Czym powinien charakteryzować się wydajny oczyszczacz powietrza?
Do oczyszczaczy powietrza nie trzeba chyba nikogo przekonywać, szczególnie w obecnej sytuacji, gdy smog stał się ogromnym problemem niemal w całym kraju. Warto jednak pamiętać, że dla efektywności działania urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, do których bez wątpienia zalicza się wydajność, czyli ilość metrów sześciennych powietrza, jakie oczyszczacz jest w stanie przefiltrować w ciągu jednej godziny.
Wydajność i tryb pracy
Wydajność oczyszczacza oraz wielkość pomieszczenia, w którym ma zostać zainstalowany, idą ze sobą w parze. Od powierzchni bowiem zależy, jakie urządzenie powinniśmy wybrać. Na tabliczkach znamionowych oraz w charakterystyce każdego produktu znajdziecie wartość wyrażoną w CADR lub jako maksymalny przepływ powietrza, które – mówiąc w dużym uproszczeniu – oznaczają wydajność. Aby ułatwić wybór, producenci wskazują wprost, do jakich pomieszczeń nadaje się konkretny sprzęt.
Osobną kwestią jest tryb pracy. Oczyszczacz powietrza może być uruchamiany manualnie przez użytkownika, który precyzuje parametry pracy urządzenia lub może włączać się automatycznie. Wówczas oczyszczacz sam określa ustawienia tak, aby pracować wydajnie i szybko przefiltrować powietrze. Automatyzacja odbywa się po wcześniejszym określeniu jakości powietrza, przede wszystkim na podstawie wyników pozyskanych z zamontowanych w oczyszczaczu czujników.
Filtry, czyli płuca oczyszczacza
Najważniejszym aspektem, mającym ogromny wpływ na jakość pracy oczyszczacza, są zastosowane w nim filtry. Podstawowym wyposażeniem większości urządzeń jest filtr HEPA, którego zadaniem jest wychwytywanie pyłu zawieszonego. Dodatkowym filtrem, w który wyposażony jest między innymi oczyszczacz powietrza Sharp, jest filtr węglowy. Odpowiada on za usuwanie zanieczyszczeń gazowych, które nie są eliminowane przez wspomniany wcześniej filtr HEPA.
Warto jednak pamiętać, że niezależnie od zastosowanych filtrów, należy je regularnie czyścić. W tym zakresie najlepiej sprawdzić instrukcję producenta, aby okresową pielęgnację wykonać w sposób bezpieczny, a jednocześnie skuteczny. W przypadku znacznego zużycia filtrów, można je bez większego problemu wymienić, co przywróci pierwotną efektywność pracy oczyszczacza powietrza.
Natężenie hałasu
Wybierając oczyszczacz powietrza, zwróćcie również uwagę na poziom emisji hałasu. Parametry te, podawane w decybelach, nieznacznie się od siebie różnią, jednak podczas użytkowania sprzętu w porze nocnej, mają ogromne znaczenie. Minimalny poziom głośności to komfort snu, a zimą, szczególnie w miastach o dużym zagrożeniu smogiem, oczyszczacze działają najczęściej całą dobę.
Aby zautomatyzować obsługę urządzenia, dobrze jest wybierać modele z wygodnym i czytelnym panelem sterowania. Mogą się na nim znaleźć aktualne parametry powierza, mierzone przez oczyszczacz, a także wskaźnik zużycia filtrów. Funkcja ta pozwala z dużą dokładnością ocenić moment, w którym powinniśmy dokonać wymiany filtrów. W niektórych modelach dostępne jest także sterowanie oczyszczaczem z poziomu telefonu, po wcześniejszym podłączeniu urządzenia do domowej sieci WiFi.