Aktualności Gródek nad Dunajcem. Historia nad jeziorem

Gródek nad Dunajcem. Historia nad jeziorem

Gródek nad Dunajcem. Historia nad jeziorem [fot: Mateusz Giełczyński/GNU/Wikimedia]

Popularna wieś letniskowa Gródek, nad Jeziorem Rożnowskim, pełna jest ośrodków wypoczynkowych, przystani i kąpielisk. W okolicy ostały się też ruiny historycznych budowli, m.in. posiadłość Zawiszy Czarnego.

Leżący w powiecie nowosądeckim Gródek nad Dunajcem kojarzony jest przede wszystkim z Zalewem Rożnowskim. Jezioro powstało w wyniku spiętrzenia rzeki Dunajec. Dzięki wybudowanej w latach 1937-1942 zaporze o długości 500 m i wysokości 31 m Gródek stał się wsią letniskową. Tam jezioro rozlewa się najszerzej, co sprzyja turystyce. Goście mogą oddawać się rozmaitym sportom wodnym, łowić ryby (w jeziorze dominują leszcze, okonie, a rybą koronną jest sandacz) lub wylegiwać się na plaży, ciesząc oko malowniczym krajobrazem. I to, jakim - wokół jeziora rozpościera się górzysty teren porośnięty lasami.

Ci, którzy lubią aktywny wypoczynek, mogą popłynąć na Małpią Wyspę, na której znajdują się rezerwat ptactwa wodnego oraz ruiny XIV-wiecznej strażnicy. Turyści dostają się na nią za pomocą kajaków, łodzi lub rowerów wodnych.

Na terenie gminy, w Rożnowie, znajduje się również inne historyczne atrakcje. W XV w. miał tutaj swoją posiadłość słynny rycerz Zawisza Czarny. Należał do niej zameczek Łazy, wybudowany na skalistym cyplu nad Dunajcem w 2 połowie XIV w. przez Piotra z Rożnowa. Zamek należał do sytemu warowni strzegących doliny rzeki - pisze w przewodniku National Geographic, Dariusz Jędrzejewski.

Zamek nigdy nie został odrestaurowany, zachowały się jedynie fragmenty murów obwodowych i zabudowy wewnętrznej. Ślub Jana Amora Tarnowskiego z wnuczką Zawiszy stał się powodem rozpoczęcia budowy drugiego zamku, którą jednak przerwano.

2013-08-07 00:15:09

Treść pochodzi z:

Tagi:

podróże,

gródek nad dunajcem

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.