Wakacje za granicą autem? Pomyśl o dodatkowym ubezpieczeniu
Niemal połowa respondentów odpowiadających na pytania ankieterów w sondażu z maja 2021 roku przeprowadzonego na zlecenie Automarket.pl[1], deklarowało, że na urlop chce wyjechać własnym samochodem. Było to 42,5 proc. uczestników badania, a kolejnych 38 proc. zastanawiało się nad wyborem tego środka transportu. Przed wyjazdem własnym autem na wakacje warto je gruntownie sprawdzić pod względem technicznym i wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Co będzie potrzebne, jeśli na wakacje takim pojazdem jedziemy za granicę?
Podstawowe, obowiązkowe ubezpieczenie OC
Zarówno w Polsce, jak i za granicą posiadacz samochodu musi zapewnić swojemu pojazdowi ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W kraju nie musimy mieć przy sobie polisy OC, by okazać ją podczas kontroli drogowej, ponieważ odpowiednie służby mogą sprawdzić fakt aktualnego ubezpieczenia w systemie CEPIK, czyli w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Natomiast przy planowaniu wyjazdu zagranicznego, zadbajmy nie tylko o zapewnienie ochrony dla swojego auta, ale i zapakowanie do kompletu dokumentów wyjazdowych potwierdzenia zawarcia polisy.
Możemy się zastanawiać, czy wykupione w polskim towarzystwie ubezpieczeniowym ubezpieczenie samochodu OC będzie obejmowało także szkody spowodowane w ruchu drogowym za granicą? Czy polskie OC jest honorowane np. w Chorwacji czy we Włoszech, gdzie Polacy chętnie podróżują na swoje letnie urlopy?
Okazuje się, że w przypadku państw członkowskich Unii Europejskiej wystarczające jest posiadanie polskiego ubezpieczenia OC. Obejmuje ono także szkody powstałe podczas jazdy samochodem w Szwajcarii, Norwegii, Liechtensteinie, Bośni i Hercegowinie, San Marino, Wyspach Owczych, Monako, na Islandii, Gibraltarze oraz na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
W przypadku gdy wybieramy się na urlop poza kraje europejskie i niektóre poza kontynentem, polisa OC nie wystarczy. Musimy wtedy postarać się o wydanie tak zwanej Zielonej Karty, inaczej Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. To dokument, który potwierdza, że mamy ważne ubezpieczenie OC i w razie spowodowania szkód w ruchu drogowym nasz ubezpieczyciel pokryje je z własnych środków. Zieloną Kartę w UNIQA wydajemy w standardzie na wszystkie kraje Systemu Zielonej Karty do każdego pakietu OC oraz OC+AC. Dokument ten jest konieczny podczas przejazdu przez terytorium Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji i na Ukrainę.
Jeśli sprawdzimy, że w kraju, do którego się wybieramy, nie obowiązuje kierowców ani OC wydane przez polskiego ubezpieczyciela, ani Zielona Karta, pozostaje nam tylko wykupić ubezpieczenie graniczne. Jest ono konieczne np. w Kosowie.
Zwiększenie ochrony ubezpieczeniowej podczas wyjazdu zagranicznego
W czasie wakacji za granicą może dojść do uszkodzenia auta w wyniku działania osób trzecich, a jego naprawa w warsztacie poza krajem pociągnie za sobą duże koszty. Może się też zdarzyć, że nasz samochód padnie łupem złodziei, w wyniku czego zostaniemy pozbawieni środka transportu.
Można jednak skutecznie chronić się przed konsekwencjami takich sytuacji, wykupując ubezpieczenie autocasco, które nie jest zaliczane do grona obowiązkowych, za to może stać się dla nas nieocenioną pomocą podczas zagranicznej podróży własnym autem. AC chroni przed finansowymi konsekwencjami szkód w pojeździe, nawet wtedy, gdy sami spowodujemy kolizję lub wypadek. Może obejmować akty wandalizmu, stłuczki, pożar czy kradzież pojazdu.
Mając w planach wyjazdy zagraniczne swoim autem, odpowiedzialne jest zapewnienie sobie możliwie szerokiego wariantu ochrony. Upewnijmy się też, czy wybrany pakiet AC chronić będzie nas tylko w Polsce, czy również poza granicami kraju. Kalkulator ubezpieczenia samochodu AC pozwoli wyliczyć składkę, jaką będziemy musieli uiścić dla objęcia ochroną przed ryzykiem wielu szkód, które mogą przydarzyć się podczas zagranicznej podróży.
Pomoc w nagłych przypadkach – assistance
Dla własnego spokoju podczas podróży i zwiększenia poczucia bezpieczeństwa w trakcie wyjazdu za granicę własnym autem, możemy także wykupić ubezpieczenie assistance, które jest rozwiązaniem na „wszelki wypadek”. Jeśli zdarzy się wypadek, awaria, potrzeba holowania pojazdu, a nawet konieczność dostarczenia paliwa, pomoc tłumacza czy natychmiastowa pomoc medyczna, to ubezpieczenie assistance może nam to zapewnić. Warto podkreślić przy tym, że w przypadku takiej ochrony i wyjazdu zagranicznego musimy wybrać opcję ubezpieczenia działającą również poza terytorium Polski, co pociąga za sobą nieco wyższą składkę.
[1] https://forsal.pl/lifestyle/turystyka/artykuly/8158934,urlop-wakacje-prawie-polowa-polakow-chce-wyjechac-na-urlop-wlasnym-autem-sondaz.html