Kultura Sztuka Jej dom pełen jest małych twarzyczek i rączek, zupełnie jak laboratorium doktora Frankensteina. Tyle...
Kultura

Jej dom pełen jest małych twarzyczek i rączek, zupełnie jak laboratorium doktora Frankensteina. Tyle, że tu powstają lalki, tajemnicze Horka Dolls, warte nawet kilka tysięcy złotych

Klaudia Gaugier z jedną ze swoich lalek [fot: Artehora.pl (Archiwum prywatne Klaudii Gaugier)]

Bywają śmieszne, albo przerażające. Każda ma indywidualną osobowość. Niektórzy widzą w nich postacie rodem z Tima Burtona, ale ona woli opisać je słowami Brunona Schulza z Traktatu o manekinach: 'Nie ma materii martwej - martwota jest jedynie pozorem, za którym ukrywają się nieznane formy życia'. - Lalki muszą poruszać. Moje nie są sztucznie ładne. Klasycznie piękne. Niektórym może się wydawać, że są wręcz brzydkie, albo straszne. Ja nie patrzę na nie w tych kategoriach - przekonuje lalkarka, Klaudia Gaugier.

Twarze znaczą blizny, bruzdy, szwy. Czasem rozjaśnia je szalony, szczerbaty uśmiech, ale częściej wykrzywia bardzo ekspresyjny grymas, nadający lalkom dramatyczny charakter. - To, że czasem twarz wyraża negatywne emocje, nie musi wcale oznaczać, że postać jest negatywna. Każdym przecież targają skrajne uczucia. Podczas pracy wiele z nich przelewam na lalkę - mówi Klaudia Gaugier. Horka Dolls od samego początku miał być projektem czysto artystycznym. Żadna z lalek nie była przygotowywana z myślą o jakimś projekcie czy spektaklu. Mają opowiadać historię, swoją indywidualną bajkę.

- Znaczę je pęknięciami i ubytkami. Każda rysa jest zrobiona przeze mnie. Staram się nadać im charakter starej zabawki z historią - wyjaśnia artystka. - Ta ich 'brzydota' jest wyjątkowa, indywidualna i wieloznaczna. Mają własną ekspresję, osobowość i pewnego rodzaju duchowość. Powstają na obraz człowieka i są perfekcyjnym medium do demonstrowania każdej ludzkiej namiętności. Dzięki temu zmuszają do zajrzenia 'za oblicze', przywołują skojarzenia, budzą uczucia.

Z rodzinnej Łodzi przeprowadziła się do Wrocławia, by zgłębiać malarstwo, grafikę i rzeźbę. Podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych zafascynowały ją średniowieczne figury sakralne i ludowe. Zależało jej na znalezieniu własnego sposobu narracji plastycznej. Szukała go w malarstwie, w rzeźbie. - Te dziedziny dawały różne możliwości, ale tak naprawdę to lalki połączyły zainteresowania i pozwoliły wyrażać to, czego szukałam w sztuce - emocji.

Zobacz artystyczne lalki Klaudii Gaugier

Najpierw powstaje twarz z gliny szamotowej z domieszką porcelany. Piec rozgrzany do temperatury 1230 stopni Celsjusza. Czasem artystka z góry wie, jaki lalka będzie miała humor, jaką emocję wyrazi - konkretne myśli, takie, a nie inne emocje, czas, który już się nie powtórzy stają się wtedy duszą, którą zamykam w pojemniku, jakim jest lalka. Innym razem, jak mówi, pozwala samej lalce wybrać sobie twarz. - Lubię myśleć, że wtedy materializuje się w niej prawdziwy duch - wyjaśnia. Następnie oczy. - To one nadają charakter. Uzyskanie szklistości i głębi ludzkiego oka trwa nieraz wiele dni. - To jeden z najbardziej czasochłonnych ale także najistotniejszych momentów nadających wyjątkowy charakter lalce – kryjące warstwy farby, potem laserunkowe w jedno-, dwudniowych odstępach, żeby uzyskać głębię i szklistość prawdziwego oka. I znów wypał, tym razem utrwalający.

- Tradycyjne lalki są pozbawione emocji. To przez nie przyjęło się mówić o kimś, kto ich nie wyraża, że ma twarz lalki. Coraz bardziej popularne operacje plastyczne powodują, że ludzie tracą swoje prawdziwe twarze i stają się takimi klasycznymi lakami. Te moje buntują się przeciwko temu. Są przerażone, zdziwione, zatroskane, rozkochane, zagniewane - słowem wyrażają emocje - przekonuje artystka.

Horka - prywatne laboratorium Frankensteina

Kiedyś znaleźliśmy siebie, potem cel, a w końcu Horkę - wymarzony kawałek Ślęży. Tu mieszkamy, tworzymy, w ciemnym lesie gimnastykujemy wyobraźnię, a na szczycie znajdujemy natchnienie. Tyle tylko zdradza o sobie i partnerze Grzegorzu Krupie, wraz z którym tworzy ArteHora. Pracownię ma w domu i nie bardzo potrafi się zdecydować, czy to dobrze, czy nie. - Tej pracy nie zamknę w biurku. Właściwie tworzy się ciągle, w każdej wolnej chwili, czasem po 24 godziny na dobę. Nie potrafi wyjść i zapomnieć. - Lalki mają w sobie coś, co przyciąga, wytwarza ciągły przymus majsterkowania przy nich, powoływania do życia - zdradza artystka.

Dlatego też w największym ferworze tworzenia, przed wystawą w stołecznej Warszawie, rodzinnej Łodzi, australijskim Melbourne czy Kanadzie, dom Klaudii Gaugier zamienia się w artystyczne studio. Zastawiony jest pudełkami z gliną, skrawkami materiałów i tak zwanymi feceboxami. - Wszędzie walają się ręce, nogi i rogi, sterty materiałów, nici łapiące za nogawki przechodniów i ciągnące się za jamnikiem – wszystko to wygląda dość makabrycznie, jak laboratorium doktora Frankensteina - śmieje się lalkarka.


Zobacz galerię zdjęć Horka Dolls

Łączy różne techniki plastyczne. Główki lub twarze, części rak i nóg zrobione są z gliny szamotowej z domieszką porcelany, a korpus, uda i ramiona uszyte z materiałów tekstylnych. Używa lnianego płótna, pluszu, bawełny oraz tafty zmieniającej kolor w zależności od kąta padania światła . - W ten sposób łączę tradycyjne lalki porcelanowe z prymitywnymi lalkami szmacianymi.

Ich wnętrze wypełnia włóknem silikonowym, które jest bardzo sprężyste i doskonale trzyma kształt. Na koniec detale. Guziczki, malutkie serduszka przyczepione zawsze na zewnątrz ciałka. Atrybuty, które nadadzą lalkom indywidualny charakter.

- Kiedy wszystkie elementy wreszcie są gotowe mogę przystąpić do konstruowania lalki. Ceramiczną główkę lub samą twarz przyszywam ręcznie do korpusu mocnymi, bawełnianymi nićmi, podobnie postępuję z przedramionami i nogami - opowiada Klaudia Gaugier - Kostium gra rolę drugoplanową , jest integralny z lalką i stanowi jedynie tło, podkreślając charakter twarzy. Dodaję kolejne detale i zawieszam na guziku serce – rodzi się lalka!

W magazynach, w teatrze i na ciele
Jej lalki robią furorę. Arletta zdobi okładkę wiosennego numeru amerykańskiego kwartalnika Art Doll Quarterly, Czerwony Kapturek i Lupus znaleźli się w listopadowym magazynie Doll Collector. Nazwisko polskiej lalkarki znalazło się na plakacie międzynarodowej wystawy lalek Collective exhibition DOLLIRIUM Art Doll Emporium.


Lalka Arletta. Fot. Artehora.pl
(Archiwum prywatne Klaudii Gaugier)
- Dość często moje lalki opuszczają dom. Zwykle wysyłam w świat do różnych galerii, gdzie często znajdują nabywcę. Ciężko się wówczas rozstać taką lalką, zwłaszcza, że każda jest niepowtarzalna i ma własny charakter. Bywa to czasem bardzo dramatyczne. Ale mam taką grupę lalek, z którymi się nie rozstaję. To te pierwsze i ich z pewnością nie pozbędę się nigdy -
opowiada lalkarka.

Jedna z nich - demoniczna Lilith - na tyle zawładnęła sercem pewnego mężczyzny, że postanowił wytatuować sobie jej podobiznę za plecach. - Chłopcy co prawda lalkami się nie bawią, ale te widać wzbudzają coraz większą ciekawość również wśród mężczyzn - śmieje się artystka. - Widać działają one na wyobraźnię różnych osób, w różnym wieku i czasem z różnych światów.

Być może decyduje o tym szczególny charakter lalek Gaugier. Niektórzy porównują jej sztukę do twórczości Tima Burtona, jednak sama artystka woli inne odniesienia. - Nie za bardzo lubię to porównanie, chociaż ludziom moje lalki trochę tak się kojarzą, a dla mnie to ogromny komplement. Wydaje mi się, że moje lalki mają nieco inny klimat, ważna jest dla mnie wspomniana duchowość. Wolę je opisać słowami Brunona Schulza z Traktatu o manekinach: 'Nie ma materii martwej - martwota jest jedynie pozorem, za którym ukrywają się nieznane formy życia' - zdradza lalkarka.

To porównanie jest tym bardziej aktualne, że postacie Horka Dolls, dotąd będące jedynie lalkami artystycznymi, faktycznie ożyły. - Moje lalki mają na tyle ruchome łączenia, że można je próbować animować - potwierdza Klaudia Gaugier. - Lalki Horka Dolls od samego początku powstawały jako typowo artystyczne – obiekty traktowane na równi z obrazem, czy rzeźbą. Ale ponieważ ukryty jest w nich także 'pozór życia' - szybko zaczęły marzyć. A ich marzeniem było wystąpić w teatrze. I tak też się stało. Poruszyły serce i myśli Konrada Dworakowskiego, dyrektora Teatru Pinokio w Łodzi i sprawiły, że miałam ogromną przyjemność zaprojektować scenografię i kostiumy oraz wykonać lalki do przedstawienia „Kopciuszek” w jego reżyserii. To absolutnie fascynujące doświadczenie! Lalki są zabawkami, dodatkowo charakteryzującymi główne postaci. Ożyły w rękach aktorów

Na zdjęciu lalka Lilith Fot. Artehora.pl (Archiwum prywatne Klaudii Gaugier)Artysta - pan, czy żebrak?
Nie wszystkie lalki lądują na międzynarodowych wystawach czy teatrach. Niektóre zamawiane są przez indywidualnych klientów. Te mają twarz konkretnych osób. - Czasem dostaję zdjęcie córki, albo miłości z prośbą, abym zrobiła ich podobiznę. To nie jest łatwe, bo zdjęcie to obraz jednowymiarowy, płaski, a trzeba go przerobić na portret trójwymiarowy. Czasem powstają trzy, cztery twarzyczki, które mają przypominać postać ze zdjęcia i z nich wybieram tę, która najbardziej oddaje charakter.

Każda lalka to minimum kilka tygodni pracy. Jedne powstają w ciągu dwóch miesięcy, inne dużo dłużej. Ale była i taka, nad którą pracowała aż pół roku. Czy na lalkarstwie da się w ogóle zarobić? - Lalkarstwo to moja miłość i pasja. A jeśli robi się coś z tych dwu powodów to zarobek jest produktem ubocznym - odpowiada Klaudia Gaugier.

Fot. Artehora.pl (Archiwum prywatne Klaudii Gaugier)

Klaudia Gaugier jest pionierką w robieniu tego typu lalek na taką skalę w Polsce. Za granicą, zwłaszcza w Kanadzie i USA, podobne laki są warte nawet tysiąc dolarów. O ich cenach należy rozmawiać z samymi lalkami - śmieje się Klaudia Gaugier. Jak twierdzi, robi je przed wszystkim dla siebie. Po chwili dodaje jednak: Trudno jest określić ich wartość. Wiele zależy od tego, ile czasu pracy i rodzaju użytych materiałów wymagały. Jedne są bardziej prymitywne inne składają się wielu elementów.

Lalki Horka Dolls będzie można oglądać jeszcze do jutra w foyer łódzkiego teatru Pinokio na indywidualnej wystawie Klaudii Gaugier. - Wystawa zatytułowana jest 'Lararium'. W Teatrze Pinokio laki zostały umieszczone w drewnianych kapliczkach. W czasach Cesarstwa Rzymskiego podobne kapliczki określano jako 'lararia'. Lary, czyli dobre duchy, czczone były jako bóstwa opiekuńcze domu i szczęścia domowego, a w kapliczkach umieszczano ich figurki-laleczki. Chciałabym, aby i moje lalki były takimi dobrymi, domowymi duchami.

- konkretne myśli, takie, a nie inne emocje, czas, który już się nie powtórzy stają się wtedy duszą, którą zamykam w pojemniku, jakim jest lalka.

Przemysław Ciszak

2013-03-22 06:16:00

Tagi:

teatr,

sztuka,

lalki,

lalkarstwo,

horka dolls,

klaudia gaugier,

lalki artystyczne

Komentarze

 • 22.03.13, 07:07:51

  ~Karollaaaaa napisał(a):
  Zajebiste są te lalki :)
 • 22.03.13, 14:33:20

  ~atom0404 napisał(a):

  ~Karollaaaaa napisał(a): napisał(a):  Zajebiste są te lalki :)

  to sobie taką zrób a następnie się nią pobaw ... potem podetnij sobie żyły albo wydłub oczy śrubokrętem.
 • Tola12

  22.03.13, 15:55:47

  Tola12 napisał(a):
  Troche rpzerażające..ale chciałabym takei miejsce odwiedzić naprawdę :) Ciekawe czy będą organizowan ejakieś wyceiczk do jego manufaktury , bo warto to obejrzeć!
 • 22.03.13, 17:32:25

  ~Challka napisał(a):
  Rewelacyjne :) Faktycznie w klimacie Burtona. Piękne :)
 • 25.03.13, 15:59:27

  ~xajda napisał(a):

  ~atom0404 napisał(a): napisał(a):
  ~Karollaaaaa napisał(a): napisał(a):  Zajebiste są te lalki :)

  to sobie taką zrób a następnie się nią pobaw ... potem podetnij sobie żyły albo wydłub oczy śrubokrętem.


  ~atom0404 napisał(a): napisał(a):
  ~Karollaaaaa napisał(a): napisał(a):  Zajebiste są te lalki :)

  to sobie taką zrób a następnie się nią pobaw ... potem podetnij sobie żyły albo wydłub oczy śrubokrętem.


  ~atom0404 napisał(a): napisał(a):
  ~Karollaaaaa napisał(a): napisał(a):  Zajebiste są te lalki :)

  to sobie taką zrób a następnie się nią pobaw ... potem podetnij sobie żyły albo wydłub oczy śrubokrętem.

  Taki może być efekt niestety tej fascynacji....ale nie życz tego nikomu , choć masz rację, ta pani od lalek...przerzuca swoją duchowość zapewne na lalki, one są jej odbiciem, dla mnie przerażające ...
 • 19.02.14, 01:31:08

  ~Selnka napisał(a):
  Gdy patrzę na to chce mi się wymiotować, te lale budzą we mnie torsje.
 • 29.06.14, 19:53:21

 • 1 Renovatio
 • 2 Best Of Cesaria Evora
 • 3 The Last Ship [Polska cena]
 • 4 Jestem
 • 5 Comfort And Happiness
 • 6 Lightning Bolt [Digipack]
 • 7 The Singles
 • 8 82-85
 • 9 Vena Amoris
 • 10 The Best Of Simon & Garfunkel
Ranking powstaje przy współpracy: Merlin
 • 1 Układ zamknięty
 • 2 BBC. Planeta ziemia (Box)
 • 3 Imagine
 • 4 Sugar man
 • 5 Ranczo - sezon 7
 • 6 Syberiada Polska
 • 7 Kurosawa 1957-1961
 • 8 Kurosawa 1948-1954
 • 9 Kolekcja Luis Bunuel
 • 10 Kurosawa 1962-1970
Ranking powstaje przy współpracy: Merlin
 • 1 Inferno
 • 2 Ciemno, prawie noc
 • 3 Przyjaciółka z młodości
 • 4 Skąd się biorą dziury w serze?...
 • 5 Drogie życie
 • 6 Policja
 • 7 Taniec szczęśliwych cieni
 • 8 Dzienniki 1945-1950
 • 9 Ostatnie rozdanie
 • 10 Eli, Eli
Ranking powstaje przy współpracy: Merlin