Kariera Avon i Orfilame. Czy ten biznes się opłaca?

Avon i Orfilame. Czy ten biznes się opłaca?

Avon i Orfilame. Czy ten biznes się opłaca? [fot: EAST NEWS/ZEPELLIN]

Konsultantem może zostać każdy. Wystarczy zadzwonić lub wypełnić zgłoszenie na stronie internetowej i umówić się na spotkanie w tej sprawie.

- Nie ma żadnych zobowiązań w naszej firmie. My pokazujemy, uczymy w jaki sposób rozwijać sobie biznes - mówi Aneta Ciechowicz, pracująca dla Avonu jako manager.

Wynagrodzenie managerek i liderów sprzedaży to procent od obrotów grupy konsultantek, którą szkolą i koordynują. Nowe konsultantki trzeba jednak najpierw znaleźć. Osoby zajmujące się ich pozyskiwaniem, szukają wśród znajomych, organizują stoiska informacyjne (np. w centrach handlowych). Zapraszają także na spotkania indywidualne oraz na większe spotkania, na których informacja o możliwości pracy powiązana jest z prezentacją kosmetyków. Za organizację i prowadzenie tych spotkań firmy nie płacą im jednak żadnych pieniędzy.

Możliwość kupowania kosmetyków taniej i tym samym ich sprzedaży innym osobom po cenach katalogowych i zarabiania określonego procentu od tej sprzedaży, opiera się na zasadzie karty członkowskiej. Konsultantki nie są związane z firmą żadną umową, nie muszą też dokonywać zamówień ze wszystkich katalogów. Również osoby które budują grupy konsultantek (wyszukują nowe osoby, szkolą je) awansujące na wyższe stanowiska, w tym dyrektorskie, nie są pracownikami firmy. Przy odpowiednio wysokich zarobkach zakładają działalność gospodarczą i świadczą dla niej usługi. W przypadku Avona w grę wchodzi także umowa zlecenie dla managerów.

- Ja za tydzień kończę kwalifikację na dyrektora, ale nie mam umowy z Oriflame. W każdym momencie mogę zrezygnować, z drugiej strony firma nie może mnie też zwolnić, chyba że złamię regulamin. Od pewnego poziomu managerskiego, kiedy mamy już większą grupę i zaczynamy zarabiać więcej, 2-3 tysiące złotych, zakładamy działalność gospodarczą - mówi jedna z konsultantek pracująca dla Oriflame.

Co najlepiej się sprzedaje? Konsultantki przyznają, że najszybciej schodzą produkty codziennego użycia, czyli żele pod prysznic czy szampony. Popularne są także kosmetyki kolorowe i oczywiście perfumy.
Praca konsultantek z zasady ma charakter pracy dodatkowej. Niektórzy uczynili jednak z niej swoje źródło utrzymania. - Utrzymuję się z Avon. To praca elastyczna, nie pracujemy od do, same sobie jesteśmy szefami - dodaje Aneta Ciechowska.

Na początku działalności konsultantki sprzedają kosmetyki przede wszystkim wśród znajomych i rodziny. Niektóre osoby nie decydują się na sprzedaż i zakładają sobie karty członkowskie tylko po to, by taniej kupować dla samych siebie.

 

- Najłatwiej jest zacząć wśród znajomych bo nie potrzebujemy do tego żadnych umiejętności. Polecamy produkty które same lubimy i oni nam ufają dlatego łatwo jest sprzedawać takim osobom. Sprzedawanie obcym wymaga wiedzy o kosmetykach, o tym jak działają, jaki jest ich skład. W tym celu organizowane są szkolenia. Można tam się dowiedzieć dla kogo odpowiednie są określone produkty, tak by właściwie przedstawić je danej grupie docelowej. Oczywiście szkolenia te nie są obowiązkowe - mówi konsultantka Oriflame.

Jak zarabiać w Avon i Oriflame nie sprzedając?

W tym biznesie, jak w każdym innym, istnieje wiele szczebli kariery. Każda konsultantka ma szansę zacząć budować swoją własną grupę konsultantek i zarabiać dzięki temu większe pieniądze.

 

W Avonie taka liderka może zarobić do 10 proc. sprzedaży swojej grupy. W Oriflame istnieje kilka poziomów zarobków od obrotu handlowego grupy (od 3 do 21), 12 proc. mogą zarobić managerowie, od 21 proc. zaczyna się kwalifikacja na dyrektora.

 

- Szkolę swoje konsultantki jak składać zamówienia, jak sprzedać dobrze katalog, gdzie szukać klientek. Uczę również liderów, jak mają szkolić swoje konsultantki, jak je wyszukiwać - mówi Małgorzata Gładysz, od 5 lat lider sprzedaży w Avon.

Do zostania liderem wystarczy już pierwszy zasób wiedzy na temat funkcjonowania firmy. Nie wymaga to przepracowania określonej liczby lat w roli konsultantki. - Moja liderka miała duży wpływ na to, że sama chcę zostać liderką. To dobry pomysł, można poznać nowych ludzi i więcej zarobić - mówi Paulina Maj, od 4 lat konsultantka Avon.

Zarówno w Avon jak i w Oriflame, osoby na stanowiskach managerskich mogą także nadal sprzedawać, jeśli chcą.

 

W Oriflame minimalne zamówienie opiera się na systemie punktów. Trzeba uzbierać 200 punktów (do każdego produktu jest przypisana ich określona liczba), aby nie płacić za przesłanie kosmetyków. W przeciwnym razie do kwoty zamówienia doliczane jest 5 zł. W Avonie minimalne zamówienie to 150 zł. Jeśli będzie ono mniejsze, konsultantka dopłaci 10 zł.

 

Osoby zajmujące się budową grupy konsultantek mogą też liczyć na nagrody od firm. Nie tylko kosmetyki, ale również odtwarzacze mp3 czy iPhone'y. Liderzy mogą uczestniczyć w konferencjach, również wyjazdowych, na których wyznaczane są cele sprzedażowe. Od ich realizacji zależy, na jaką nagrodę jak trzeba zapracować.

Od tego, jak zrealizuje się swoje zadania, zależy też oczywiście rozwój kariery w firmie.
- Mam w swojej grupie około 300 osób. Moja rola to również pomaganie im w rozwijaniu się w Oriflame. Aby pójść dalej, muszę wypromować kolejnych liderów, dyrektorów. Wtedy ja wejdę na wyższy poziom, od którego zależą zarobki - mówi konsultantka Oriflame.

Ile można na tym zarobić?

-
Pieniądze zależą przede wszystkim od chęci. Konsultantka całą wiedzę dostaje od nas na dzień dobry. Każda osoba stawia sobie cel, ile chce zarobić, jak się rozwijać w firmie. My dajemy bardzo duże możliwości, a te osoby korzystają z tego w taki sposób, jaki im pasuje - mówi Aneta Ciechowska.

 

Ile w rezultacie zarobi konsultantka na danym katalogu, zależy m.in. od tego, ile ostatecznie przeznaczy na kosmetyki dla samej siebie. W Avonie do kieszeni takiej osoby trafia od 15 do 40 proc. wartości określonego produktu, w Oriflame jest to 23 procent. Przeciętny zarobek konsultantki to z reguły kilkaset złotych.

Osoby budujące grupy zarabiają sporo. Trafia do nich określony procent od sprzedaży grupy. - To oczywiście zależy od poziomu. Np. dyrektor średnio zarabia 3-5 tysięcy. Można i więcej, ale niewiele osób dochodzi do wyższych zarobków. Nie dlatego, że się nie da, ale dlatego, że często ludzie nie wierzą, że można. Naszą rolą jest uświadomienie przychodzącym do nas osobom, że mogą robić coś więcej niż tylko sprzedawać kosmetyki. One często o tym nie wiedzą. Jest to coś, co robimy dodatkowo jako hobby, ale może stanowić naszą drugą wypłatę - mówi konsultantka Oriflame.

Oprócz pieniędzy konsultantki dostają od firmy prezenty, przede wszystkim kosmetyczne.
- Niestety nie ma darmowych próbek, trzeba je kupować. Ale za to mamy dostęp do demo, czyli nowości za połowę ceny - mówi Paulina Maj.

Są mężczyźni wśród konsultantek

Firmy nie ujawniają ile konsultantek, liderek czy managerek pracuje w Polsce. Avon informuje jedynie, że na całym świecie konsultantek jest 5,5 mln. Roczne obroty obu firm w Polsce to niestety również tajemnica. Absolutną większość osób związanych z Oriflame i Avon stanowią współpracownicy, nie posiadający formalnej umowy z firmami.

W Oriflame i Avon pracują osoby w różnym wieku. Dominują młode kobiety, studentki, dla niektórych jest to często pierwsza praca. Ale jest też sporo pań 40-50 letnich.

 

Wśród konsultantów zdarzają się także mężczyźni. W Avon stanowią kilka procent wszystkich współpracowników. - Może nie widać ich, kiedy przyjdzie się do naszego centrum, ale są bardziej zauważalni na konferencjach i balach. Jest ich sporo na poziomach dyrektorskich. Podchodzą oni do Oriflame jak do biznesu, nie jak do kosmetyków. Kobiety bawią się kosmetykami, faceci widzą w tym przede wszystkim możliwość zarobku - mówi konsultantka oriflame.

Panie podkreślają, że nie tylko pieniądze dają im w tej pracy satysfakcję. - Fascynuje mnie poznawanie nowych ludzi, uczenie ich tych wszystkich nowości. Widzę, że to im się podoba i cieszą się z tego. To mnie nakręca. Ta praca to moje hobby - mówi Małgorzata Gładysz.

Adriana Tronina

2009-04-02 14:36:41

Tagi:

kosmetyki,

zysk,

sprzedaż,

płace,

handel,

avon,

zarobki,

uroda,

oriflame,

katalog,

pielęgnacja,

sprzedaż katalogowa,

konsultantki

Komentarze

 • arekzenker

  24.09.12, 14:16:24

  arekzenker napisał(a):
  MLM nie działa poprawnie przy metodzie działania przez internet jestem Liderem z wysokim tytułem w Oriflame pracuję od roku i potrafię szybko kreować i szkolić nowych menadżerów i dyrektorów mój najnowszy sukces to wykreowanie menadżer w 4 miesiące ze stabilnymi fundamentami dziś on kreuje swoich nowych liderów i w 2 miesiące udało mu się wykreować stabilną ,,9%'' jeśli chcecie otrzymać moje wsparcie mogę wam pomóc w osiągnięciu waszych sukcesów zapraszam tel. 693465378 kosmo.natura@gmail.com jeśli masz chęci do pracy dojadę w każde miejsce w Polsce działam na terenie całego kraju !!!
 • arekzenker

  20.07.13, 20:26:24

  arekzenker napisał(a):
  Witajcie, Prowadziłam Biuro Regionalne Oriflame i powiem wam że wszystko było by pięknie gdyby nie to że w chwili obecnej ludzie po prostu nie maja pieniędzy i jeśli zobaczymy ceny w marketach takich jak Lidl czy biedronka a Oriflame to wybierzemy market dla tego że teraz naprawdę dla wielu liczy się tylko cena a nie jakość! Mój biznes rozwijał się bardzo dynamicznie byłam liderką która osiągała jedne z najwyższych poziomów rekrutacji w Wielkopolsce jednak zrezygnowałam z Oriflame na rzecz MLM-u który ma produkt za jaki się nie płaci a kwoty z jednego takiego produktu to od 100 nawet do kilku tyś. moja najwyższa prowizja jak do tej pory za jeden produkt to 3500zł Najpiękniejsze jest to że w miesiąc zrobiłam tyle w nowej firmie by zarabiać kwoty na które w Ori pracowałam 5 lat jeśli chcecie to mogę wam opowiedzieć co nie co jednak proszę na priv lub e-mail
  rekrutacja-drb@tlen.pl

  Pozdrawiam :)
 • 20.07.14, 14:40:13

  ~annagalant napisał(a):
  Dobry artykuł, mimo iż trochę czasu od jego napisania minęło.

  Komentarze pod nim to też spam, albo reklama. Nie jest to praca dla każdego to fakt. Jeśli nie wiesz jak można zarobić, jakimi sposobami, jakie są Twoje mocne strony i jak je tu wykorzystać to szybko stracisz zapał do dalszej pracy tak jak ja dawno temu. Mimo iż jestem od 8 lat w Oriflame to praktycznie jeszcze rok temu traktowałam to jako sposób na dorobienie pieniędzy, na swoje darmowe kosmetyki. Oriflame ma ceny na odpowiednim poziomie, w drogeriach niektóre są nawet droższe, ale tu produkty sprzedają się same, dzięki ich jakości. Osoba której dobierzemy odpowiednio kosmetyk sama powróci do Ciebie.

  Najważniejszy jest jednak odpowiedni swój opiekun grupy. Dopiero jak przypadkiem udało mi się go zmienić, to zmieniłam patrzenie na Oriflame. Dziś jest to moje jedyne źródło dochodu, nie małe źródło a aspiracje moje są jeszcze większe :-) Chcę zarażać osoby które bardzo chcą, tak jak mnie zarażono pozytywną energią. Z radością chodzę do pracy, spotykam się z niesamowitymi osobami i robię to co lubię.

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, masz jakieś pytania to podaję link do mojego bloga, tam też możesz zarejestrować się do mojej grupy: http://annagalant.blogspot.com/ Zapraszam serdecznie :-)
 • 23.07.14, 20:07:37

  ~ori-konsultant.pl napisał(a):
  Chcesz zostać Konsultantką/em Oriflame? - wypełnij formularz klikając na link podany poniżej:

  http://www.ori-konsultant.pl/formularz-rejestracji

  _________________________________________________________

  Zapraszam na mój Fanpage>> https://www.facebook.com/Orikonsultant
 • truntun

  24.07.14, 12:53:54

  truntun napisał(a):
  Jak w kazdym MLM da się zarobić, ale zawsze trzeba mieć całą siatkę ludzi, która na Ciebie pracuje. Mnie to trochę brzydzi
 • independent89

  28.07.14, 08:50:47

  independent89 napisał(a):
  Przynajmniej dla siebie ma się zniżki :)
 • pysia81_NOVA-AVON

  23.09.14, 08:30:18

  pysia81_NO… napisał(a):
  mnie sie oplaca! sprzedaje avon na handlach w gliwchac w knurowie i na lipowej,mam wyskoka sprzedaz a dla ciekaowsci w ciagu roku kupilam sobie busa
 • 8.10.14, 12:36:56

  ~berniczka napisał(a):
  ja wam powiem tak. Pracowałam i dla avonu i dla oriflame i w zasadzi taka prace sobie chwaliłam. Jeśli ktoś lubi kontakt z ludzmi, ma dużo znajomych to jest w stanie całkiem nieźle zarobić. Ale niestety no. Rynek kosmetyków już jest przesycony i ciężko. Dlatego teraz zaangażowałam się w nowy projekt MoneySaveApp. Coś nowego, coś świeżego. Fajny projekt więc liczę na dobre efekty :) zobacze za kilka miesięcy jak to wygląda :)
 • 17.07.15, 15:09:58

  ~pj.g.lana napisał(a):
  Jeśli szukasz pracy dodatkowej chcesz zarobić dodatkowych kilkaset złotych lub chcesz kupywać kosmetyki dla siebie taniej oczywiście dobrej jakości to skontaktuj się ze mną.Mam na imię Patrycja i jestem już jakiś czas konsultantką Oriflame.dzięki tej firmie poznałam wielu ciekawych ludzi ale to znaczy że chciałabym poznać i Ciebie.Podaje Ci swój numer 790819016 jeśli bym nie odebrała to na pewno zadzwonię
 • 20.03, 02:11:33

  ~SabOri napisał(a):
  Kilka aktualizacji o zarabianiu w Oriflame
  Po pierwsze są 2 opcje zarabiania:
  1/ Zarabianie na sprzedaży kosmetyków. Różnica między ceną katalogowa to 20%, które zostaje w ręce osoby polecającej kosmetyki. Wiele osób skupia się na tej opcji, ale niestety tutaj nie zarobią kokosów. Darmowa przesyłka jest już od 100 punktów.
  2/ Zarabianie na budowaniu grupy.
  Tutaj mamy kilka poziomów awansu. Idą one obecnie co 4% (4, 8, 12, 16, 20, 24-dyrektor). To ile procent otrzymasz zależy od poziomu, na który awansowałaś. Poziomy są zależne od punktów, gromadzonych przez ciebie i twoją grupę liderską.
  Przykładowo na 4% musisz zgromadzić min. 400 punktów, na 8%- 800 punktów, na 12%- 1600 punktów, na 16%- 3000 punktów, na 20%- 5000 punktów, na 24%- 7500 punktów.
  100 punktów to zakupy za ok. 300-400 zł.
  Punkty są przeliczane na zarobek wg wzoru:
  ilość punktów x 2,67(wartość jednego punktu) x poziom procentowy
  np. przeanalizujmy poziom 12%, czyli managera
  1600 (punktów) x 2,67 (wartość jednego punktu) x 12% (stopień awansu) = 512 zł
  Pamiętajmy, że jest to system dyferencyjny, czyli zarabiamy na różnicy poziomów i jeśli w naszej grupie ktoś awansuje np. na 4% i zarobi 42 zł, to ta kwota odejmie się od naszego poziomu, tutaj 12%. Czyli będzie 512-42= 470zł.
  Ten system to najbardziej sprawiedliwa forma wynagradzania, ponieważ od razu widać, kto pracuje. Jeśli ktoś działa i buduje grupę, to zarabia, a jeśli ktoś tylko chce się obijać i ma nadzieję, że go dolna struktura "wypchnie" na wyższe poziomy procentowe, to się myli.
  A skoro dotarłeś już tutaj, to taka ciekawostka...
  możesz w Oriflame być tylko klientem na zniżce. Wystarczy się zarejestrować, żeby za 5 zł na rok mieć zniżkę 20% na wszystko. 5 zł dolicza się do pierwszej faktury, ale jeśli się zarejestrujesz i nie zrobisz zakupów, to system sam "wyrzuci" cię po 2 katalogach i NIE pobierze opłaty. Fajnie, no nie? O tym nikt nie chce mówić z wiadomych powodów. To tak jak konto na Allegro lub w Bonprix (gdzie osobiście zapłaciłam dużo więcej za zniżkę 10% na pół roku).
  Jeśli ktoś ma ochotę skorzystać ze zniżki w Oriflame, to tutaj podaję link rabatowy www.bit.ly/OriRabat20 . Pozdrawiam