktozy. Białko, które jest w nich zawarte, jest lepiej rozdrobnione, przez co łatwiej ulega trawieniu. W przypadku dzieci, u których obserwuje się częste ulewanie pokarmu, powinno się stosować mleko przeciw ulewaniu. Skład takiego produktu jest wzbogacony o substancje zagęszczające, które zapobiegają cofaniu się pokarmu do przełyku. Dla dzieci, które cierpią na alergie, przygotowane są specjalne mieszanki, które dobrane są do ich potrzeb na przykład nietolerancji glutenu czy alergii na białko mleka krowiego. Dostępne są również mleka przeciw biegunkom, które zawierają specjalne prebiotyki przywracające prawidłową pracę układu pokarmowego.