Najczęstsze choroby i dolegliwości u niemowląt
Świeżo upieczeni rodzice zawsze chcą, aby ich dziecko było w pełni zdrowe. Dlatego każdy objaw świadczący o pogorszeniu samopoczucia malucha jest dla nich sygnałem alarmującym. I choć wiele powszechnych schorzeń wieku niemowlęcego można samodzielnie wyleczyć w domu, to jednak żadnego z nich nie powinno się lekceważyć, gdyż organizm niemowlaka potrzebuje szczególnej opieki. Zobaczmy, na jakie dolegliwości najczęściej cierpią niemowlęta.
Kolka niemowlęca
Kolka jest trudna do rozpoznania, dlatego często bywa przyczyną wizyt rodziców z dzieckiem na ostrym dyżurze. Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że dziecku doskwiera właśnie kolka? Częste objawy to okresy płaczu i niepokoju bez określonego powodu, które utrzymują się przez ok. trzy godziny na dobę i zdarzają nie rzadziej niż przez trzy dni w tygodniu przez ok. trzy tygodnie. Przyczyny powstawania kolki to m.in.:
- niedojrzałość układu pokarmowego;
- słabo rozwinięta mikroflora jelitowa;
- połykanie powietrza podczas ssania;
- nerwowość;
- alergie i nietolerancje pokarmowe.
Biegunka
Biegunka u noworodka to dosyć częsta przypadłość, która czasem może wzbudzić spore zaniepokojenie. W przypadku wystąpienia objawów każdy rodzic powinien zacząć działać jak najszybciej, gdyż odwodnienie u dziecka jest bardzo niebezpieczne i może wymagać nawet hospitalizacji. Na szczęście większość przypadków rozwolnienia u niemowlęcia można wyleczyć samodzielnie, wystarczy mieć pod ręką elektrolity i probiotyki dla dzieci. Jeżeli jednak objawy długo nie ustępują, a wręcz ulegają nasileniu, należy szybko skontaktować się z lekarzem.
Ciemieniucha
Jest to łagodne łojotokowe zapalenie skóry, pojawiające się na owłosionej skórze głowy. Przyczyną schorzenia jest zbyt duża produkcja łoju przez organizm malucha, wynikająca z działania hormonów mamy, które w dalszym ciągu znajdują się w organizmie noworodka. Zmiany mogą pojawić się także na twarzy, w okolicy krocza czy na klatce piersiowej. Schorzenie najczęściej pojawia się między drugim a dziesiątym tygodniem życia dziecka.
Zapalenie ucha
Występuje dość często u najmłodszych dzieci. Dlaczego infekcja jest tak powszechna? Otóż konstrukcja ucha dziecka jest inna niż osoby dorosłej. U malucha, gdy dojdzie do zakażenia, w wyniku którego pojawia się katar, do trąbki słuchowej zostaje zassana wydzielina z gardła. To samo dzieje się z ulewającą się treścią pokarmową. Jeżeli nie chcemy dopuścić do rozwoju zapalenia ucha, musimy jak najszybciej zacząć zwalczać katar oraz starać się zapobiegać ulewaniu pokarmu. Jeżeli jednak infekcja już się pojawi, najlepiej skontaktować się z laryngologiem.
Zaparcia
U niemowląt mogą pojawiać się także zaparcia. Objawiają się one problemami z wypróżnianiem oraz bólem i krwawieniem. Maluszek może napinać się podczas próby oddania stolca, często również płacze lub jęczy. Zaparcia znacznie częściej zdarzają się u niemowląt karmionych butelką, niż u karmionych mlekiem matki.
Choroby niemowląt często spędzają sen z oczu rodzicom, nawet gdy są całkiem niegroźne. Warto jednak reagować i starać się jak najbardziej ulżyć maluchowi, a w razie potrzeby – odwiedzić lekarza.