Kariera Chcesz zarabiać więcej? Bądź wredna

Chcesz zarabiać więcej? Bądź wredna

Chcesz zarabiać więcej? Bądź wredna [fot: Brosa/iStockphoto]

Nowe badania wykazały, że sympatyczni i zgodni pracownicy otrzymują znacznie niższe dochody niż ci mniej przyjemni dla otoczenia. Różnica w zarobkach jest znaczna. - Stereotypy niestety nie są po stronie kobiet, ale można z tym walczyć - mówi psycholog biznesu Robert Milczarek.

Naukowcy z uniwersytetu Notre Dame i uniwersytetu w Ontario przeanalizowali dane zebrane w ciągu 20 lat i pochodzące z około 10 tys. ankiet przeprowadzonych wśród pracowników różnych sektorów, w różnym wieku i otrzymujących różne wynagrodzenie. Podsumowali również wyniki 460 kwestionariuszy wypełnionych przez studentów kierunków biznesowych, którzy mieli za zadanie grać rolę menadżerów fikcyjnej firmy i określić cechy idealnych kandydatów.

ZOBACZ TAKŻE
Jesteś uczynna w pracy? Nikt Cię nie polubi
Okazało się, że mężczyźni o niskim poziomie ugodowości zarabiali o około 18 proc. czyli 9 tys. 700 dolarów rocznie więcej niż ich sympatyczniejsi koledzy. U płci pięknej rozbieżność była niższa. Milsze panie otrzymywały o 5 proc. niższą pensję niż te nieuprzejme.

Mężczyzna groźny to skuteczny

Beth A. Livingston, która przeprowadzała badania wraz z Timothym A. Judge z University of Notre Dame oraz Charlice Hurst z University of Western Ontario tłumaczy, że bycie miłym może nie pasować do modelu zachowania, jakiego oczekuje się od mężczyzny. - Stereotyp kulturowy mężczyzny zakłada, że może on być agresywny, bo dzięki temu postrzegany jest jako silny, a jak silny, to bardziej dominujący, a jak bardziej dominujący, to skuteczny - potwierdza zależność psycholog biznesu i coach, Robert Milczarek.

Ludzie sympatyczni mogą być też mało asertywni podczas negocjacji dotyczących płacy. - Problem polega na tym, że wielu menedżerów często nie zdaje sobie sprawy, że wynagradza nieprzyjemny styl bycia swoich pracowników - mówi Beth A. Livingston cytowana przez internetowe wydanie The Wall Street Journal.

ANKIETA

Czy ludziom grzecznym i uprzejmym trudniej zrobić karierę?

Kathy Savitt, dyrektor naczelny i założyciel firmy Lockerz, uważa, że istnieje różnica między podchodzeniem do innych z szacunkiem, a byciem miłym. - Nie kładziemy nacisku na bycie miłym, przyjemnym i uprzejmym, ale akcentujemy rolę szacunku - mówi dyrektor cytowana przez internetowe wydanie Wall Street Journal.

Jak pod tym względem wygląda rozkład sił w polskich firmach? Zdaniem psychologa biznesu, podstawowe mechanizmy są podobne, jak na Zachodzie.

- Złośliwość jest przejawem zachowań agresywnych, może być ona charakterystyczna dla osób pewniejszych siebie, bardziej skłonnych do konfrontacji, lubiących dominować i jednocześnie reagujących często emocjonalnie w sytuacji konfliktowej. Dlatego osoby złośliwe bywają bardziej zdeterminowane do osiągania swoich celów za wszelką cenę, kosztem innych osób w firmie - mówi Robert Milczarek.

Na drugiej stronie przeczytasz co zrobić, żeby zarabiać więcej.

Tagi:

psychologia,

zarobki,

kariera

Komentarze

 • 30.08.11, 08:44:58

  ~Gość napisał(a):
  niestety coś w tym jest. Jak ktoś się nie upomni o swoje (nawet niegrzecznie), to raczej doceniony nie będzie. Wolę być nielubiany i dobrze nagradzany niż, jak moja żona, milusi i wykorzystywany. Ja miły jestem w domu!
 • 30.08.11, 09:01:47

  ~Gość napisał(a):
  super, facet może być chamski, a babka musi być profesjonalna... brawo dla ekspertów i dla rynku pracy
 • lammia

  30.08.11, 14:15:04

  lammia napisał(a):
  nie potrafiłabym być wredna i już nie raz życie dało mi za to popalić
 • Mycha00

  30.08.11, 14:39:51

  Mycha00 napisał(a):
  Niestety takie są realia!!
 • teoenna

  30.08.11, 16:03:34

  teoenna napisał(a):
  Heh.. Jeśli to mam pomóc.. to moze faktycznie trzeba zacząc być wredną...
 • 30.08.11, 23:54:21

  ~Gość napisał(a):
  Czy ta 1/5 jest warta układów koleżeńskich?
 • lelele

  31.08.11, 10:30:19

  lelele napisał(a):
  Zauważyłam to, gdy tylko zaczęłam pracować. Trzeba z tym żyć, niestety. Busz i ryki lwa w biurze, to nasze korzenie :D
 • 2.09.11, 17:53:19

  ~Gość napisał(a):
  to prawda ........szkoda tylko , ze moje pokolenie (50+) nie nauczone było aby takim być .....no i dostawaliśmy w tyłek .Napewno nie wszyscy, ale większość z nas. Teraz sama powtarzam moim dzieciom, że dziś aby coś osiągnąć w życiu , trzeba się rozpychać i walczyć o swoje .To przykre, ale taka jest rzeczywistość .
 • czarnapantera

  18.01.12, 09:06:19

  czarnapantera napisał(a):
  eeetammm, gdyby rzeczywiście tak było, byłabym już miliarderką:PP