Kariera Chutnik: Macierzyński dla biznesmenek to za mało

Chutnik: Macierzyński dla biznesmenek to za mało

Chutnik: Macierzyński dla biznesmenek to za mało [fot: Vadim Kolobanov/Dreamstime]

W ciągu dwóch lat Polska musi dostosować swoje prawo do przyjętej właśnie dyrektywy unijnej, która przyznaje kobietom prowadzącym działalność gospodarczą lepszą ochronę socjalną.

Nowe przepisy zapewniają w praktyce całkowitą równość kobiet i mężczyzn w życiu zawodowym - zapewnia Vivienne Reading, wiceprzewodnicząca KE i unijna komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa.

Nowe prawo ma ułatwić życie nie tylko kobietom prowadzącym działalność na własny rachunek, ale i ich małżonkom lub partnerom, którzy pomagają w prowadzeniu firmy.

Jeśli dyrektywa unijna wejdzie w życie, kobietom prowadzącym własną działalność gospodarczą i ich partnerom przysługiwać będzie prawo do zasiłku i urlopu macierzyńskiego w wymiarze przynajmniej 14 tygodni.

Po raz pierwszy, na poziomie unijnym, świadczenia z tytułu macierzyństwa zostały przyznane osobom samozatrudnionym. Czy nowe przepisy faktycznie poprawią sytuację kobiet na rynku pracy?

- Niestety, obawiam się, że nowa dyrektywa unijna nieprędko wejdzie w życie - mówi w rozmowie z iWoman.pl Sylwia Chutnik, pisarka i prezes Fundacji MaMa. - Nasz rząd ignoruje większe problemy, np. nadal nie zadbał o przepisy antydyskryminacyjne. Jeśli nie znajdzie się żaden poseł lub posłanka, którzy będą za zmianami w prawie lobbować, pozycja kobiet na polskim rynku pracy nie poprawi się. Poza tym jedna ustawa nie wystarczy - tutaj potrzeba całego pakietu rozwiązań prawnych.

Przyjęcie nowych regulacji może się przeciągnąć o kolejne dwa lata, jeśli państwa członkowskie zgłoszą szczególne trudności we wprowadzeniu zmian. Może się też okazać, że taka pojedyncza zmiana - choć korzystna - sama w sobie niewiele zmieni.

- Rok temu też głośna była kampania rządowa, mająca zachęcić kobiety do zakładania własnych firm. Takie lobowanie, przy jednoczesnym braku prawa do urlopu macierzyńskiego dla kobiet-przedsiębiorców, uważam nie tylko za dyskryminację, ale i bezczelność - mówi Sylwia Chutnik.

Katarzyna Ogórek, Anna Anagnostopulu

2010-08-07 07:40:00

Tagi:

rodzina,

biznes,

dziecko,

urlop,

kobieta,

macierzyński,

mama

Komentarze

 • 7.08.10, 15:49:17

  ~Konto usunięte napisał(a):
  A jak to niby ma wyglądać w praktyce ??? Kobieta,zakładająca własną firmę,i zatrudniająca tylko siebie,ewentualnie ze dwóch pracowników,idzie na urlpo macierzynski. A pracownicy,ponieważ są zatrudnieni tylko do określonej pracy,nie mają pojęcia o prowadzeniu firmy,i co ?? Klops z firmą,czy też matka,będąca na urlopie i pobierająca z tego tytułu zasiłek,będzie tą firmę dalej prowadzić,ale "po cichu"?????
 • francoreza

  7.08.10, 23:17:44

  francoreza napisał(a):
  Zapewne to drugie, więc mimo że te przepisy jeszcze nie weszły, to już widać, że są kompletną pomyłką.

  Równouprawnienie nie polega na płaceniu ludziom za posiadanie dzieci i nie potrzeba do niego żadnych dodatkowych ustaw.

  To czy kobiety i mężczyzn traktuje się równo zależy wyłącznie od tych kobiet i mężczyzn, czyli od świadomości społeczeństwa, a nie od absurdalnych przepisów.
 • 8.08.10, 13:19:01

  ~Gość napisał(a):
  Kobieta, jeśli nie ma żyłki do firmy, moze nająć męża, który za nią pomyśli, a ona będzie tylko podpisywać papiery. Co roku będzie się także starała zachodzić w ciąże i ytuż przed urodzenmiem podwyższać sobie składkę, tak aby otrzymać wyzsze świadczenie. Da się zrobić?No pewnie. Przecież to daje 30 tysięcy w ciagu 5 miesiecy a nie 1 tysiac becikowego
 • 8.08.10, 16:00:18

  ~Gość napisał(a):
  Kompletna bzdura, ja wole być mniej obciążona przez państwo podatkami i innymi bzdurami bo mogę sobie sama odłożyć pieniądze na ewentualny "macierzyński". Jeśli komuś nie udaje się nic odkładać to powinien wybrać etat a nie samozatrudnienie bo to by było nielogiczne. Ludzie użyjcie mózgów jeśli je macie i zacznijcie wreszcie być za siebie odpowiedzialni - odkładajcie pieniądze itp a nie jak małe szczeniaczki, zjecie kości ale ktoś już musi po was kupke posprzątać..........
 • wisłok

  8.08.10, 18:01:01

  wisłok napisał(a):
  To co pisał ten gość, to ja zamierzam w zyciu wykorzystać. Założę teraz żonie firmę, beziemy mieć dodatkowy dochód przez te 5 miesiecy (nie lada 30 tys.) i będę miał tyle dzieci, ile chcę, a nie tyle, ile muszę. najlepiej co roku, dyscyplina!
 • 10.08.10, 10:48:49

  ~Gość napisał(a):
  Nie róbcie nic dalej. Wiecie jak to się skończy? Że rozmnażać będzie się tylko patologia...alkoholicy, narkomanie, puszczalskie baby, itp. A to spowoduje że społeczeństwo polskie za 10-20 lat będzie tępe, w dodatku utrzymywane z socjala - bo przecież tej biedocie się należy, bo mają po 6 dzieci i w ogóle. A ci w miarę inteligentni i zaradni ludzie zamiast płodzić swoje dzieci, będą musieli robić na tych darmozjadów, bo na urodzenie i wychowanie porządnie własnych dzieci nie będą mieć czasu. Zabierajcie dalej inteligentnym i dawajcie patologii, a bieda patologia i głupota będą się szerzyć. Brutalne ale prawdziwe.
 • 10.08.10, 21:40:27

  ~Gość napisał(a):
  Ja kończę właśnie studia i nie zamierzam mieć standardowej dwójki, ale zgodnie z tradycją rodzinną czwórkę. Bo małzeństwo z jednym dzieckiem to nuda, a z dwójką - nudny standard.