Podróże Cygańska rodzina, dom bez dzieci i walka o wiarę. Joanna Lamparska odkrywa najstarsze kino świata, w...
Joanna Lamparska przedstawia Woman's world
2015-01-01 07:10:00

Cygańska rodzina, dom bez dzieci i walka o wiarę. Joanna Lamparska odkrywa najstarsze kino świata, w którym nie ma popcornu, coli ani komórek, za to ciągle można usłyszeć pianino

1/5
26 września 1909 roku miał miejsce pierwszy pokaz filmu w kinie Pionier.
fot: Kino Pionier

Nie jest lśniącym nowością multipleksem w jednej z galerii handlowych. Nie jest nawet architektonicznym unikatem, a jednak ma duszę. Choć kino Pionier to malutka salka wciśnięta w parter secesyjnej kamienicy, dla światowej kinematografii jest jednak najważniejsza. Bo Pionier to... najstarsze kino na świecie. Ten zaszczytny tytuł został potwierdzony oficjalnym certyfikatem komisji Guiness World Records w 2005 roku.

Wejście na południowym krańcu Alei Wojska Polskiego w Szczecinie niczym nie zdradza tego, co kryje się w środku. Nowoczesna, przeszklona witryna przypomina raczej elegancki butik. Tylko plakaty, filmowe fotosy i wielki napis Kino Pionier wskazują na przeznaczenie lokalu. Kino pamięta początki dwudziestego wieku, gdy zdolny do utrwalania ruchu kinematograf był jeszcze rzadką atrakcją. Założył je w 1907 roku Otto Blauert przy ówczesnej ulicy Falkenwalder Strasse 138. Wtedy było to małe przedsięwzięcie. Prawdziwy sukces odniósł dopiero kolejny właściciel, Albert Pietzke, który odkupił kino od Blauberta i nadał mu światową nazwę Helios-Welt-Kino-Teater.

Pietzke rozbudował kino powiększając salę do 185 miejsc i 26 września 1909 roku urządził w nim pierwszy pokaz filmu. Jaki był jego tytuł, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że w ówczesnym repertuarze figurowały m.in. dramat Cygańska Rodzina, film W walce o wiarę czy komedia sentymentalna Dom bez dzieci.

Joanna Lamparska
Mapa