Kultura Film Oto najbardziej wyczekiwane premiery kinowe 2013 roku: Leonardo DiCaprio jako Wielki Gatsby, Wałęsa ...
Kultura

Oto najbardziej wyczekiwane premiery kinowe 2013 roku: Leonardo DiCaprio jako Wielki Gatsby, Wałęsa widziany oczami Wajdy i spaghetti western od Tarantino

Oto najbardziej wyczekiwane premiery kinowe 2013 roku: Leonardo DiCaprio jako Wielki Gatsby, Wałęsa widziany oczami Wajdy i spaghetti western od Tarantino [fot: Deklofenak/iStockphoto]

USA czasów prohibicji, XIX-wieczna Francja, środek oceanu, a może ulice Warszawy? Sama wybierz, która sceneria odpowiada ci bardziej. Możesz postawić też na bohaterów: nastolatki, zachodzące w ciążę dla mody, zdegenerowanych policjantów, upokarzanych niewolników, piękne i próżne damy do towarzystwa albo porzuconych kochanków. Redakcja iWoman.pl przygotowała subiektywny ranking największych premier tego roku. Zobacz, czego nie wypada przegapić.

Bejbi Blues

Dramat, Polska
Reżyseria: Katarzyna Rosłaniec
Obsada: Magdalena Berus, Nikodem Rozbicki, Klaudia Bułka
Premiera: 4 stycznia 2013

Natalia chciała mieć dziecko, bo fajnie jest mieć dziecko. Można je ładnie ubrać i wyprowadzić do parku na spacer. Stąd wziął się Antoś - jej własny, mały człowiek. Jak zamówienie z McDonalda - tu i teraz, na szybko, bo potrzeby są po to, żeby je zaspokajać.

 

Rosłaniec kontrowersyjny debiut ma już za sobą. W 2009 roku na ekrany kin weszły jej Galerianki - smutny i przerażający obraz polskich gimnazjalistek, urywających się z lekcji i włóczących po centrach handlowych w poszukiwaniu sponsora. Takiego, który kupi nową bluzkę, telefon, kozaczki.

Teraz reżyserka wraca z nie mniej straszną diagnozą. Dzisiejsza młodzież to pokolenie smsów, blogów i fast foodów. Kapryśne i rozpieszczone, z roszczeniowym podejściem do życia i przedmiotowym do ludzi. Kiedy poznajemy Natalię, ma 17 lat i sześciomiesięczne dziecko. O dziwo, planowane, ale traktowane jak gadżet z funkcją kochania, w porywach: dodatek do stylizacji. Gdzieś w ten świat wciągnięty zostaje też jego ojciec, Kuba - lat 18, skejt z klasy maturalnej. Taki, który odczuwa dumę z syna, gdy ten pierwszy raz wypowie słowo dupa. Mocne i smutne, jak to u Rosłaniec.

Holy Motors

Dramat, Francja
Reżyseria: Leos Carax
Obsada: Denis Lavant, Edith Scob, Eva Mendes
Premiera: 11 stycznia 2013

Absolutnie genialny i nieprzewidywalny, okrzyknięty najbardziej ekstrawaganckim filmem ostatniego festiwalu w Cannes. W centrum tego surrealistycznego obrazu widzimy Oscara - milionera w sile wieku, pracującego na zlecenie pewnej tajemniczej agencji. Praca to zresztą oryginalna, bo Oscar co chwilę wciela się w postaci innych ludzi i żyje ich życiem, przywdziewając co rusz inną tożsamość.

 

- Na dziś, panie Oscarze, przewidzianych jest dziewięć ról - słyszymy, kiedy bohater wsiada do luksusowej limuzyny. Będzie kochającym ojcem i niedomytym szaleńcem, łysym akordeonistą i okutaną żebraczką. Odtworzy dzielnie te role jedna po drugiej, z krótkimi przerwami na zmianę charakteryzacji. Będzie więc gęsto, nachalnie. Atmosfera wbije w fotel, śmiech będzie przeplatał się z płaczem i strachem, realizm z groteską. Ten film jest niewiarygodny, ale i trudny, bo każda interpretacja może okazać się tak samo dobra i tak samo zła.

- Monsieur Oscar od świtu do zmierzchu wciela się w nie swoje role. Stacza erotyczną walkę w wirtualnym świecie gwiezdnych wojen, uprowadza Evę Mendes, romansuje na dachu wieżowca z Kylie Minogue i do ostatniej minuty nie pozwala nikomu wyznaczyć granicy, dzielącej fikcję od rzeczywistości - tyle zdradza dystrybutor. A my podpowiadamy, że w rzeczywistości jest jeszcze lepiej.

Sęp

Thriller, Polska
Reżyseria: Eugeniusz Korin
Obsada: Michał Żebrowski, Anna Przybylska, Paweł Małaszyński, Daniel Olbrychski, Piotr Fronczewski
Premiera: 11 stycznia 2013

Jak to jest z łowcy zmienić się w zwierzynę? Przekona się o tym główny bohater kinowego debiutu Eugeniuszu Korina. Tytułowy Sęp, grany przez Żebrowskiego, to policjant z zasadami: twardy, nieprzekupny, gotów walczyć o ład i porządek. Tymczasem w centrum Europy zaczynają znikać ludzie. Śledztwo wywraca więc jego życie do góry nogami, a sytuacji wcale nie ułatwia pojawienie się - jak nietrudno zgadnąć - pięknej kobiety.

 

Jak mówi sam Korin, film ma wciągać, niepokoić i uzależniać. Pokazywać bezradność wobec zła, mówić o nim całą prawdę - że jest wieczne i zakaźne. Brzmi strasznie, bo i film ma być straszny.

Dla niespełna 60-letniego Korina Sęp jest pierwszą produkcją kinową. Dotąd zasłynął on bowiem jako reżyser i producent teatralny, aktor, pedagog. Teraz wchodzi na wielki ekran z obsadą godną pozazdroszczenia. - Mogę obiecać, że każda rola w tym filmie jest zagrana na najlepszym, hollywoodzkim poziomie - rzuca krótko Daniel Olbrychski. Po zwiastunie jesteśmy mu w stanie uwierzyć.

Życie Pi

Dramat przygodowy, Chiny
Reżyseria: Ang Lee
Obsada: Suraj Sharma, Irrfan Khan, Tabu
Premiera: 11 stycznia 2013

Ang Lee znany jest polskiej publiczności za sprawą takich filmów jak Tajemnica Brokeback Mountain czy Przyczajony tygrys, ukryty smok. Teraz powraca z ekranizacją słynnej powieści Yanna Martela, która od chwili debiutu rozeszła się w imponującym nakładzie ponad siedmiu milionów egzemplarzy i przez długie miesiące okupowała światowe listy bestsellerów.

 

Życie Pi opowiada o losach mężczyzny, któremu udaje się wyjść cało z katastrofy na morzu i... spotkać na nim tygrysa bengalskiego. Ale, jak to w opowieściach ku pokrzepieniu serc bywa, tak i tu bohaterowie zaprzyjaźniają się szybko i razem znoszą przeciwności losu. A tych, przyznać trzeba szczerze, mają trochę przed sobą, zanim przyjdzie ratunek.

Tych, których nie przekonują filmy o wierze, nadziei i sile ludzkiego ducha, przekonać może warstwa wizualna filmu. Ang Lee postawił bowiem na technologię 3D i jej zbawienną moc ożywiania nawet najmniej przekonywającej fabuły. Choć zatem historia wydaje się ckliwa i naiwna, a krążące po sieci urywki zdają odpowiadać na pytanie jak nie robić zwiastunów, nie tracimy nadziei. Opowieść, choćby ratowana techniką, wciąż jeszcze może być dobra.

Django

Western, USA
Reżyseria: Quentin Tarantino
Obsada: Joseph Gordon-Levitt, Leonardo DiCaprio, Jamie Foxx
Premiera: 18 stycznia 2013

A to kolejny dowód na to, że Tarantino wciąż jest w formie. W jego najnowszym filmie krew leje się strumieniami, a do głębszych treści trzeba się dokopywać przez rzędy ciał. Tym razem akcja toczy się na południu Stanów Zjednoczonych, dwa lata przed wojną secesyjną, a głównym bohaterem jest tytułowy Django - niewolnik, któremu pewien łowca nagród pomaga w odzyskaniu żony z rąk bezwzględnego bogacza.

 

Smaczku dodaje już fakt, że łowcą tym jest nie kto inny, jak Christoph Waltz. Ten sam, który położył publiczność na łopatki bezbłędną rolą Hansa Landy w Bękartach wojny. Tym razem też ściga, ale nie uciekających przed nazistami Żydów, a niebezpiecznych szubrawców, braci Brittle. Po to też wykupuje Django - razem mają ich schwytać, żywych lub martwych. Wtedy on sam zainkasuje nagrodę, a poddanemu zwróci wolność.

Gatunkowo też będzie ciekawie, bo Tarantino sięga po hołubiony przez siebie spaghetti western. W czasach jego świetności, a więc dobre pięćdziesiąt lat temu, krytycy nie zostawiali na nim suchej nitki - a to ze względu na brutalność, wszechogarniający moralny nihilizm i niewybredny czarny humor, a to przez kiepską obsadę i równie ubogą realizację. Co jak co, ale o to drugie Tarantino podejrzewać raczej nie trzeba. A za brutalność, nihilizm i czarny humor, wszyscy go przecież kochamy.

Les Miserables - Nędznicy

Dramat/musical, Wielka Brytania
Reżyseria: Tom Hooper
Obsada: Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway
Premiera: 25 stycznia 2013

Tło: pełna niesprawiedliwości i podziałów klasowych XIX-wieczna Francja. Bohater: Jean Valjean, zwolniony warunkowo z więzienia po dziewiętnastu latach, do którego trafił za... kradzież chleba. Intryga? Valjean łamie warunki zwolnienia warunkowego, zmienia nazwisko, adoptuje śliczną Cosette i ucieka przez ścigającym go bezlitosnym stróżem prawa. Z pomocą zaprzyjaźnionego biskupa dźwiga się z dna, przechodzi awans społeczny i broni uciśnionych.

 

Opowieść to więc poruszająca, o miłości, pasji, poświęceniu i odkupieniu. Sprawdzona, bo zaczerpnięta z arcydzieła Victora Hugo i wystawiana wielokrotnie na deskach światowych teatrów. Nie wszystkim przypaść może jednak do gustu, bo Hooper postawił na formę musicalu. Będzie więc dużo śpiewania, z takimi nieśmiertelnymi hitami jak Dreamed a Dream, Bring Him Home, One Day More czy On My Own.

Pójść na film warto, choćby po to, żeby zobaczyć niezłomną Anne Hathaway, która dla roli w filmie schudła dwanaście kilogramów. Aktorka, która figurę zawsze miała raczej anorektyczną, tym razem musi przypominać bliską śmierci z wygłodzenia żebraczkę.

Drogówka

Dramat, Polska
Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Obsada: Marcin Dorociński, Bartłomiej Topa, Marian Dziędziel, Eryk Lubos, Arkadiusz Jakubik
Premiera: 1 lutego 2013

- Tym, którzy mają prawo jazdy, tym, którzy jeszcze go nie mają, oraz tym, którym drogówka już zdążyła je zabrać. Pasażerom z przedniego i tylnego siedzenia. Trzeźwym i pijanym. Przechodniom i rowerzystom. Tym, którzy brali, biorą, i tym, co nie biorą. Dają, dawali i tym, co nie dają. Wam wszystkim chciałbym zadedykować ten film - zapowiada Wojtek Smarzowski, autor kultowego już Wesela i obsypanych nagrodami Domu złego i Róży.

 

Tym razem wraca z filmem o głupocie kierowców, absurdalnych przepisach, dziurawych drogach i autostradach na papierze. I o tym, że jeżeli są ci, którzy biorą, muszą być też ci, którzy dają. Smarzowski pokazuje więc siedmiu policjantów, siedem dni, siedem grzechów głównych. I miasto: współczesną, pulsującą światłami Warszawę, z jej ulicami, ciągnącymi się kilometrami korkami i patrolującymi ulicę policjantami.

Jeśli autor zrobi, co zapowiedział, znów będzie gęsto, mrocznie i boleśnie. W zamknięty, policyjny światek z męską przyjaźnią, szybkimi samochodami i zakrapianymi imprezami wtargnie chaos. Oto jeden z nich zostaje zamordowany, drugi pada ofiarą podejrzeń. Kiedy będzie próbował oczyścić się z zarzutów, odkryje niekoniecznie wygodną dla wszystkich prawdę. A wszystko w klimacie przeszywającego Domu złego. To musi się udać.

Lincoln

Dramat historyczny/Biografia, Indie/USA
Reżyseria: Steven Spielberg
Obsada: Daniel Day-Lewis, Sally Field, Joseph Gordon-Levitt, Tommy Lee Jones, David Strathairn
Premiera: 1 lutego 2013

Film jeszcze nie trafił na ekrany, a już mówi się, że ma szanse na Oscara. Mowa oczywiście o Lincolnie - nakręconej z rozmachem biografii szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Akcja skupia się na czterech ostatnich miesiącach jego życia, kiedy Lincoln usiłuje doprowadzić do przegłosowania konstytucyjnej poprawki dotyczącej zniesienia niewolnictwa.

 

Spielberg do realizacji obrazu przymierzał się ponad 10 lat, w czasie których zmieniał się zarówno odtwórca tytułowej roli, jak i sam koncept. Otóż w chwili, kiedy reżyser miał już swoją wizję tego, jak film powinien wyglądać, dowiedział się, że Doris Kearns Goodwin, autorka biografii sławnych postaci z historii USA, kończy właśnie kolejną książkę. I tak Team of Rivals: Political Genius of Abraham Lincoln posłużył za bazę do filmu.

W rolę samego Lincolna wcielić się miał z kolei Liam Neeson, odtwórca tytułowej roli w Liście Schindlera. Chociaż zapoznał się już ze scenariuszem i losami prezydenta, zrezygnował, gdy prace ruszyły pełną parą. Bo, jak stwierdził, był już na tę rolę za stary. Zamiast niego zobaczymy więc Daniela Day-Lewisa, a sam film - jeśli prognozy okażą się słuszne - ma szanse przejść do historii jako dzieło na miarę Szeregowca Ryana.

Wielki Gatsby

Melodramat, Australia, USA
Reżyseria: Baz Luhrmann
Obsada: Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan, Gemma Ward, Isla Fisher
Premiera: 14 czerwca 2013

On - piękny, młody i zakochany, ona - piękna, młoda i chciwa. Spotykają się po latach, kiedy ubogi niegdyś Gatsby dzierży już miliony, a Daisy, która z zimną krwią rzuciła go dla bogacza, dziś znów wydaje się nim zainteresowana. Dawny romans odżywa więc z równą intensywnością, a wszystko na tle hucznej i roztańczonej Ameryki lat 20. ubiegłego wieku.

 

Czasy prohibicji, cekinów, lejącego się strumieniami szampana i wszechobecnej czerwieni kobiecych ust są więc scenerią na tyle wdzięczną, że Wielki Gatsby w reżyserii Luhrmanna prezentuje się doprawdy zjawiskowo, choć wciąż dość nieprawdopodobnie. Bo uwierzyć w to, że ten film się uda, jest zwyczajnie trudno.

Oto genialna powieść F. Scotta Fitzgeralda zostaje przeniesiona (nie pierwszy raz zresztą) na wielki ekran z Leonardo DiCaprio jako odtwórcą roli głównej. Problem nawet nie w tym, że sam DiCaprio może sobie nie poradzić, ale w tym, że są jednak rzeczy, których nie robi się książkom. Próba zekranizowania jednej z najważniejszych powieści w historii literatury światowej ma oczywiście szanse się udać, choć - ilekroć odtworzymy zwiastun - wątpimy mocno. Znać jednak wypada, choćby po to, żeby samemu wyrobić sobie zdanie.

Wałęsa

Dramat, Polska
Reżyseria: Andrzej Wajda
Obsada: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska
Premiera: 29 września 2013

Bywa, że o wolność trzeba walczyć, bywa, że należy jej bronić, nie ma czasu, który zwalniałby nas od refleksji nad naszą wolnością - przestrzegają patetycznie twórcy filmu. Jedno jest więc pewne - Wajda ponownie funduje Polakom lekcję historii. Tym razem stawia na pokazanie przemiany, jaka dokonała się w pochodzącym ze wsi elektryku i usiłuje wytłumaczyć proces, który zmienił go w charyzmatycznego bojownika i przywódcę tłumów. Będzie więc o legendzie Solidarności, ale takiej z krwi i kości. Nie tylko o działaczu, ale też mężu i ojcu ośmiorga dzieci.

 

O tym, że chciałby zrobić produkcję o Wałęsie, Wajda mówił już wcześniej. Marzyła mu się jako zamknięcie trylogii, po Człowieku z marmuru i Człowieku z żelaza. W polityku widzi on bowiem... człowieka nadziei.

Początkowo premiera filmu była planowana na grudzień zeszłego roku, później mówiło się o wiośnie 2013. Stanęło na 29 września - dacie nieprzypadkowej, bo zbiegającej się z 70. urodzinami Lecha Wałęsy. Szykuje się film-laurka?

 

Joanna Pachla

2013-01-04 06:30:04

Tagi:

kino,

film,

premiera,

andrzej wajda,

quentin tarantino

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.
 • 1 Renovatio
 • 2 Best Of Cesaria Evora
 • 3 The Last Ship [Polska cena]
 • 4 Jestem
 • 5 Comfort And Happiness
 • 6 Lightning Bolt [Digipack]
 • 7 The Singles
 • 8 82-85
 • 9 Vena Amoris
 • 10 The Best Of Simon & Garfunkel
Ranking powstaje przy współpracy: Merlin
 • 1 Układ zamknięty
 • 2 BBC. Planeta ziemia (Box)
 • 3 Imagine
 • 4 Sugar man
 • 5 Ranczo - sezon 7
 • 6 Syberiada Polska
 • 7 Kurosawa 1957-1961
 • 8 Kurosawa 1948-1954
 • 9 Kolekcja Luis Bunuel
 • 10 Kurosawa 1962-1970
Ranking powstaje przy współpracy: Merlin
 • 1 Inferno
 • 2 Ciemno, prawie noc
 • 3 Przyjaciółka z młodości
 • 4 Skąd się biorą dziury w serze?...
 • 5 Drogie życie
 • 6 Policja
 • 7 Taniec szczęśliwych cieni
 • 8 Dzienniki 1945-1950
 • 9 Ostatnie rozdanie
 • 10 Eli, Eli
Ranking powstaje przy współpracy: Merlin