Kariera Jak dbać o rozwój osobisty na wakacjach

Jak dbać o rozwój osobisty na wakacjach

Jak dbać o rozwój osobisty na wakacjach [fot: Holis]

Miesiące letnie to najczęściej okres zmniejszenia intensywności działań zawodowych. Dzieci mają wakacje, dorośli usiłują znaleźć trochę czasu dla siebie, aby odpocząć, zrobić porządki, wyremontować mieszkanie lub doprowadzić do ładu działkę. Staramy się urwać trochę czasu dla siebie, aby móc się zregenerować. Szukamy sprawdzonych rozwiązań urlopowo – wypoczynkowych, a przecież dzisiejszy rynek stwarza jednocześnie coraz więcej możliwości dla inwestycji w samego siebie podczas urlopu.

Wakacje mogą być czasem, gdy łączymy wypoczynek z rozwojem własnym. I od razu odpowiedź dla tych, którzy od razu myślą: w wakacje chcę odpocząć, a nie się uczyć – możemy ulec zaskoczeniu jak wiele działań rozwojowych może mieć charakter zabawy opartej o relaks, aktywność fizyczną i wypoczynek. Jednocześnie będąc twórczym odkrywaniem samego siebie. Inwestycją, która może dla nas działać tuż po powrocie z urlopu. Oto kilka sposobów na rozwojowe wakacje.Wgląd w siebie i własne emocje

Dla części z nas bardzo ważny jest rozwój świadomości siebie, własnych emocji i potrzeb. W psychologii nazywamy to wglądem. Dla tych osób okres wakacyjny daje wiele propozycji uczestnictwa w warsztatach rozwoju osobistego prowadzonych przez psychologów, coachów czy terapeutów. Katalog warsztatów pogłębiających wgląd we własną psychikę i emocje zawiera propozycje zarządzania emocjami, pogłębiania świadomości własnych relacji z innymi, rozumienia strategii własnego funkcjonowania w kontaktach z innymi ludźmi, pracy na własnych wartościach i przekonaniach, po aby rozumieć siebie w sposób bardziej harmonijny. Realizowane są poprzez zajęcia grupowe, najczęściej w ośrodkach czy hotelach zlokalizowanych w lesie czy nad wodą, po to aby warunki również sprzyjały koncentracji i refleksji.

Działanie czyli trening umiejętności

Okres wakacyjny to również czas na zwiększoną aktywność i rozwój określonych grup umiejętności. Wachlarz możliwości pracy nad sobą w zakresie rozwoju osobistego jest bardzo zróżnicowany właśnie w okresie lipca i sierpnia. Możemy korzystać z warsztatów pracy w relacjach rodzinnych, radzenia sobie ze stresem, zarządzania emocjami, efektywnego wypoczynku, ale również w obszarach związanych z naszym życiem zawodowym i rolami, które pełnimy w sferze publicznej. Tutaj mamy możliwości uczestnictwa w treningach umiejętności przywódczych, autoprezentacji, pracy z głosem, współpracy w zespole czy radzenia sobie z presją czy psychomanipulacją w relacjach zawodowych. Wakacje to idealny czas dla tych, którzy chcą rozwijać nowe umiejętności i wypoczywać w twórczy sposób.

Autor: Robert Milczarek

Trener i coach, manager.właściciel Centrum Rozwoju HOLIS, (www.holis.com.pl). Absolwent Psychologii Doradztwa Zawodowego i Organizacji Uniwersytetu Łódzkiego.
Zdrowie

Ze względu na to, że w lipcu i sierpniu możemy mieć więcej czasu dla siebie, jest to dobry czas, aby przyjrzeć się swojemu zdrowiu, a w tym sposobom odżywiania się i rekreacyjnym formom utrzymywania odpowiedniej kondycji fizycznej. W tym przypadku możemy świetnie połączyć urlop w malowniczym miejscu gdzieś w Polsce, ze zorganizowanym programem dotyczącym profilaktyki zdrowia.

Na drugiej stronie przeczytasz, jak dobrze wybierać sposób na rozwój

Treść pochodzi z:

Tagi:

rozwój,

wakacje,

urlop,

kariera

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.