Bielenie mebli – wszystko, co musisz wiedzieć

Fot. Unsplash.com

Jeżeli marzysz o wnętrzu w stylu prowansalskim lub shabbychic, bielone meble powinny stanowić obowiązkowy element twojej aranżacji. Imitujące stare i nieco wysłużone, meble z przetarciami wprowadzą do twojego domu niezwykły klimat. Samodzielne bielenie mebli to nic trudnego. Wystarczy kilka niezbędnych przedmiotów i wolne popołudnie. Dowiedz się, jak postarzać meble krok po kroku

Bielone meble z widocznymi słojami wyglądają elegancko i bardzo stylowo, a co więcej, nadają się praktycznie do każdego pomieszczenia – kuchni, salonu, czy łazienki. Chociaż w sklepach dostępne są gotowe stoły, krzesła i komody „nadgryzione zębem czasu”, równie dobrze możesz poddać metamorfozie te meble, które masz już w twoim domu.

Jakie meble można postarzać?

Zanim przystąpisz do pracy, weź pod uwagę, że nie wszystkie meble nadają się do bielenia. Najlepszy efekt uzyskasz, wykorzystując meble z litego drewna np. sosny, dębu, czy buku. Jeśli szafka lub stół są pokryte lakierem, należy najpierw przetrzeć mebel papierem ściernym, aby farba dobrze się trzymała powierzchni. A co z meblami w okleinie? Możesz je wybielić po wcześniejszym przygotowaniu, jednak weź pod uwagę, że efekt nie będzie taki sam, jak w przypadku przedmiotów z drewna. 

Co będzie ci potrzebne? 

Meble najlepiej bielić metodą przecierania. Na czym ona polega? Mebel należy pomalować kilka razy farbą, bejcą lub specjalnym lakierem, a pomiędzy poszczególnymi warstwami przecierać powierzchnię papierem ściernym lub wełną stalową. Do postarzania mebli potrzebne więc będą: biała farba akrylowa, bejca w kolorze szarym, niebieskim, brązowym lub żółtym, biała świeca, grubo- i drobnoziarnisty papier ścierny, pędzel, ściereczka oraz nóż z ząbkami. 

Bielenie mebli krok po kroku

  • W pierwszej kolejności oczyść dokładnie mebel z kurzu, przetrzyj go wilgotną szmatką i poczekaj, aż cała powierzchnia dobrze wyschnie.
  • Następnie musisz zmatowić mebel – usunąć resztki lakieru lub farby. Użyj w tym celu papieru ściernego.
  • Następny krok to malowanie. Najpierw pokryj warstwą rozcieńczonej bejcy cały mebel. Kiedy bejcawyschnie, posmaruj woskiem te fragmenty mebla, które chcesz podkreślić (np. załamania w szafkach, krawędzie stołu lub zdobienia). Dzięki temu kolejne warstwy farby nie będą pokrywać powierzchni równomiernie.
  • Ostatnim etapem jest malowanie powierzchni białą, akrylową farbą. W zależności od tego, jak silne krycie chcesz uzyskać, pomaluj mebel dwu- lub trzykrotnie. Po nałożeniu każdej warstwy przetrzyj powierzchnię drobnoziarnistym papierem lub wełną stalową.
  • Na koniec należy zeskrobać delikatnie farbę w tych miejscach, które wcześniej zostały posmarowane świecą. Użyj w tym celu niewielkiego nożyka.
  • Teraz pozostało już tylko wyrównać całą powierzchniępapierem ściernym oraz zabezpieczyć mebel matowym lakierem.

Pamiętaj, że możesz bielić nie tylko meble. Postarzana rama lustra, gazetnik, czy rama okienna będą wyglądały równie efektownie.

Jeżeli zależy ci, aby podkreślić słoje drewna, zamiast farby akrylowej wybierz specjalny spray, pastę lub wosk do bielenia mebli. Cały proces przebiega tak samo, jak przy użyciu farby akrylowej, jednak przed nałożeniem preparatu musisz zrobić w meblu delikatne rysy. To sprawi, że pasta lub spray wnikną w rowki mebla, a słoje staną się bardziej widoczne. 

[iwoman_store id=112339]