Kuchnia w stylu skandynawskim
Styl skandynawski to przede wszystkim jasne kolory, wyraziste kształty i minimalistyczne formy. Jak wykorzystać te zasady w praktyce? Chociaż może się wydawać, że urządzenie kuchni w stylu scandito nic trudnego, okazuje się, że diabeł tkwi w szczegółach. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby twoja kuchnia odzwierciedlała wnętrza z Północy.
Nie bez powodu mówi się, że sercem każdego domu jest kuchnia. To właśnie tam rodzina gromadzi się po ciężkim dniu, a przyjaciele rozmawiają do rana. Nic nie wprawi cię w lepszy nastrój, niż niedzielna kawa pita przy kuchenny stole oraz zapach gorącego ciasta, dopiero co wyjętego z piekarnika. Kuchnia w stylu skandynawskim jest miejscem, z którego nie chce się wychodzić.
Niech będzie biało
Podobnie jak w przypadku innych aranżacji inspirowanych stylistyką Północy, kuchnia scandi musi być biała, jasna i przestronna. Nawet jeśli pomieszczenie ma zaledwie kilka metrów, jasne kolory i funkcjonalne rozwiązania spowodują, że wnętrze będzie sprawiać wrażenie znacznie większego. Białe, pozbawione ozdób fronty mebli, białe, prostokątne kafle i bielona podłoga to obowiązkowe elementy skandynawskiej kuchni.
A może czerń?
Jeśli monochromatyczna kuchnia wydaje ci się nudna, postaw na kontrasty. Zestaw biały zlew z czarnymi meblami. Połącz granitowy blat z białą podłogą. Możesz ułożyć kafle w szachownicę lub ustawić w kuchni czarny stół. Dwukolorowe wnętrze będzie wyglądać klasycznie i elegancko, jednak pamiętaj, aby zachować odpowiednie proporcje pomiędzy ciemnymi i jasnymi barwami.
Bądź bliżej natury
W związku z tym, że białe, jasne wnętrza bywają chłodne i nieprzyjemne, kluczowe w skandynawskich aranżacjach są dodatki – najlepiej takie, które nawiązują bezpośrednio do natury. Ustaw zioła w doniczkach na parapecie, a na stole żywe kwiaty w wazonie. Ściany udekoruj plakatami, na których namalowane są rośliny. Bliskość natury we wnętrzach scandi wyraża się na wiele sposobów. Stół z litego drewna, bawełniane zasłony, a nawet miękki pled pozostawiony na krześle w jadalni to sposoby na to, aby przełamać zimą, wszechobecną biel.
Nie bój się kolorów
Chociaż w skandynawskiej kuchni powinny dominować jasne kolory, nie musisz się obawiać intensywnych barw, zwłaszcza przy wyborze dodatków. Wyrazista żółć lub soczysta zieleń dodadzą twojej kuchni charakteru. Pastelowe pojemniki ustawione na blacie spowodują, że surowa kuchnia stanie się ciepła i przytulna.Pamiętaj jednak o konsekwencji. Wybierz jeden motyw kolorystyczny, którym chcesz przełamać biel i według tego klucza udekoruj swoją kuchnię.
Na pierwszym miejscu funkcjonalność
Skandynawska kuchnia ma być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna. Służą temu proste, a zarazem pomysłowe rozwiązania. Duży, druciany kosz możesz wykorzystać do przechowywania owoców, ale też… naczyń (filiżanek, spodków itd.). Umieść nad blatem cienką rurkę z haczykami. Możesz na nich wieszać kubki, przybory kuchenne, a nawet deski do krojenia. Nie zapomnij o oświetleniu. To właśnie ono stworzy klimat twojej kuchni. Najlepiej, jeśli przynajmniej jedna lampa zostanie umieszczona nad stołem, aby w trakcie posiłków w domu panowała ciepła, przyjazna atmosfera.