Wywiady i reportaże Porady prawne Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym

Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym

Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym [fot: Yuri_Arcurs/Dreamstime]

Pracodawca nie jest zmuszony do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Wyjątkiem jest tu jednak pracownica w ciąży.

Pytanie: Jestem obecnie na urlopie wychowawczym. Po jego zakończeniu chciałabym w pierwszej kolejności wykorzystać przysługujący mi urlop wypoczynkowy. Czy pracodawca może odmówić mi udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie wychowawczym?

Odpowiedź: Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Reguła ta nie odnosi się więc do wniosku o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po wychowawczym.

W przypadku pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej miesiąc okresie urlopu wychowawczego każdy miesiąc przebywania na urlopie wypoczynkowym zmniejsza wymiar urlopu o jedną dwunastą.

Zatem termin urlopu wypoczynkowego planowanego po powrocie z urlopu wychowawczego powinno się uzgodnić z pracodawcą. Nie ma on jednak obowiązku udzielenia go bezpośrednio po urlopie wypoczynkowym, ale może się zgodzić.

WIĘCEJ PORAD PRAWNYCH NA E-PRAWNIK.PL

2011-03-07 18:01:14

Tagi:

urlop,

macierzyński,

wychowawczy,

wypoczynkowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.