Kariera Ludzie Starsza kobieta i młodszy mężczyzna - czy to może się udać?

Starsza kobieta i młodszy mężczyzna - czy to może się udać?

Starsza kobieta i młodszy mężczyzna - czy to może się udać? [fot: Photoshot/ EastNews]

Demi Moore i Ashton Kutcher, Madonna i Jesus Luz, Małgorzata Foremniak i Rafał Maserak, Kayah i Sebastian Karpiel-Bułecka. Związki dojrzałych kobiet i młodych mężczyzn stają się coraz popularniejsze. Czasami są mniej, czasami bardziej trwałe. Kiedy młodszy partner może być dla kobiety błogosławieństwem, a kiedy wręcz przeciwnie?

Przytoczone w przykładach pary to nie przypadek. - Największa liczba związków, w których to kobieta jest znacznie starsza od mężczyzny, rodzi się w środowisku ludzi mediów, celebrytów oraz w klasie ludzi biznesu - mówi w rozmowie z iWoman.pl Krzysztof Korona, psycholog i seksuolog kliniczny, psychoterapeuta, właściciel poradni PsychoNET.

Klasycznym przykładem takiej relacji jest związek 48-letniej aktorki Demi Moore z młodszym o 16 lat kolegą po fachu - Ashtonem Kutcherem. Oboje są od wielu lat ulubionym tematem tabloidów. I nie raz wróżono im już koniec.

Kwestia preferencji

Pomimo tak dużej różnicy wieku, gwiazdorska para jest małżeństwem już od pięciu lat. Wychowuje razem trzy nastoletnie córki Moore, a ona sama w kolejnych wywiadach podkreśla, że nie widzi w swojej sytuacji nic nadzwyczajnego. - Z pewnością nie jestem pierwszą osobą żyjącą w związku z młodszym mężczyzną, a jednak w jakiś sposób stałam się twarzą tego typu relacji - mówiła aktorka w rozmowie z magazynem W.

Jej zdanie podziela Krzysztof Korona, który uważa, że kluczem do udanego związku jest nie wiek, tylko wzajemna szczerość małżonków.- Związek starszej kobiety z młodszym mężczyzną może być udany, jeśli partnerzy nikogo nie udają i umieją określić swoje oczekiwania - mówi psychoterapeuta.

Czasami zdarza się, że oczekują tylko seksu. - Jeśli mężczyzna pragnie związku opartego na więzi erotycznej, powinien zdawać sobie sprawę, że kobieta w wieku np. 65 lat, nie będzie dorównywała sprawnością fizyczną 35-latkowi. Jeśli jednak mężczyzna wykazuje zaburzenia popędu seksualnego i pożąda kobiet w wieku poprzekwitalnym, a jego partnerkę pociągają bardzo młodzi mężczyźni, pod względem erotyki ich związek będzie bardzo udany - tłumaczy Korona.

Starsza partnerka może być też atrakcyjna dla młodego mężczyzny dlatego, że jest bardziej wyrozumiała. - Kobiety wcale nie tracą temperamentu, ale stają się z wiekiem bardziej zdystansowane, nie są tak ostre w ocenie niedoskonałości partnera. Młoda mogłaby się zniecierpliwić, a starsza pomyśli "a niech tam" i podejdzie do sprawy ze zrozumieniem - mówi terapeuta, dr Maria Gdowska.

ZOBACZ TAKŻE


Naukowcy: Najlepszy seks około 40.
Od biznesu do uczucia

Wzajemne relacje partnerów nie muszą jednak opierać się tylko na seksie. Często spoiwem łączącym dwoje ludzi w różnym wieku są po prostu interesy. - Mężczyznę może pociągać w kobiecie także kontekst biznesowy - mówi psycholog i psychoterapeuta. - Kiedy starsza, dajmy na to 70-letnia pani, poszukuje młodszego partnera, zaspokaja jego potrzeby materialne, wozi na wycieczki, a nawet podsuwa mu młode kochanki ich relacja także może być udana - uważa Krzysztof Korona.

Za przykład niech posłuży medialny związek 52-letniej Madonny z młodszym o prawie 30 lat modelem. Tajemnicą poliszynela jest, że debiutujący w branży Jesus Luz intratne kontrakty zawdzięcza nie tyle swojej południowej urodzie, co bogatej i wpływowej partnerce. Nie znaczy to jednak, że para nie darzyła się żadnym uczuciem. - Z moich doświadczeń wynika, że często taka więź materialna przeradza się potem w więź przyjacielską - mówi psychoterapeuta.

DOJRZAŁE KOBIETY Z MŁODSZYMI PARTNERAMI:

 

Dojrzałe kobiety i ich młodzi partnerzy
Dojrzałe kobiety i ich młodzi partnerzy
Photoshot/ EastNews
zobacz całą galerię
Dojrzałe kobiety i ich młodzi partnerzy

 

Kiedy mama ma romans z kolegą

Związek z młodym chłopakiem generuje jednak pewne problemy. Jednym z głównych jest reakcja środowiska, w jakim para się obraca. Największe trudności z akceptacją nietypowej relacji ma zazwyczaj najbliższa rodzina głównych zainteresowanych.

- Zgłaszają się do mnie dorosłe dzieci kobiet zaangażowanych w związki z młodszymi partnerami i proszą, bym zrobił coś z matką, która romansuje z ich kolegą - opowiada Krzysztof Korona. - Tymczasem, jeśli kobieta nie ma żadnych zaburzeń psychicznych i jest w pełni świadoma swoich działań, może wiązać się z 30-letnim znajomym syna i ja nie mam prawa nic jej powiedzieć - tłumaczy specjalista.

Komentarze

 • 9.10.10, 15:31:13

  ~Gość napisał(a):
  Wypowiadać może się gość i osoba zalogowana....licza sie poglądy, a do nich każdy ma prawo, ale widać nie na tym portalu..Dla kogoś związek z dużą rożnicą wieku jest nie do pomyslenia, dla kogoś jak najbardziej jest, innym jest to obojętne.Każdy temat na tym portalu jest dowodem braku umiejętności przyjmowania argumentów innych.Jesteś czemuś przeciwny, przeciwna..lecą niewybredne epitety, popierasz coś, co gania inni....lecą niewybredne epitety...ach..smutne to wszystko...
 • anita-ciesielska

  10.10.10, 21:28:18

  anita-cies… napisał(a):
  Czytam, czytam i oczom nie wierzę...jakie znaczenie ma różnica wieku, jakie znaczenie ma to kto jest starszy a kto młodszy - to wszystko stereotypy, facet może być starszy, a kobieta nie, nie chcę oceniać, ale to banał. Chyba chodzi o to, żeby być szczęśliwym, żeby spotkać człowieka, który dzieli z Tobą pasje, troski, zainteresowania, a wiek nie ma tu żadnego znaczenia.
 • karoligrz

  17.10.10, 10:14:56

  karoligrz napisał(a):
  anita-ciesielska napisał(a):
  Czytam, czytam i oczom nie wierzę...jakie znaczenie ma różnica wieku, jakie znaczenie ma to kto jest starszy a kto młodszy - to wszystko stereotypy, facet może być starszy, a kobieta nie, nie chcę oceniać, ale to banał. Chyba chodzi o to, żeby być szczęśliwym, żeby spotkać człowieka, który dzieli z Tobą pasje, troski, zainteresowania, a wiek nie ma tu żadnego znaczenia.

  masz racje, mnie osobiscie jakies roznice wieku wogole nie obchodza, kochaja sie, jest im dobrze wiec czemu nie...chociaz szczerze powiem ze osobiscie jakos nie moglabym spotykac sie z mlodszym facetem ode mnie, jakos sa dla mnie mniej dojrzali (no albo spotykalam zawsze niewlasciwych) moj maz jest starszy ode mnie 4 lata, wiec jest ok
 • nie

  17.10.10, 12:27:32

  nie napisał(a):
  Zawsze jest lepiej kiedy jest mężczyzna starszy. Jeśli jest młodszy i jak się kochają to raczej nie powinno być przeszkód na drodze do szczęścia.
 • 2.11.10, 00:51:01

  ~Gość napisał(a):
  Nclick to commentie wiem jak Wy, ale ja nie rozumiem tych, którzy z niesmakiem i krytyką podchodzą do związków, w których partnerka jest dużo starsza (od 10 lat w górę) od swego partnera. Komentarze zaczynają się od słów: jak ona może męczyć tego chłopaka, czy jej nie wstyd, przecież mogłaby być jego matką, aż do bardziej niewybrednych. Co dziwne najgłośniej wypowiadają się właśnie kobiety, mężczyzn to najczęściej nie razi.
  Nie razi natomiast fakt, który zakorzeniony jest w kulturze i cywilizacji europejskiej (i innych), że dużo starszy mężczyzna jest w związku z młodszą kobieta, różnica wieku sięga nawet czasami takich rozmiarów, że nie tylko mógłby być ojcem, ale również dziadkiem. Takie związki budzą podziw – zwłaszcza dla mężczyzny – i podkreślają jego pozycję.
  To wszystko dzieje się natomiast w czasach, kiedy mamy szalejące ruchy feministyczne, obrony praw innych orientacji seksualnych, pochwałę swobody słowa i czego sobie jeszcze wymyślicie. W głowach ludzi jednak zakorzeniona jest negacja dla takich związków.
  Ludziom, którzy zdecydowali się na takie związki też jest bardzo trudno. Nie mogą zachowywać się swobodnie, gdy są na ulicy nie mogą okazywać sobie uczucia, bo od razu budzą niezdrowe zainteresowanie – śmiech, podszeptywanie, złośliwe komentarze.
  To jest fakt – zastanówmy się jednak dlaczego tak jest, no a może tak musi być. Wróćmy do kobiet, bo to one głównie krytykują takie związki. Być może zazdrość powoduje właśnie ich złośliwe komentarze. Upraszczając – „ja żyję z tym 50-letnim piernikiem, który godzinami przesiaduje w kapciach przed telewizorem, a ostatnie kwiaty dostałam od niego 5 lat temu i musiałam mu jeszcze o tym przypominać”. No tak - właśnie takie związki starszej kobiety z młodszym mężczyzną muszą budzić zazdrość – to są bardzo burzliwe i dynamiczne związki. Co więcej obie strony czerpią bardzo dużo energii z tego związku.
  Przeciwnicy powiedzą, że biologia jest wbrew tym związkom. Że zegar biologiczny „tyka” zdecydowanie szybciej u kobiet i za klika lat ta różnica – być może teraz niezauważalna – przesądzi o końcu miłości, pożądania itd. Pewnie mają rację, takie niebezpieczeństwo zawsze istnieje, ale któż nie obserwował małżeństw czterdziesto- parolatków, które przeżywają bardzo poważne kryzysy. W których jest dokładnie to samo, mężczyzna czuje, że jego życie już powoli toczy z górki i chce przeżyć drugą młodość. Bardzo często przy takich przesileniach dochodzi do rozwodów, bo okazuje się że dzieci już są odchowane i nic nie łączy tych dwoje. To wszystko zakorzenione jest jednak w naszej psychice, w naszej mentalności, w naszym wychowaniu.
  No i cóż o dziwo właśnie takie rozwody po czterdziestce są u nas akceptowalne. Zresztą o ich genezie, która sięga dużo wcześniej pisałem już w „Tylko mnie kochaj”. Wszystko moim zdaniem wpisane jest w kwestię czy nasze związki cementuje miłość, czy przywiązanie i poczucie obowiązku.
  Wracając do tematu – zły odbiór społeczny + zegar biologiczny – na pewno nie ułatwiają powstawaniu takich związków. Być może mogą one funkcjonować w sferach pop gwiazd, czy aktorów – ogólnie mówiąc w show-biznesie, ale w zwykłej Polsce miejsko-powiatowo-gminnej skazane są na ciągłe trudności. Bez różnicy jednak, gdzie obserwujemy takie związki – to nie dajemy im dużych szans – odliczając po cichu kiedy się rozejdą – a wtedy z poczuciem triumfu – powiemy – to było przecież nienaturalne…
 • iwona_r

  3.11.10, 12:34:42

  iwona_r napisał(a):
  A ja mam kolegą, którego kochanka jest od niego dwa razy starsza i są niezwykle udaną parą. Choć bez większej przyszłości niestety. A szkoda, bo naprawdę do siebie pasują.
 • 3.06.11, 05:13:09

  ~Gość napisał(a):
  jestem 6 lat starsza od mojego chlopaka kochamy sie i nie wyobrarzamy sobie aby bylo inaczej i bysmy zmienili partnerow.wiek to nie wszystko o ile sie nie przesadza
 • 16.04.12, 21:26:20

  ~stelina napisał(a):
  Pamiętajcie tam gdzie jest miłość to nie liczy się wiek ,miłość przychodzi sama niespodziewanie
  kto kocha ten wie ,nie ma różnicy kto ile ma lat proszę zobaczyć ile młodych ludzi się rozwodzi a są w
  jednakowym wieku prawdziwa miłość to siła nie do pobicia Proszę pamiętać co dajesz to odbierasz
  w życiu Serdecznie Pozdrawiam Życzę wszystkim dużo miłości.
 • 16.04.12, 22:21:24

  ~stelina napisał(a):
  Pamiętajcie tam gdzie jest miłość to nie liczy się wiek ,miłość przychodzi sama niespodziewanie
  kto kocha ten wie ,nie ma różnicy kto ile ma lat proszę zobaczyć ile młodych ludzi się rozwodzi a są w
  jednakowym wieku prawdziwa miłość to siła nie do pobicia Proszę pamiętać co dajesz to odbierasz
  w życiu Serdecznie Pozdrawiam Życzę wszystkim dużo miłości.
 • 3.01.13, 14:16:15

  ~GOŚĆ@ napisał(a):
  w obecnych czasach każde małżeństwo ma 60% szans na rozwód. Tak mówią statystyki.