Skandynawia modnym kierunkiem?
Styl skandynawski we wnętrzach, hygge i spokój życia inspirowany stylem życia mieszkańców tego regionu staje się coraz popularniejszy. Skandynawia podbija nie tylko nasze domy i mieszkania, ale również jest coraz chętniej wybierana jako kierunek na urlop. Dzikość natury i fiordy w Norwegii, porządek i malownicze widoki w Szwecji, czy charakterystyczny oraz kultowy styl w Danii. Niezależnie od pory roku Skandynawia jest ciekawym kierunkiem podróży i wcale nie takim drogim jakby się mogło wydawać – wszystko zależy od umiejętnego rozplanowania budżetu wyjazdu oraz korzystnego zakupu waluty obowiązującej w danym państwie.
Waluty w państwach skandynawskich
Choć w każdym z trzech państw leżących na Półwyspie Skandynawskim obowiązują korony, to jednak różnią się one w zależności od kraju. W Norwegii płaci się koronami norweskimi. W Danii koronami duńskimi, a w Szwecji koronami szwedzkimi. Wspólna część nazwy nie jest przypadkiem. Bowiem te kraje wiąże historia oraz unia walutowa, która wprowadziła we wszystkich trzech państwach walutę korona, oczywiście nawiązywała ona do ustroju tych krajów. Skandynawska Unia Walutowa jednak nie przetrwała I wojny światowej i rozpadła się. Każde z państw zachowało człon „korona” w nazwie, jednak został dodany drugi człon „narodowy”. Dzisiejsze korony norweskie (w skrócie NOK), korony szwedzkie (SEK) i korony duńskie (DKK) nie są ze sobą powiązane, jednak kurs każdej z nich kształtuje się poniżej 1 zł. Tyle słowem historycznego wstępu, czas na konkrety i wskazanie kosztów wyjazdu do krajów skandynawskich.
Ceny w Norwegii
W Norwegii faktycznie jest dosyć drogo, w szczególności dla turystów, którzy nie zarabiają w NOK. To właśnie kraj fiordów znajduje się w czołówce najdroższych państw na świecie. O ile nocleg w okazyjnej cenie może nie być trudny do znalezienia, tak np. wynajem auta na miejscu to koszty kilkukrotnie większe niż w innych turystycznych regionach na świecie. Ceny w restauracjach, ceny alkoholu, czy bilety komunikacji miejskiej będą miały najwyższe koszty przeliczając korony norweskie na PLN. Jednak jeżeli chodzi o atrakcje i wejściówki do miejsc typowo turystycznych, koszty są zbliżone do tych znanych z innych europejskich stolic. Aktualny kurs korony norweskiej kształtuje się w okolicach 0,47 zł, a na wykresach nie ma zbyt dużych wahań, co można sprawdzić np. tutaj: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/nok-pln/.
Płatności w Szwecji
Podobnie jak w Norwegi, w Szwecji ceny są dosyć wysokie, szczególnie w restauracjach. Jednak mniejszy problem będziemy mieli podczas szukania noclegów w bardziej przystępnej cenie. To ile koron szwedzkich zapłacimy za dany produkt lub usługę w Szwecji w dużej mierze zależy od miasta i regionu kraju. Pociągi są dosyć drogie, jednak wielu turystów chętnie korzysta z tańszych przejazdów autobusami. Atrakcje turystyczne są w przystępnej cenie, a jeżeli poszukamy dokładniej, to możemy znaleźć wiele darmowych ciekawych miejsc. Przed wyjazdem do Szwecji warto sprawdzić kurs SEK https://www.walutomat.pl/kursy-walut/sek-pln/. Warto wiedzieć, że w Szwecji praktycznie wszędzie zapłacimy bezgotówkowo. Banknoty korony szwedzkiej są bardzo rzadko używane.
Koszty wyjazdu do Danii
Mimo że Dania niekoniecznie przychodzi jako pierwsza na myśl jako kierunek wakacyjny, to w tym kraju nie tylko Legoland ucieszy małych i większych. Warto pomyśleć o celu naszego wyjazdu, czy chcemy skupić się na atrakcjach dla dzieci, pięknych widokach i relaksie, czy na zwiedzaniu ciekawych miasteczek. Dania nie należy do najtańszych państw, więc określenie planu wycieczki jest ważne pod względem określenia budżetu wakacji. Płatne atrakcje typu muzea są droższe niż w innych europejskich stolicach, ale kraj ma wiele do zaoferowania pod względem ciekawych miejsc, do których wstęp jest bezpłatny. Zanim udamy się do Danii warto sprawdzić kurs korony duńskiej, korzystną wymianę oferują kantory internetowe takie jak Walutomat.pl https://www.walutomat.pl/kursy-walut/dkk-pln/. Wycieczka do Danii nie musi być kosmicznie droga, o ile wcześniej zaplanujemy każdy aspekty wyjazdu i korzystnie zakupimy walutę.
O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem?
Z pewnością warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu oraz o wyrobieniu karty EKUZ. Niezależnie od pory roku trzeba sprawdzić przed wyjazdem pogodę, ale równocześnie być przygotowanym na każde warunki – w końcu na Półwyspie Skandynawskim nawet latem pogoda może się szybko zmieniać. Zakupu waluty nie warto zostawiać na ostatnią chwilę, wcześniejsze zorientowanie się w kursach NOK, SEK, czy DKK pozwoli na wymianę środków w momencie, gdy kurs będzie korzystny.