Aktualności Oto, dlaczego pies jest najlepszym przyjacielem człowieka

Oto, dlaczego pies jest najlepszym przyjacielem człowieka

Oto, dlaczego pies jest najlepszym przyjacielem człowieka [fot: PAP/EPA]

Mózgi psów i ludzi reagują na dźwięki, np. śmiech albo szczekanie, w... jednakowy sposób. To pomaga wyjaśnić, dlaczego nasze gatunki tak łatwo się ze sobą dogadują.

Do takiego wniosku doszła Attila Andics z MTA-ELTE Comparative Ethology Research Group na Węgrzech i jej współpracownicy po badaniach 11 psów. Zwierzęta wyszkolono tak, by umiały długo leżeć bez ruchu. Dzięki temu można je było przebadać za pomocą funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego.

Naukowcy badali aktywność mózgu psów, kiedy te słuchały niemal 200 różnych odgłosów ludzkich i psich, od skomlenia i płaczu po szczekanie i śmiech. Podobnie zbadano 22 ludzi.

Andics porównała wyniki uzyskane podczas identycznego eksperymentu przeprowadzonego u ludzi i czworonogów. Jak twierdzi, że mózgi ludzi i psów, w reakcji na głos, zapalają się w podobnych obszarach. Jak się spodziewała, mózgi psów reagują silniej na szczekanie i skamlenie, a mózgi ludzi - na odgłosy ludzi.

Psy i ludzie żyją w podobnym środowisku społecznym - zauważa Andics. Nasze wyniki pozwalają sądzić, że używają podobnych mechanizmów mózgowych do przetwarzania informacji społecznej - dodaje. To pomaga wyjaśnić, dlaczego nasze gatunki tak łatwo się ze sobą dogadują...

2014-02-21 16:22:12

Treść pochodzi z:

Tagi:

psychologia,

pies,

pies przyjacielem człowieka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.