Kraków na weekend – co zobaczyć, zabytki, atrakcje
Kraków spokojnie może być wizytówką Polski poza jej granicami – kusi polskich i zagranicznych turystów swoim klimatem. Pełen jest zabytków i z pewnością weekend wystarczy, aby poznać najciekawsze zabytki dawnej stolicy Polski.
Rynek Główny
Krakowski rynek zawsze tętni życiem, szczególnie w okresie letnim jest to idealne miejsce do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. W granicach starówki znajduje się bardzo wiele zabytków, dlatego to dobry punkt startowy do zwiedzania Krakowa. Oprócz zabytków w samym Rynku znajduje się tyle atrakcji, że na pewno spędzicie tam dłuższą chwilę. Rynek Główny został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Podziemia Rynku
Pierwsze w Polsce i unikatowe na skalę światową podziemne muzeum. Wystawa zatytułowana „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa” jest multimedialnym widowiskiem, podróżą w czasie. W znajdującym się 8 metrów pod powierzchnią Rynku parku archeologicznym, zaprezentowany został przekrój wielkiego, tętniącego życiem, średniowiecznego Krakowa.
Sukiennice
Sukiennice zawsze pełniły funkcję handlową – dzisiaj znajdziecie tu stragany z rękodziełem i biżuterią. Na pierwszym piętrze Sukiennic znajdują się wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku.
Wawel
Zamek na Wawelu cieszy się największym powodzeniem wśród zabytków Krakowa. W przeszłości był domem wielu królów Polski, a dziś ten bezcenny zabytek jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kościół Mariacki
Przepiękna budowla gotycka z XV wieku w samym sercu Rynku Głównego w Krakowie. To z jego wieży co godzinę rozlega się hejnał odgrywany na cztery strony świata – hejnaliści pełnią aż 24-godzinne dyżury.
Kazimierz
Kazimierz jest częścią Krakowa, która wchodzi w skład Starego Miasta. Ciekawa, malownicza część miasta – tutaj kwitnie towarzyskie i artystyczne życie. W okolicy znajduje się wiele synagog – Stara, Izaaka, Remch, Kupa czy Tempel.
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki to najbardziej popularny z czterech kopców w Krakowie, wzniesiony dla uczenia Tadeusza Kościuszki. Znajduje się niedaleko od centrum, a z jego wierzchołka w pogodne dni roztacza się wspaniały widok na Kraków. Poleca się wejście na samą górę w godzinach popołudniowych, najlepiej po zmroku, kiedy miasto topi się w swoich neonach.
Okno Papieskie
To najsłynniejsze okno w Polsce znajduje się w Pałacu Biskupim przy ulicy Franciszkańskiej. Papież Jan Paweł II podczas pielgrzymek do Polski tutaj odpoczywał i tutaj witał młodzież stojąc w oknie – w nieoficjalnych, bardzo serdecznych i emocjonalnych spotkaniach. W tym miejscu nieraz padły słowa: „Jakby kto pytał – Franciszkańska 2”.
Wieliczka
Jeżeli jesteś już w Krakowie i zostało Ci trochę czasu to z pewnością nie możesz ominąć oddalonej o 10 km od miasta Kopalni Soli w Wieliczce. Z Krakowa możesz dojechać tam pociągiem podmiejskim lub minibusem z Dworca Głównego. Kopalnia przyciąga miliony turystów i została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, jako jeden z pierwszych obiektów.