Dziecko Pierwsza "cyfrowa klasa" w Polsce. Tablet zamiast książek
Dziecko

Pierwsza "cyfrowa klasa" w Polsce. Tablet zamiast książek

Pierwsza "cyfrowa klasa" w Polsce. Tablet zamiast książek [fot: IvanovaInga/iStockphoto]

Koniec z siedmiokilowym plecakiem i wyprawką szkolną wartą 600 złotych! Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 85 w Krakowie biorą udział w projekcie Cyfrowa klasa. Przekazano im tablety oraz inne akcesoria do prowadzenia multimedialnych zajęć.

Na razie program objął tylko jedną klasę i dziewięciu nauczycieli. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest krakowska firma komputerowa Platinet.

E-booki, multibooki, aplikacje edukacyjne, zasoby www, interaktywne formy zajęć, ciekawe i angażujące połączenie obrazu, dźwięku i tekstu otwierają zupełnie nową drogę w sposobie myślenia o edukacji, na każdym jej etapie - mówi Krzysztof Oflakowski, przedstawiciel Platinetu.

Uczniowie będą korzystać z tabletów na lekcjach z języka polskiego i angielskiego, historii, zajęciach technicznych i komputerowych, przyrody, matematyki, plastyki i muzyki. Początkowo uczniowie będą wykonywać proste ćwiczenia, z czasem jednak planowane są lekcje z tabletami w pełnym wymiarze godzin, po 45 min. Naturalnie, wszystkie sale, w których odbywać się będą lekcję posiadają sieć WiFi.

Oflakowski opisuje jedno z udogodnień Cyfrowej klasy: Wszyscy uczestnicy projektu posiadają konta na Dysku Google, dającym możliwość wymiany plików i korzystania z nich na urządzeniach opartych o inny system operacyjny. Dzięki takiemu rozwiązaniu, uczeń będzie mógł odrobić lekcje na domowym laptopie i przesłać swoją pracę od razu na konta nauczycieli. Plik będzie dostępny natychmiast na tablecie lub komputerze odbiorcy.

Organizatorzy akcji chcą odciążyć domowe budżety i plecaki dzieci. Wydatek 600 zł na wyprawkę szkolną i prawie 7 kg książek na plecach dziecka to ich zdaniem za dużo, w sytuacji, gdy na wyciągnięcie ręki są funkcjonalne, a jednocześnie przystępne cenowo, zdobycze techniki.

Platinet nie wyklucza, że w następnych latach do programu zostaną włączone kolejne klasy.

2013-03-12 16:42:10

Treść pochodzi z:

Tagi:

szkoła,

tablet,

dziecko,

plecak

Komentarze

 • 30.07.13, 10:07:19

  ~autentic napisał(a):
  bardzo fajnie, że się szkoła zmienia, dzieci na pewno będą mieć więcej możliwości do tego, żeby wykorzystać nowości techniczne. Może też nie będę musiały dźwigać ciężkich plecaków. Poza tym cieszy mnie, że teraz też meble są dopasowywane do wzrostu dzieci,a jak będziecie chcieli zobaczyć jak może wyglądać taka nowoczesna szkoła warto zajrzeć tutaj http://atkin.pl/
 • lukrecja32

  30.07.13, 10:52:16

  lukrecja32 napisał(a):
  moim zdaniem nie jest to dobry pomysl i nie wniesie nic ciekawego do szkolnictwa, ba nawet moim zdaniem moze zdecydowanie pogorszyc warunki panujace w szkolach i samowole uczniowska ;/
 • Panna12

  30.07.13, 12:39:50

  Panna12 napisał(a):
  Moim zdaniem no spoko są to jakieś oszczędności, ale z drugiej strony, ucząc się z książki moim zdaniem można się bardziej skupić na tym co się czyta, albo czego się uczy... a tablet... kusi zbytnio tysiacoma innymi aplikacjami :P
 • mala_mimi

  31.07.13, 09:23:52

  mala_mimi napisał(a):
  ciekawe w jaki sposob nauczyciele zachowaja opieke nad tym co dani uczniowie obecnie robia na lekcji.... przeciez nie moga dzieciakow uspokoic jak maja ksiazki w rekach a co dopiero jak beda mieli caly cyfrowy swiat w zasiegu reki....

Kalendarz dni płodnych

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki:

Przeciętna długość cyklu: