Wywiady i reportaże Joanna Orleańska pochodzi ze Śląska i popierała protesty górników. Czy o swoje przywileje upomną się...
2015-01-19 06:54:00

Joanna Orleańska pochodzi ze Śląska i popierała protesty górników. Czy o swoje przywileje upomną się teraz artyści? "Muszą zajmować się komercją, zamiast tworzyć"

1/4
Joanna Orleańska cieszy się z sukcesu górników
fot: Michał Dyjuk / Reporter

Górnicy protestujący przeciwko likwidacji kopalń podpisali porozumienie z rządem i nie tylko obronili swoje miejsca pracy, ale i wywalczyli kolejne przywileje. Ich stanowisko popiera pochodząca z Bytomia aktorka Joanna Orleańska. Gwiazda produkcji takich jak Zwerbowana miłość czy Senność nie tylko broni górników, ale też jest przekonana, że artyści też powoli zaczynają walczyć o swoje.

iWoman.pl: Coś Pani opiszę. W antryju na byfyju stoi szolka tyju. Potrafi to Pani przetłumaczyć?

Joanna Orleańska: Nie.

Jak to, Ślązaczka?!

No niestety, nigdy nie mówiłam gwarą.

Dlaczego?

Rodzice pilnowali, żebym mówiła ładną polszczyzną. Pochodziłam z inteligenckiej rodziny - tata archeolog, mama inżynier budowlaniec, ciocia nauczycielka. Dlatego zawsze mówiliśmy, normalnie.

Ale stykała się Pani z gwarą. Choćby rozmawiając ze znajomymi.

Niespecjalnie. W szkole jej nie uczono, a znajomi z podstawówki, którzy mogli ją znać, szybko znikali.

Gdzie?

Pod ziemią. Pamiętam, że całymi klasami wywożono nas do kopalń na wycieczkę. Oczywiście do takich zamkniętych. Namawiano chłopaków, żeby zaraz po podstawówce szli pracować przy węglu. Niektórzy znikali od razu, nawet nie kończyli szkoły. Niektórzy nie radzili sobie z nauką, ale większość po prostu pochodziła z górniczych rodzin i był to naturalny wybór .

Tak się złożyło, że obracałam się w zupełnie innym środowisku. Koleżanki, z którymi się trzymałam, miały artystyczne dusze. Dziś jedna z nich jest znaną graficzką, mieszka w Krakowie, ma męża artystę. Druga jest kierownikiem produkcji w telewizji. W liceum miałam wybitnie zdolnych kolegów. Andrzej, który wygrywał wszystkie olimpiady matematyczne, potem poszedł do Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, stamtąd na staż do USA. Dziś doradza włoskiemu rządowi. Po lekcjach chodziłam do szkoły muzycznej, więc znałam muzyków, artystów... To był mój świat.

Mimo wszystko musiała się jednak Pani stykać z tym drugim. W końcu mieszkała po sąsiedzku z kopalnią!

Nawet z kilkoma! Nasza kamienica notorycznie się trzęsła, bo biegły pod nią tunele. Do dziś pamiętam z dzieciństwa, jak stoję i trzymam kryształy, żeby nam nie pospadały z kredensu. Albo telewizor! Potem mama przychodziła i opowiadała, które budynki popękały, bo pracowała w instytucji, która zajmowała się ich remontowaniem. Czyścili budynki, które po pół roku i tak były całe czarne. I to nie tylko na zewnątrz. Bo kiedy zamawiało się węgiel i ogromne ciężarówki zrzucały go na chodnik pod bramy, to kto tylko nie zamknął okna, miał w mieszkaniu chmurę dymu.

Co sobotę kobiety stawały więc w tych oknach z wiadrami i ścierały z parapetów grubą warstwę sadzy. A musi pani wiedzieć, że to nie jest tak łatwo sczyścić. Jest kleista, rozciera się i rozmazuje.

Czytaj dalej i dowiedz się, co aktorka sądzi o kompleksie niewolników u mieszkańców Śląska

Dorota Ziemkowska

Komentarze

 • 2.07.15, 11:53:49

  ~msio2 napisał(a):
  kobieto nigdy nie godej ze jesteś ze slaska wstyd
 • 29.07.15, 14:10:22

  ~Tomek Jurasz napisał(a):
  Nich "znana aktorka " zajmie się swoimi sprawami , może wtedy będzie znaną aktorką bo teraz to nawet pies z kulawą noga o niej nie słyszał !
 • 29.07.15, 15:26:15

  ~PanPolak napisał(a):
  Jest najbardziej znana z popierania Polskich Górników
 • 29.07.15, 18:13:46

  ~pyk napisał(a):
  A co jej ci.... to szyb wentylacyjny. taka aktorka jak i propagatorka. Cos ten jej chlop slabo jej fedruje.
 • grymas

  18.10.15, 10:11:40

  grymas napisał(a):
  Dziwię się, że język śląski nie jest zakazany.
  To ne dopuszczalne aby w tak rażący sposób zniekształcać słowa, jak słysze śląską mowę to zatykam uszy, po prostu wstyd mi, że taki język istnieje w Polsce.
  Wnioskuję aby karać każdego kto posługuje się tą mową oraz ją rozpowszechnia
 • grymas

  18.10.15, 10:14:02

  grymas napisał(a):
  ślonzoki to pazerna nacja zarabiaja wiele maja różne dodatki a ciągle im mało tym podziemnym kretom
 • grymas

  18.10.15, 10:15:09

  grymas napisał(a):

  ~Klayt napisał(a):

  Jestem fajna dupa, mam spore cycki . Resztę sobie daruj.

  kto ma spore cycki ten ma całkiem niespory rozumek
 • 7.12.15, 09:07:14

  ~SIZAR napisał(a):
  SZLAK MNIE TRAFIA GÓRNICY GÓRNICY GÓRNICY JACY ONI BIEDNI SKRZYWDZENI ITD. JESTEM BYŁYM STOCZNIOWCEM PODNISŁEM SIĘ MIMO ZE NAS OLALI I ZAZNACZAM ŻE PRACOWAŁEM NA PRODUKCJI W MROZIE DESZCZU I SPIEKOCIE NIE MIELIŚMY BARBÓREK TRZYNASTEK HUJ WIE CO JESZCZE DODATKI DZIECI NA STUDIA MOJE MUSIAŁY TYRAĆ BO NIE BYŁO MNIE STAĆ A TE CAPY ZE ŚLASKA WYPOWIEDZ MATKI DODATKI MI ZABIORĄ A MĄZ WIELKI GÓRNIK W MAGAZYNIE SIEDZI WZIĄŚĆ SIĘ ZA TĄ BANDE I ZNAJDĄ SIE PIENIĄDZE A NIE DOKŁADAĆ
 • 3.01.16, 05:39:51

  ~dejto napisał(a):
  ratowac ratowac ALE TYLKO DO WYSOKOSCI WŁASNYCH ZYSKOW I EMERYTURY PO 20/25 LATACH TEZ WYPŁACAC Z KOPALN A DO ZUSu przychodzić w wieku obowiazującym wszystkich...............a nie kosztem kasjerki z biedronki......płacić z tego co se ufedrujooooooo....TROCHE HONORUU..... górnicki
 • 3.02.16, 17:34:41

  ~hip napisał(a):
  Praca górników pod ziemią jest bardzo ciężką rozumiem ale musi być przede wszystkim opłacalna jeżeli nie jest panowie górnicy to pytam się czy ja mam dopłacać do waszego wynagrodzenia jeżeli nie to ktoś musi pytam się kto ?