Ząbkowanie u dzieci – kiedy się zaczyna?
Na czym polega ząbkowanie i jakie są jego objawy? W jaki sposób możesz sprawić dziecku ulgę w tym trudnym czasie? Odpowiedzi na te, a także inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.
Kilka słów o ząbkowaniu u dzieci
Ząbkowanie samo w sobie jest powolnym procesem. Można wręcz ująć, że rozpoczyna się już w 6. tygodniu ciąży, kiedy to rozwijają się zawiązki zębów. Oczywiście cały proces trwa nieustannie, a gdy szkliwo pokryje ząb, rozpoczyna się rozwój korzenia. Pierwsze zęby u niemowlaka widoczne są około 6. miesiąca życia, choć nie ma ku temu sztywnej reguły. Każde dziecko rozwija się w nieco innym tempie, dlatego faktyczne ząbkowanie u dziecka może zacząć się w 2-3. miesiącu życia, jak i znacznie później. Zazwyczaj najpierw pojawiają się jedynki w dolnej szczęce, potem uzębienie w górnej szczęce, następnie dolne i górne dwójki, zęby trzonowe i kły, a na koniec dolne i górne piątki.
Zatem nie można jednoznacznie stwierdzić, kiedy rozpoczyna się ząbkowanie. O ile są pewne swobodne normy, to jednak są one dość szerokie. Precyzyjnie określenie, kiedy rozpoczyna się bolesne ząbkowanie, jest tym trudniejsze, że ząbkowanie jest procesem bardzo rozłożonym w czasie i może trwać nawet do około 30. miesiąca życia. Ząbkowanie kończy się natomiast wraz z pojawieniem 20 mlecznych zębów. Czasem dochodzi też do tzw. ząbkowania opóźnionego – jeżeli u dziecka przez pierwszy rok życia nie pojawią się pierwsze zęby, koniecznie udaj się na wizytę lekarską.
Jakie są objawy ząbkowania?
W większości przypadków raczej trudno przeoczyć moment, w którym dziecko zaczyna ząbkować, co wynika z dość intensywnych objawów. Należy jednak pamiętać, że nie występują one zawsze. Najczęstszymi objawami ząbkowania są:
- częste wkładanie do buzi rączek i przedmiotów,
- swędzenie i ból dziąseł,
- zaczerwienione i spuchnięte wały dziąsłowe,
- gorączka,
- trudności z zasypianiem i snem,
- drażliwość, marudzenie, płacz.
Rzadziej występują tzw. nietypowe objawy ząbkowania, jak podwyższona ilość wydzieliny w nosie, napady kaszlu, drapanie się po uchu, biegunka i wymioty.
Bardzo charakterystyczne są natomiast dolegliwości bólowe i gorączka przy ząbkowaniu. Aby pomóc dziecku w tym trudnym czasie, wskazane jest m.in. masowanie opuchniętych dziąseł, możesz to robić np. jałowymi gazikami lub specjalnymi silikonowymi szczoteczkami. Pomocne mogą też okazać się różnego typu gryzaki, w tym gryzaki z wypustkami masującymi. Zaleca się schłodzenie ich przed podaniem dziecku, co zwiększy poczucie ulgi. Można także podawać preparaty przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla małych dzieci – najlepiej na bazie paracetamolu. Substancja ta nie tylko wykazuje wysoką skuteczność działania, ale jest również całkowicie bezpieczna w stosowaniu. Środki tego typu należy zawsze podawać zgodnie z załączoną ulotką, w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.