Kariera Ludzie Oprah Winfrey wykończy Brazylię?

Oprah Winfrey wykończy Brazylię?

Oprah Winfrey wykończy Brazylię? [fot: Oprah Winfrey w muzeum Madame Tussauds/cliff1066/CC/Flickr]

Wzrost sprzedaży jagody palmy brazylijskiej (acai) jaki nastąpił w Stanach Zjednoczonych za sprawą Oprah Winfrey pozbawia brazylijskich mieszkańców dorzecza Amazonki ich podstawowego produktu żywieniowego.

Wszystkiemu winna jest Oprah, która acai jako tzw. ''superfood'' promuje na swojej stronie internetowej.

Popularność acai zaczęła rosnąć w lutym 2008 roku, kiedy to w telewizyjnym show Oprah Winfrey poruszyła temat cudownych właściwości zdrowotnych tego owocu. Gość programu, nowojorski kardiolog zaprezentował wówczas listę produktów najbogatszych w zapobiegające starzeniu antyutleniacze, wśród których czołowe miejsce zajęła właśnie jagoda brazylijska (acai). Jak się okazało zawiera ona dwa razy więcej antyoksydantów niż bogata w nie borówka amerykańska.

Tuż po programie Oprah Winfrey opublikowała na swojej stronie internetowej listę 10 superproduktów  żywieniowych (według dr Perricone), umieszczając na pierwszym miejscu jagodę brazylijską. Acai znalazła się wyżej niż m.in. fasola, jogurt, zielone warzywa, czy orzechy.

Promowanie jagody spowodowało, że Amerykanie w produktach zawierających w swoim składzie acai zaczęli poszukiwać sposobu na utratę wagi, spalanie tłuszczu, spowolnienie procesów starzenia, na co w rezultacie w 2008 roku wydali 104 miliony dolarów.

Kobiety wydają więcej z powodu trudnych dni

Britnekonomia

Miley Cyrus. Billion dolar baby

Eksport acai z miejscowości Para w Ameryce Południowej wzrósł przez to aż o 53%. Od momentu gdy acai stała się hitem żywnościowym i wzrosło jej zainteresowanie wśród amerykańskich konsumentów,  cena jagód wielokrotnie wzrosła w Brazylii, gdzie owoc ten stanowi aż  40 proc. całego pokarmu jaki mieszkańcy tego regionu spożywają w ciągu dnia. Brazylijczyków najbardziej oburza fakt, że amerykańscy konsumenci podstawowe pożywienie biednych ludzi, traktują jako przysmak i cudowny środek poprawiający zdrowie i urodę.

Zarzuty jakie pojawiły się wobec Oprah jakoby nawiązała współpracę z eksporterami acai w celu podniesienia sprzedaży owoców, zmusiło ją do umieszczenia na stronie internetowej osobnej zakładki poświęconej acai, w której dementuje pogłoski jakoby ona czy gość jej programu dr Oz prowadzili jakąkolwiek działalność, której celem miałaby być promocja jagody w celu osiągnięcia dodatkowych korzyści. Informacje te potwierdził także Don Halcombe rzecznik firmy Harpo Inc., będącej producentem programów Winfrey.

Brazylijska żyła złota

Acai czyli inaczej jagoda palmy brazylijskiej rośnie na drzewach palmowych w dorzeczu Amazonki. Palmy acai wydają owoce wielkości ok. 25 mm dwa razy do roku. Niestety owoce ze względu na dużą zawartość tłuszczu dość szybko się psują.

W jadłospisie mieszkańców tego obszaru jagoda palmy brazylijskiej stanowi ok. 40 proc. pożywienia i jest spożywana pod różnymi postaciami, np. z mięsem, rybami, krewetkami. Smakiem przypomina dzikie jagody z czekoladą.

Lokalne władze wręcz rekomendują spożywanie owoców acai, ponieważ dzięki swoim wartościom odżywczym wpływają one korzystnie na kości i mięśnie, zapobiegają procesom starzenia, zmniejszają poziom glukozy i cholesterolu, poprawiają krążenie oraz wzmacniają system immunologiczny. Rodziców zachęca się do tego, by podawali owoc swoim dzieciom już od 6 miesiąca życia.

Jagody acai są bowiem bogatym źródłem witamin i minerałów zawierającym: witaminy B1, B2 , B3 , E, C,  fosfor , wapń , potas , białko , kwasy tłuszczowe Omega 6 i Omega 9. Zawierają także bardzo cenne dla zdrowia antyoksydanty.


Ewa Paduch

2009-05-27 15:26:36

Tagi:

media,

pieniądze,

biznes,

brazylia,

skandal,

głód,

oprah winfrey,

acai,

oprah

Komentarze

 • payson

  26.02.10, 16:01:09

  payson napisał(a):
  bardzo ciekawe informacje
 • ewcia03bar

  3.03.10, 19:56:23

  ewcia03bar napisał(a):
  to ci pani narobiła - ciekawe jak to smakuje?
 • totylkoizka

  9.03.10, 19:10:55

  totylkoizka napisał(a):
  Widzieliście jak to śmiesznie rośnie?

  http://www.gustoacaramelo.com/wp-content/uploads/2009/03/acai-berry29.jpg
 • atimere

  26.03.10, 10:36:22

  atimere napisał(a):
  amerykanie mają tendencję do popadania w obsesję, tak jak przyszła do nich moda na te jagody, całkie smaczne z resztą, tak szybko się skończy
 • listeri

  31.03.10, 23:35:12

  listeri napisał(a):
  omena1 napisał(a):
  wcale się nie dziwię Brazylijczykom jeśli to ich pozbawia podstawowego produktu zywnościowego, ale jeśli jest aż tak popularna ta jagoda to mozna przeciez stworzyć plantację i czerpać z niej krzyści

  no ale ile by Ci Amerykanie musieli wykupic tego zeby pozbawic Brazylie jedzenia. Ile ktos musialby wykupic naszych jablek by nam ich w polsce zabraklo
 • baska200

  31.03.10, 23:38:47

  baska200 napisał(a):
  fajnie że Ophra namawia amerykanów żeby w końcu się zdrowo odżywiali, oby było więcej takich apeli
 • endzi

  8.04.10, 20:16:08

  endzi napisał(a):
  Fajnie ze promuje zdrową zywnosc, ale zeby odrazu osadzac ze pozbawiaz zywnosci Brazylijczykow, przeciez n ie robi tygo specjalnie!
 • blackangel2010

  24.04.10, 19:01:34

  blackangel… napisał(a):
  To pragnienie wiecznej młodości zaczyna być już chore. współczuje ludziom którzy nie potrafią pogodzić sie z naturalnym cyklem ludzkiego życia.
 • marculka

  27.04.10, 18:07:33

  marculka napisał(a):
  Widzę że Ophra wzięła sie wreszcie za coś pożytecznego czego jak czego ale promowania zdrowej żywności to bym sie po niej nie spodziewała
 • blackangel2010

  30.04.10, 21:28:22

  blackangel… napisał(a):
  marculka napisał(a):
  Widzę że Ophra wzięła sie wreszcie za coś pożytecznego czego jak czego ale promowania zdrowej żywności to bym sie po niej nie spodziewała

  Tu chyba nie promowanie zdrowej żywności chodziło, chociaż domysly mogą być różne